Dosavadní poučení z cor-viru.

06.03.2020

S rizikem, že opakuji dávno řečené, zkusím bez emocí shrnout dosavadní poučení z cor-viru. 

1. Od ca 20. ledna, kdy začalo být jasné, oč jde, jsme viděli sérii provotřídních selhální. Věc bagatelizovala Světová zdravotnická organizace (WHO), nejbližší sousedé Číny, úřady USA, velké firmy a korporace, úřady pro leteckou bezpečnost... a odtud vedení EU, vlády zemí EU, vláda USA, prostě skoro všichni - se světlými výjimkami, zdá se, Ruska a některých islámských monarchií, včetně té Saudské. Bagatelizace se navíc přelévala ze země do země ("nenapadený napadenému nevěří). 

2. S každým bagatelizací ztraceným týdnem jsou následky horší - zatímco Čína heroicky bojoval, virus se šířil za její hranice; zatímco Itálie zavírala školy, my tam pouštěli lidi na zájezdy. 

Každým týdnem to přitom šlo lokalizovat - na vlastní Čínu, mimo Evropu, jen do některých evropských měst, pak zemí... Dnes už to nelokalizuje nikdo. 

3. Od začátku a i nadále lze činit další opatření - jaké, to dle všeho vidíme v nešťastné Číně a zlém Rusku. Opatřit dost ochranných pomůcek - dezinfekci - varovat lidi před zbytečnými kontakty - zajistit důstojnou a smysluplnou karanténu a testování ... neděje se nic, každé takové opomenutí věc zhorší. 

4. Příčin bagatelizace vidím více, provázaných. Úplně "nahoře" (WHO, EU...) to bude fungování velkých byrokratických superorganizací. Dávno se tam nedělá, k čemu vznikly - jen se tam předstírá činnost, zabírají prebendy a "nedělají potíže". Konkrétně EU má navíc fetiš volného pohybu, a fetiš je v politice víc, než lidský život. Níže, na úrovni evrop. vlád, vidíme karneval marnosti a neschopnosti. Od Itálie po Švédsko se snad nikde nenašel Chlap (či Dáma) ochotní zavelet, prosadit nepopulární rozhodnutí a stát si za nimi. Všichni se naopak projevili jako naprostá másla (příklad: Andrej Babiš). Krom toho vidíme naprostou neodbornost. Nevadí, že náš ministr zdravotnictví není lékař. Vadí, že je tak hloupý, že si neumí sehnat relevantní informace, pochopit je a vyvodit z nich závěry. Ještě víc vadí, jaké má podřízené - např. hlavní hygieničku. 

5. Viděli jsme snahu "nevyvolat paniku" - což je strašná nedůvěra k občanům. Občané ne-pa-ni-ka-ří, ani v situaci, kdy zemi zjevně nevede a nedostali jasné pokyny. Což je pro paniku nejhorší situace. Ovšem zvolená taktika - mluvit o "chřipečce" - je naprosté zlo, protože to hraje na strunu jednak těm nejvystrašenějším (model ´hlava v písku, budou se toho stylu teď držet), jednak nejnezodpovědnějším. Fráze "zemřou jen staří a nemocní" pak byl vyloženě karmický hřích, kdo se tím uklidňoval, ztratil svoji duši. 

6. Systém je neříditelný - Neumí rychle zajistit krizovou dodávku produktů typu respirátorů, neumí rychle mobilizovat laboratoře, lékaře, dobrovolníky, neumí zajistit zásobování nemohoucích občanů, neumí zakázat cesty do ciziny nebo kontrolovat příchozí. V dobách klidných nevadí, v době jakéhokoli ohrožení tragédie. Systém se toho všeho navíc strašně bojí. 

7. Asi největší tragédií je, že demokraticky volená vláda NECHÁPE, pro koho tady vlastně je. V idylických dobách dávných věděl každý panovník ... purkrabí, starosta, krajský hejtman atd., že jeho jedinou starostí je zdraví a život jeho lidí. Protože bez nich by byl ničím. Dnes jsme v situaci, kdy Babiš, Vojtěch ... a KDEKDO na podobných místech různě po EU, neví, kdo jsou "jejich lidé". A tak se starají o "evropské předpisy", "rozvojovou pomoc", "mínění sousedů" nebo "klimatickou krizi". Naprosto první opatření - hlídat přeshraniční styk, karanténovat nově příchozí, nepouštět lidi dočasně ze země... ty blázny nenapadly, protože neznali priority. 

8. Báli se o byznys, báli se pádů akcií, báli se krize, zhoršení poměrů vůči EU - a mají propad byznysu, pád akcií, krize začíná, vztahy mezi zeměmi EU nebyly nikdy horší. Mohli mít zemi, která by byla zdravotně relativně bezpečná, nebo i více, možná většinu, takových zemí. Mají pandemii. 

9. EU není schopná řídit, koordinovat či pomáhat vůbec v ničem. Nyní už to je "každý stát za sebe", EU se stala zlodějskou parazitní strukturou. 

10. Pokud chcete vědět, "kdo za to může", tak - občané. 

Je to trest za to, koho si volí do čela a jaké mají životní priority.


Zdroj