A zločinci, ktorým súdna komora uverila verziu, že nevedeli o civilistoch v sprievode, boli oslobodení... Cena Oskara bola udelená, aby "zabetónovala" jednu z najšpinavších zvráteností všetkých čias.

04.09.2019

V obci Kukavice, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Rogatica, si pripomenuli 27 rokov od zločinov proti srbským civilistom, ktoré spáchali bosnianski moslimovia a členovia tzv. Armády Bosny a Hercegoviny 28. augusta 1992. V útoku na kolónu srbských civilistov, ktorá pozostávala približne z tisícky starších mužov, žien a detí na traktoroch a osobných vozidlách, bosnianski moslimskí extrémisti zabili 26 a zranili 80 Srbov. Starosta mesta Rogatica Milorad Jagodić to nazval "obludným zločinom." Medzi obeťami bolo 11-ročné dieťa i 82-ročný muž.

"Bol to sprievod nevinných ľudí, ktorí hľadali útočisko a záchranu," zdôraznil Jagodić a pripomenul prípad štyroch z obvinených zo zločinu, ktorí tvrdili, že nevedeli, že sa jedná o civilistov. Jagodić vyjadril nádej, že Najvyšší súd bude "rozumný," bude brať na vedomie, že páchatelia sú odhodlaní poprieť všetko, čo sa stalo a primerane ich potrestá. Čin tohto rozmeru nemohol byť organizovaný štyrmi ľuďmi, takže je potrebné nájsť a potrestať tých, ktorí vydali rozkaz a vedeli, že kolóna oblasťou prejde.

Veljko Lasica, jeden zo svedkov zločinu na srbských civilistoch v dedine Kukavice, ktorý prežil, poukazuje na to, že všetci vtedy prežívali ťažké obdobie, museli opúšťať svoje domovy, celú svoju minulosť a kolóna smerovala z obce Jabuka do Rogatice. V týchto ťažkých chvíľach mali moslimskí extrémisti nájsť príležitosť zachytiť smutný sprievod v úžine pri Mesići a všetku beštialitu a zlosť rozpútať pri vstupe do Kukavice. "Bol som v aute, keď začali strieľať. Nebolo cesty späť. Vedel som, že jediný spôsob ako prežiť, je pokračovať. Všade boli výbuchy a iskry. Videl som a vidím zločincov (členov Bosnianskej moslimskej armády) útočiacich na kol ónu, nechránenú skupinu ľudí... nikto nebol vyzbrojený. Boli to len starší muži, ženy a deti. Keď sme dorazili do úžiny, začul som zvuk rozbitého skla. Niekto zakričal, jeden človek s rozbitou hlavou padol k zemi, iný bol zranený. Šli sme ďalej. Moja dcéra kričala. Zranili jej nohu. Čakalo nás ešte väčšie peklo. Naše autá bolo v plameňoch. Ľudia boli zajatí vnútri áut a silné moslimské ostreľovanie ich zmenilo na živé plamene. Cestu pokryli zmasakrované mŕtvoly," vraví Lasica a zdôrazňuje, že páchatelia stále neboli potrestaní.

Vodič autobusu Ranko Ikonić si pamätá ako viedol 60-sedadlový civilný autobus Dubrava so 120 ľuďmi a ženami, ktoré držali v náručí mŕtve deti. A zločinci, ktorým súdna komora uverila verziu, že nevedeli o civilistoch v sprievode, boli oslobodení. "Bola to pasca. Štrnásť mojich rodinných príslušníkov zahynulo, šesťdesiat bolo zranených. Ako by sa mohlo jednať o vojenský konvoj, keď v ňom boli staré vozidlá ako Zastava 750 a Yugo 45? Bez jediného tanku či húfnice? Všetci dobre vedeli, že kolóna je výlučne civilná. Strieľali z desiatich metrov, ale vraj o tom nevedeli," hovorí Ikonić.

Podľa správy ministerstva vnútra Srbskej republiky (jedna z dvoch entít federatívnej Bosny a Hercegoviny) z roku 2006, ktorá bola pozmenená a doplnená o šesť rokov neskôr, sú podozrivými Aziz Šuša, Muhamed Šišić, Izet Hadžić, Tarik Šišić, Aganović Aziz, Emir Drakovac, Zahid Alić a Salko Alić. 

Napriek dôkazom bosniansky súd 7. marca oslobodil bývalých členov tzv. Armády Bosny a Hercegoviny, menovite Muhameda Šišića, Aziza Šušu a Tarika Šišića, obvinených zo zločinov proti srbským civilistom v Rogatici a meste Foča.

Malo existovať aj krátke video zločincov, zaznamenané z miesta činu a sekvencie údajne boli použité vo filme Zem Nikoho bosnianskeho moslima Danisa Tanovića. 

Niektorí takzvaní humanisti s cieľom znovu pošpiniť pamiatku obetí sa snažia príbeh otočiť v prospech špinavej propagandy a vytvoriť obete z moslimov: "A tak sarajevský režisér Danis Tanović vo svojom filme Zem Nikoho znázornil tieto nahrávky zločinov v dedine Kukavice, a čo je nepredstaviteľné a príšerné, Tanović predstavuje tento masaker srbských civilistov ako oprávnený, pretože Srbi masakrovali moslimov. Moslimský zločin vykresľuje ako srbský zločin proti moslimom. A navyše získa prestížnu cenu - Oskara! Je to len ďalšia špinavá hra, ktorú hrá moslimské Sarajevo. Na druhej strane bolo veľmi bolestivé, keď Srbi vo filme rozpoznali svojich milovaných, ich autá a traktory."

Nikto nikdy nevyšetroval alebo nehovoril s preživšími Srbmi, nechcel počuť druhú stranu a to, čo sa skutočne stalo 28. augusta 1992. Cena Oskara bola udelená, aby "zabetónovala" jednu z najšpinavších zvráteností všetkých čias

Jedného dňa sa budú ľudia hanbiť za dnešných Oskarov, ktorých budú považovať za znak nemorálnosti a hanby.

Preložené z: 27 Years Since The Massacre of Serbian Civilians In Bosnia; autor: Grey Carter; Oriental Review - Open Dialogue Research Journal, 27.8.2019