EU nemá rád už nikdo. Ani Britové, ani Němci, ani Poláci ani nikdo jiný. EU si ale v sebelásce vystačí sama.

14.12.2019

Boris Johnson, britský premiér vyhrál parlamentní volby přesvědčivým vítězstvím. A já přiznávám, že jsem ho označoval za člověka mdlého duchem a hlupáčka. Přirovnával jsem ho k Ralphu Wiggumovi ze seriálu Simpsonovi, ale uznávám, že mnohem lepší adept na roli onoho seriálového hlupáčka je náš ministr Petříček. Nicméně dovolím si Borise Johnsona - vítěze voleb od nynějška familiárně nazývat Ralfík - to na památku. Donalda Trumpa po vítězných volbách označil bloger Ladislav Větvička za "Našeho Doníka". Já zase budu mít svého Ralfíka.

Takže náš Ralfík si dovolil docela dost. Vyhrál volby které měl jasně prohrát. 

Navzdory všem věštbám předvolebních průzkumů, navzdory liberálním médiím, které se už ani netají na čí straně stojí, navzdory Čulíkům i České televizi. 

Musím říci, že ty protažené obličeje za to stály. Ty fotografie novopečeného vítěze voleb s čoklem na vodítku před volební místností...

Troufám si nadále (ale už s menší razancí) tvrdit, že Johnosn podle mě není žádný velikán ducha. Navíc je to také absolvent soukromých škol, tedy příslušník elitní třídy zcela odtržený od reality života tam dole. 

Ale musím teď pod tlakem důkazů uznat, že mu zřejmě nechybí správný instinkt a jeho dlouholetá politická zkušenost také k něčemu bude.

Před časem jsem tvrdil, že Johnsona konzervativci zvolili za předsedu a premiéra, aby se ztrapnil on než jiní důstojní pánové. 

 Terezka Májová se snažila zavděčit všem mocným v Británii i v EU a doplatila na to. 

 Johnson měl být další v řadě... A dlouho to tak doopravdy vypadalo. 

Svým způsobem ten chlap dělal všechno špatně. Velkohubě žvanil, netajil se tím, že chce porušovat zákony (podobně jako Zeman) a také mu vyhrožovali soudem a basou. 

Zapojoval královnu, dělal obstrukce, dělal prostě věci, které voliči nemají rádi. Nic pořádného nevyjednal, jen přitvrdil, až mu jeho nápady přestali schvalovat i jeho vlastní poslanci. 

A on... blbec... v takové situaci jde do předčasných voleb...

Ale občas asi potřebujete na nemožnou věc blbce, který neví, že je to nemožné, jde a udělá to. Nevím jestli to byl chladný kalkul přesně kombinujícího mozku, nebo instinkt protřelé korouhvičky, nebo prostě jen štěstí, ale každopádně on nakonec přestal dolejzat jak za bysznysem, tak za neziskovkami, poslal do háje BBC i ojrovyjednavače a šel se lísat těm, kteří jsou tím skutečným a jediným zdrojem moci - k voličům. 

A voliči mu to odpustili a podle biblického hesla, že jeden napravený hříšník je lepší než deset spravedlivých, mu to normálně naházeli.

Troufám si tvrdit, že brexit stále ještě není hotová záležitost. 

Vsadím se, že se mezi anglickou Pravdou a Láskou najde dost receptů, jak vše zkusit zvrátit. 

Když to nevyšlo u voleb, mohlo by nastoupit něco ala Babiš - dávný skandálek z minulosti, demonstrace proti jasnému škůdci lidu a podobně. 

Určitě je v Británii ještě dost dalších Skřípalů, které je možné pozabíjet ve jménu dobra.

Ale situace se začíná podobat té naší domácí - jeden přesvědčivý vítěz a stádo trpaslíků... Ne, Johnson na tom není tak dobře jako Babiš, ale má na to pěkně našlápnuto.

Každopádně jestli chcete důkaz, že i v Anglii to vypadá jinak než chtějí naše vždy pravdomluvná média, zde ho máte. 

Parlamentní listy, proruští trollové, alternativní blogeři a xenofobové měli přesnější a lepší odhady než sedmimiliardová Česká televize. 

Mohou to sice zkusit cenzurovat a instalovat filtry na Sputnik, ale k ničemu to nebude - pokud budou mít v ČT a Britských listech redaktoři vždycky tak protáhlé ksichty, tak jim to lidi prostě nesežerou a vždycky si nějakou alternativu najdou nebo si ji sami vytvoří.

Tož Ralfíku - udělal jsi na mě celkem dojem. Tak se teď ukaž co uděláš s tím Brexitem. Třeba ten dojem uděláš ještě jednou a já definitivně odvolám ty teze o tvé mdlém duchu.

A ještě pár vidláckých poznámek:

1. Ve Skotsku labouristé totálně prohráli a konzervativci ztratili. Vyhráli skotští nacionalisté. V Severním Irsku získali nacionalisté poprvé víc hlasů než unionisté. Řekl bych, že brexit se jen stal impulsem, který urychlil to, co se tam dělo už dávno. Svým způsobem se nestalo nic jiného než to co známe taky - rozdělení státu. A pokud se u toho poperou, tak jen ukážou že vůbec nejsou vyspělí a demokrati. Jen normální hajzlíci jako třeba na Ukrajině.

2. Johnson podle britské Pravdy a Lásky vyhrál podvodem - šířil prý lži, jak zjistila BBC. Jsou to asi tak stejné lži ze kterých byl "usvědčen" Zeman nebo Babiš.... a nebo úplně kdokoliv. Pravdivost výroků obhajovaná analýzami o pravdách a nepravdách ve stylu serveru Demagog.cz Podobní analytici usvědčí ze lži úplně každého jednoduše proto, že většina lidí nejsou hnidopiši a nevyjadřují se právnickou a vědeckou mluvou.

3. Britský volič se od českého prakticky neliší, Nemá rád, když ho někdo komanduje, mentoruje a nadává mu. Nemá rád, když se mu vnucuje jedna nalajnovaná pravda a čte si ty stejné Sputniky a Parlamentní listy jako u nás. A nesnáší své Čulíky a své pravdomluvné veřejnoprávní televizi škodolibě přeje pořádný průser.

4. EU nemá rád už nikdo. Ani britové, ani Němci, ani Poláci ani nikdo jiný. EU si ale v sebelásce vystačí sama.

5. Všímáte si, jak se z diskursu vytlačily všechny ty kecy jak musí EU Brity potrestat za odchod? Už nikoho trestat nechtějí, už jen potřebují aby to nějak dopadlo a byl od toho pokoj. A už se dávno děsí toho, že Británie nebude poslední. Nota bene kdyby se ukázalo, že je jim líp.

6. Pravdě a Lásce se nějak nedaří nikde. Asi proto, že měli předchozích třicet let a během nich nadělali hromadu průserů, spustili fůru válek, nic nevyřešili, nic nezlepšili a teď chtějí ještě přitvrdit tak moc, že se toho lidi lekli.

7. Když to Pravdě a Lásce nejde ve volbách, zkusí to (stejně jako všude) jiným způsobem - donášením, pozváním cizích vojsk, vyráběním skandálů, hledáním ruské stopy, vraždami Skřípalů... Ještě si užijeme. Ale všechno se celkem zpřehlední.

8. Začínám mít pocit, že mezi lidmi už to kvasí dlouho a vlastně se čeká jen na jejich tribuna, který to pojmenuje na veřejnosti. Johnson to ještě není a není to ani Babiš. Ale lidi už se vysloveně třesou na někoho, kdo bude na plnou hubu nekorektní a zároveň populární. Pak se kyvadlo přehoupne a začne se mluvit úplně jinak. Jedna rozjetá krizička, jeden krach Deutsche Bank a pojede to.

9. Uhlíková neutralita je už jen akademická ptákovina stejně jako ozónová díra. Odpor se zatím drží pod pokličkou, ale už dlouho to nevydrží. Nikdo ji už nenastolí. Nestihnou to. Johnson je jen další kamínek do laviny. 


Zdroj