Blbonavirus

27.02.2020

Taky přemýšlíte, jestli na koronavirus umřete jenom vy, nebo i celá vaše rodina a v roušce se i sprchujete? Dumáte, jestli k tomu metráku špaget ve špajzu nepřikoupit ještě jeden a ještě další balík čínských roušek pro stavební dělníky a k té druhé elektrocentrále další tři kanystry benzinu? Ne? 

V tom případě jste úplně normální.

A mediální masáže jakéhokoliv typu na vás zjevně mají zanedbatelný či nulový vliv. Což je dobrá zpráva. Ta špatná je, že i tak si špagety na vaše oblíbené alla carbonara pravděpodobně už brzo jen tak jednoduše nekoupíte. Protože ti vaši spoluobčané, co jsou dlouhodobým účinkem propagandy nastaveni na režim "říkali to v televizi" si jimi pod vlivem toho, co média stran čínské chřipky už celé týdny předvádějí, už v panice ty špajzy plní.

Pustíte si televizi - koronavirus. Pustíte si rádio - koronavirus. Koupíte si noviny - koronavirus. Kliknete na stránky - koronavirus. Luštíte křížovku - koronavirus. Týdny a týdny v kuse šíří média paniku, paniku a paniku, jinak se to nedá nazvat. Tím, jaký nepřiměřený prostor věnují něčemu, co vypadá jako obyčejná chřipka, projevuje se to jako chřipka a má úmrtnost podobnou jako obyčejná chřipka. Kolik asi lidí v Číně nebo v Evropě umřelo od začátku té koronahysterie na "obyčejnou" chřipku? 

Proč mi nikdo nonstop nehlásí tahle čísla?

A pak, po týdnech mediálního šíření paniky o smrtícím viru z Číny zaplavujícím svět a na který soudě dle mediální intenzity asi všichni umřeme, si tak jednou posloucháte veřejnoprávní rozhlas a redaktor se sám sebe zcela seriózně ptá, proč lidé propadají v souvislosti s koronavirem panice a vyprazdňují v obchodech regály, ačkoliv tu zatím nemáme jediného nakaženého a nejde rozhodně o žádný ekvivalent eboly....

Asi nemám slov.

Na závěr mám k tomu neuvěřitelnému cirkusu jen jednu věcnou poznámku. 

V České republice zemře každý rok na chřipku či komplikace s ní spojené a za naprostého nezájmu médií a tedy bez paniky obyvatelstva a vykoupených krámů zhruba 2 000 lidí

Což je o rovné 2 000 lidí víc, než u nás doposud zemřelo na ten nový, strašlivě nebezpečný a velice smrtící čínský bacil s děsivou úmrtností do 2%.

Zkouším si představit, co se asi bude dít, až bude jednou po světě řádit nějaký skutečně smrtící virus, tedy s úmrtností nad 50%. 

Ale fantazie mi nestačí. 

A při pohledu na hlavní hygieničku Gottvaldovou, specialistku na výživu a na ministra zdravotnictví, dvojitého magistra práv a mediálních studií doufám, že až ta chvíle přijde, budou na jejich místech nějací opravdu schopní odborníci.


Zdroj


Q.S.

Mám odlišný názor. Naopak považuji za nenormální nereagovat na ohrožení. Přece vůbec nezáleží na tom, jestli umře 1% nebo 50%... Tedy pokud jde o připravenost na vzniklou situaci. Panika vzniká vždy, když se blíží něco neznámého nebo nebezpečného, je to přirozená reakce, fungující pud sebezáchovy. 

Považuji naopak za hloupost to, jakým způsobem dnes lidé žijí. 

Jsme natolik uvyklí na to, že si kdykoli zaj/e/deme do obchodu, že v případě problémů reagujeme panikou. 

Ne, to není normální stav. Normální stav je mít zásoby pro případy nenadálých situací. Pokud je situace "nadálá" a dá se panika očekávat, je zcela v pořádku doplnit zásoby nutné k přežití několika dnů až týdnů, připravit se na možné komplikace.

Uvedu příklad z doby nedávno minulé. Při povodni v roce 1997 došlo k odříznutí mnoha obcí od zásobování. Vzpomínám na maminku 6 letého chlapce, která mě přišla prosit o starý chleba, protože doma už dva dny nic nejedli. Paní byla zvyklá každý den cestou z práce jezdit nakupovat.....

Dříve v každé řádné domácnosti existovala rezerva, která umožnila člověku přečkat nepřízeň počasí osudu...

A dnes?

Berme to minimálně jako cvičení, prověrku toho, zda jsme schopni včas reagovat a být prozíraví.

Posměšky nad hlupáky, kteří si dělají zásoby nějak neberu. Přijdou mi povýšenecky hloupé...neprozíravé.

Jak se bude situace dál vyvíjet se uvidí. Ukáže to realita příštích dnů, týdnů.... 

Skončí-li tato epidemie jako obvykle a se změnou počasí, bude to dobře. Bude-li to ovšem jinak, budou posměváčci těm "hloupým" závidět i ty špagety carbonara...