Švédsko přestane zveřejňovat počet lidí nakažených Coronavirem, považují čísla za „nedůležité“.

16.03.2020
Princess Estelle of Sweden's school affected by coronavirus
Princess Estelle of Sweden's school affected by coronavirus

Švédský úřad pro veřejné zdraví se rozhodl přijmout novou strategii týkající se pandemie koronaviru s tím, že již nebude aktualizovat přesné počty infekcí.

Státní epidemiolog Anders Tegnell tento týden na tiskové konferenci hovořil o tom, že zdravotnický úřad bude zjišťovat, které regiony jsou šířením koronaviru nejvíce postiženy.

"Už nebudeme diskutovat o tom, zda máme 458, nebo 562 případů. Ale místo toho, jak velké části Švédska jsou postiženy a jak těžce," řekl Tegnell.

"Tohle jsou otázky, které budou pro odpověď stěžejní. Nyní už není důležité přesně vědět, kolik lidí je ve Švédsku nakaženo."

Tegnell také uvedl, že zdravotnický úřad očekává, že nyní existuje vysoké riziko rozsáhlé infekce široké veřejnosti, podle něhož by současné infekce mohly být "špičkou ledovce" a že by případy mohly být rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo, uvádí Aftonbladet.

Švédské úřady vyzvaly k omezení shromáždění a událostí na méně než 500 lidí, aby bojovali proti šíření viru. Aome události zcela zrušil, zatímco jiní, jako například Stockholm Royal Dramatic Threatre, slíbili, že dění udrží pod 450 lidmi včetně publika a personálu.

Tento krok s výkony tvrdě kritizovala vůdkyně křesťanských demokratů Ebba Busch Thor, která na facebooku napsala: "Samozřejmě není rozdíl mezi tím, mít v hledišti 499 nebo 500 lidí. Riziko spočívá v tom, že se na stejném místě shromáždí mnoho lidí."

"V některých případech je to téměř nevyhnutelné - jako například ve veřejné dopravě. Ale návštěvy divadla a další zábavní akce lze odložit. Stává se zvláštní, že se tato divadla zřejmě soustředí na omezení svých ztrát, když zbytek veřejného sektoru donutí omezit šíření infekce," dodala.

Schopnost Švédska zvládnout velké ohnisko viru zpochybnil i bývalý lékař prevence infekce Staffan Sylvan, který řekl, že prostě není dostatek prostředků na to, aby se s velkým ohniskem vypořádal.

"V současné době už mají naše nemocnice velké problémy s přijímáním a péčí o urgentně nemocné pacienty. Proč tato dezinformace o naší připravenosti?"


Zdroj

Q.S.

Ve Švédsku prostě žádné problémy neexistují. 

Švédsko se s COVID-19 vypořádá podobně jako s migrací a znásilňováním. Dobře Švédům tak? Nemohou si za svou budoucnost sami?