Celé bankovnictví je postaveno tak, že banka si půjčí od centrální banky a centrální banka si tu půjčku natiskne (vygeneruje), pak ty peníze půjčí spotřebiteli nebo státu, ten je vrátí i s úrokem...

24.10.2019

Abych vám dokázal, že si každý den přečtu diskusi pod článkem, chci dnes vyhovět panu rk. Ten se v komentáři podivoval, proč řešíme Sýrii a jiná podobná témata o kterých nic nevíme a nediskutujeme něco, co můžeme ovlivnit... napříkad náš státní rozpočet. Tož dle jeho dalšího názoru se proměňuji z experta na Sýrii v experta na finance. Učiním tak s klidným svědomím, finance jsou v dnešní době ještě mnohem neuchopitelnější téma než lokální konflikty v globálním světě.

Zklamu každého kdo čeká, že se teď začnu věnovat důchodům, investicím, zdravotnictví a sociálním dávkám. Stejně tak zklamu každého kdo by čekal, že budu vytahovat nějaké grafy a dokazovat, proč je Babišův rozpočet lepší než změny které navrhuje Fiala, případně Kalousek. Nemíním Babiše ani tepat, ani chválit.

Ony jsou totiž všechny naše rozpočty úplně stejné už nejmíň patnáct let. Minimálně od Paroubka se vůbec nic nezměnilo a pokud se o změnu někdo pokusil, špatně to dopadlo.

Začnu poněkud zeširoka. Už dlouhá předlouhá léta je to na světě zařízeno tak, že bohatí platí stále menší a menší daně a ti úplně nejbohatší to mají zorganizované tak, že neplatí daně žádné. Dělají to zcela legálně, zcela podle zákonů, které si pomocí lobingu nechávají psát na míru. A tak poslední uklizečka platí ze svého příjmu mnohem větší daně než Amazon. A v případě Amazonu to údajně je tak, že opravdu kterákoliv uklizečka zaplatí víc, protože Amazon neplatí ani dolar, ani euro.

Celý globální obchod je nastaven tak, že jedna pobočka v Číně to zboží vyrobí a s takřka nulovou marží ho prodá pobočce na Kajmanských ostrovech. Kajmanská pobočka najme pobočku na Filipínách, která zboží s takřka nulovou marží převeze do Evropy. Kajmanská pobočka pak zboží za drahé peníze prodá evropské pobočce a ta ho s takřka nulovou marží prodá v Evropě spotřebitelům. Jestli jste četli pozorně, tak už víte, že celý zisk zůstal té kajmanské pobočce. V Číně se zaplatily maličké daně, v Evropě se zaplatily maličké daně, na Filipínách se zaplatily (a hned rozkradly) maličké daně a z toho obrovského zisku se zaplatily maličké daně na Kajmanských ostrovech, protože je to daňový ráj... víme?

Celé bankovnictví je postaveno tak, že banka si půjčí od centrální banky a centrální banka si tu půjčku natiskne (vygeneruje v počítači) pak ty peníze půjčí spotřebiteli nebo státu, ten je vrátí i s úrokem, banka ty peníze s trochu menším úrokem vrátí centrální bance a ta ty peníze spálí, respektive vymaže příslušné cifry. Je možné si půjčit takřka nekonečné peníze a leckteří xenofobní a konspirační autoři tvrdí, že peněz je v oběhu mnohonásobně víc než všeho světového majetku.

V konečném důsledku to znamená, že do státní pokladny přitéká stále méně peněz z podnikání a vytváření hodnot, stále méně toho platí ti, kteří peníze mají a stát to řeší tak, že ždíme ty, kteří peněz moc nemají. 

Přímé daně ze zisku jsou stále více nahrazovány nepřímými daněmi z přidané hodnoty, poplatky za licence i televizní signál, kolky, spotřebními daněmi a podobně. Tohle státu prochází, protože tyhle daně prakticky nedopadají na bohaté a kupodivu ti nejchudší na které nedopadají, ti se stejně nebrání. Jenže když lidi chudnou, tak se zmenšují i příjmy z těch nepřímých daní. Chvíli se to pak dá ještě držet půjčkami a exekutory, ale po nich už přichází krach... Hádejte v jaké fázi se asi nacházíme?

Jediné další, co se dá ještě zdanit, je práce. To se rozumí, jen ta lidská práce. Roboti se nedaní. Navíc roboty vyrábějí ty největší korporace se sídlem na Kajmanských ostrovech a tak se nejen nedají jejich práce, ale vlastně ani jejich výroba. Pracující člověk tak odevzdává na daních stále více a proto stále více lidem dochází, že pracovat nemá smysl. Sociální dávky už zdaněné nejsou. Kde se berou sociální dávky, když stále méně lidí pracuje? Stát si na ně půjčí ne? A kde si na ně půjčí? U banky. Kde ty prachy vezme banka? Natiskne je...

V takovémto systému ani deset Babišů nic nevymyslí. Stejně jako nic nevymyslel Sobotka, Nečas, Kalousek a další. Vzniklé bohatství se ke státu dostane jen v drobtech. Babiš tak jen řeší, jestli za tu hromádku zlaťáků opraví silnice nebo přidá důchodcům. Babiš to celé už od roku 2014 řší tak, že přidává důchodcům a omezuje investice. Díky tomu pak rozpočet +- vychází na tu kladnou a tu zápornou nulu. Bez ohledu na schválené schodky, posledních pět let je výsledek mnohem lepší než se počítalo. Za Kalouska to bylo naopak.

Ale ani Babiš ani nikdo jiný nesáhne na ty opravdu bohaté, kteří pohádkově vydělávají na výše popsaných principech. Proto to musí dopadnout jako vždycky. Konjunktura přestane a drobty pro stát se zmenší. Samozřejmě se zmenší mnohem víc než celý pokles hospodářství, protože ti opravdu bohatí si přece nemohou dovolit menší zisk... jinak by to přece nedělali ne? Mohli by podniky zavřít, přestat dávat práci lidem a to nikdo nechceme.

Takže závěrem:

Vidlácky si myslím, že naše šance ovlivnit rozpočet je slovy Václava Klause ml. obdobná jako šance židovských výborů ovlivnit životy svých soukmenovců na cestě do koncentráku. Dokonce si vidlácky myslím, že je snazší ovlivnit postoj ČR k syrskému konfliktu, k Putinovi, či Trumpovi. Tam existuje hodně aktérů, kterým je možné rozumět a jejichž cíle jsou viditelné a nebo alespoň dohledatelné. Aktéři těch nejzajímavějších byznysů a ovlivňovačů daňových zákonů, ti nejsou vidět vůbec.

Jak často vidíte v televizi Kelnera? Kolikrát jste ho slyšeli naživo mluvit?