Berlín: Oslavy příchodu roku 2020 jako válečná zóna. Sexuální obtěžování. Střelba na děti, čtyři jsou vážně zraněné. Napadení hasičů v imigrantských čtvrtích. Média mlčí

02.01.2020

Oslavy Silvestra v Berlíně připomínaly válečnou zónu. Došlo k opakovanému napadení hasičů a policistů. Hlášeny jsou případy sexuálního obtěžování. Útočníci stříleli i na děti, nejméně čtyři byly vážně zraněny. Byla obsazena dálnice vedoucí středem města.

Německá média jsou opět velmi zdrženlivá, ačkoli podle svědků především v imigrantských čtvrtích situace připomínala spíše válku, nebo přípravu na ni. 

O střelbě, raněných dětech a napadení žen byly v médiích jen kusé informace, nejčtenější deník der Bild měl jako hlavní zprávu požár v zoo u nizozemských hranic.

Berlín, válečná zóna 2020

Berlínská policie a hasiči tak komunikují s veřejností přes sociální sítě, nikoli přes média. 

Berlínští hasiči oznámili na Twitteru, že během silvestrovské noci došlo k 24 útokům na pohotovostní služby

Hasiči zaznamenali 1523 výjezdů, z toho bylo 617 k požárům. Nejméně 15 lidí je v nemocnici s vážnými zraněními, mezi nimi čtyři děti mladší deseti let.

Berlínská policie oznámila na Twitteru, že na stanici metra Alexanderplatz bylo obtěžováno několik žen, před Braniborskou bránou obtěžovány čtyři ženy

Bylo zatčeno pět agresorů. 

Policie neuvedla žádné bližší informace, má zákaz z vyšších míst rozlišovat mezi útočníky - imigranty a Němci.


Letošní události připomínají silvestrovské oslavy 2015/2016, kdy došlo v několika velkých německých městech k hromadným sexuálním útokům, které podle svědků či poškozených páchaly skupiny mužů arabského a severoafrického vzhledu. 

Největšího rozsahu tehdy dosáhlo násilí na náměstí mezi hlavním nádražím (Hauptbahnhof) a gotickou Katedrálou svatého Petra v Kolíně nad Rýnem.

Německá média v čele s nejčtenějším deníkem der Bild tehdy událost z Kolína zcela ignorovaly. Věnovat se jí začaly váhavě až několik dní poté po masivních zprávách (videa) na sociálních sítích. Pojetí Bildu a ostatních médií však bylo zlehčující a zamlžené. To znamenalo velký otřes důvěry německé veřejnosti v média.

Na oslavách Silvestra 2019/2020 střílel na náměstí Alexanderplatz muž do vzduchu ze samopalu se slepými náboji, uvedla berlínská policie na Twitteru. Když se mu v tom policisté pokusili zabránit, střílel i na ně, ale přemohli ho. 

Policie oznámila podobné incidenty se střelnými zbraněmi také v dalších berlínských čtvrtích Charlottenburg a Schöneberg.

Berlínská úrazová nemocnice na Silvestra ošetřila 15 lidí vážnými zraněními, mezi nimi čtyři děti mladší deseti let. 

V několika případech šlo o těžké popáleniny. Několik zraněných mělo po po explozích zlomené prsty, v jednom případě celou ruku. 

Berlínská policie zaznamenala přes pět tisíc telefonátů s voláním o pomoc, což je více, než loni.

V berlínské čtvrti Mariendorf házel dav kameny na policisty. 

K největším útokům došlo ve čtvrti Neukölln, kde je vysoká koncentrace muslimské populace, hlavně Turků a Arabů.

Hasiči uvedli na Twitteru: 

"Několik lidí pokoušelo otevřít dveře kabiny hasičského vozu a mířilo na posádku pistolí. Jsme zděšeni." 

V berlínské čtvrti Kreuzberg prý muž střílel petardami na děti, v ulici Graefestrasse byli dobrovolníci z hasičského sboru napadeni pyrotechnikou a kameny.

Ve čtvrti Neukölln na ulici Sonnenalle stříleli mladí muži snědé pleti kameny z praku na záchranáře a do oken budov. 

Zapalovali staré pneumatiky. 

Jiní stříleli do vzduchu poplašnými pistolemi samopaly se slepými náboji.

V čtvrti Kreuzberg nedaleko ambasády České republiky byl napaden a částečně zdemolován autobus, útočníci mu kameny mu rozbili přední sklo.

Neznámá skupina napadla dálnici Autobahn 100, která vede středem Berlína, když ji útočníci obsadili a stříleli na auta pyrotechniku a slepými náboji.


Zdroj