Evropská unie chce uvalit mohutnou uhlíkovou daň na hovězí, vepřové a drůbeží maso, aby EU vykryla drastický propad unijního rozpočtu?

18.02.2020

Evropská unie chce uvalit mohutnou uhlíkovou daň na hovězí, vepřové a drůbeží maso, aby EU vykryla drastický propad unijního rozpočtu po odchodu Velké Británie z Evropské unie! Londýn odváděl do EU každý rok přes 20 miliard liber a bankéři ECB v utajeném dokumentu varují Evropskou komisi, že bez zvýšení evropských daní, anebo bez zavedení nových daní, začne mít sedmadvacítka v blízké době velmi zásadní fiskální problémy! Uvalení karbonové daně na maso tak má vykrýt díru v rozpočtu EU po Brexitu, nemá to nic společného s ochranou klimatu! 

A je to venku!

Před několika dny se i v českých médiích objevily informace o tom, že frakce Zelených/EFA v Evropském parlamentu přišla s návrhem na uvalení karbonové daně na veškeré hospodářské maso, zejména na hovězí, vepřové a drůbeží. Hovězí maso by zdražilo o 117 Kč, vepřové o 90 Kč a kuřecí o 42 Kč za 1 kilogram. 

Podle propočtů univerzity CE Delft v Holandsku by karbonová daň snížila spotřebu konzumace masa u evropské populace natolik, že by to ušetřilo 120 milionů tun CO2 ročně na emisích a do roku 2030 by to vyneslo 32,2 miliard EUR [1]. 

To představuje 3% všech emisí skleníkových plynů v EU. Evropská parlamentní frakce Zelených/EFA, do které patří i čeští Piráti, tento návrh předestřela jako environmentální nástroj na snížení emisí a poslanec Evropského parlamentu za socialisty Mohammed Chahim označil daň dokonce za "spravedlivý posun", který se zaměřuje na spoluúčast zákazníků na sdílení environmentálních nákladů na spotřebu masa.

Daň z masa.

Jenže tento plán má jeden problém. Daně nespadají do kompetence EU a jsou to čistě záležitosti národních států, jestli karbonovou daň na maso uvalí. Poslanci v EU parlamentu tak navrhují, že u zemí EU, které by karbonovou daň na maso nezavedly, by se snížily dotace EU zemědělcům, případně úplně zastavily, a to včetně dotací, které s živočišnou výrobou nemají nic společného. 

Prostě by skončily všechny agro-dotace, takže i dotace na řepku.

Takový bič EU by vedlo k tomu, že vlády jednotlivých zemí by nakonec karbonovou daň na maso zavedly. 

Jistě si dovedete představit, jaký poprask by to vyvolalo v Agrfertu, pokud by hrozilo zastavení dotací pro české zemědělství kvůli tomu, že ČR nechce zavést karbonovou daň na hovězí, vepřové a drůbeží. 

Tento nátlakový mechanismus má v EU parlamentu velkou podporu mezi poslanci a je velké riziko, že to projde. Dovedete si představit, co by se potom stalo. 

Zavedení karbonové daně na maso by bylo otázkou jen pár měsíců.

Karbonová daň jako náhrada za chybějící peníze z Londýna po odchodu Velké Británie

Mnoho ekologických aktivistů zajásá, že tak je to správné, ale já se obávám, že je vyvedu z omylu, stejně tak jako většinu českých politiků, kteří si tohoto tématu karbonové daně na maso v posledních dnech všimli. Do redakce jsme dnes dostali materiál, jehož původ, jak se k nám dostal, zde nebudu rozebírat, ale jeho obsah vás bude zajímat. 

Dokument, který pochází z Evropské centrální banky byl adresovaný Evropské komisi a je vyhrazen jako důvěrný, popisuje ekonomické důsledky očekávaného odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Dokument pochází z poloviny roku 2018 a vypočítává náklady na odchod Velké Británie z EU, ale rovněž obsahuje a výčty nákladů pro Evropskou unii. V dokumentu mne ale zaujal úsek, který se věnuje fiskálním komplikacím Evropské unie po ztrátě příspěvků z Velké Británie, které proudily do pokladny Evropské centrální banky. 

Londýn odváděl podle dokumentu 36,8 miliardy liber ročně do Evropské unie, ale 18,7 miliard z této částky zůstávalo ve Velké Británii jménem aktiv Evropské unie. 

Přesto však prakticky 18 miliard liber každý rok odcházelo do Bruselu z Londýna, uvádí se v dokumentu. To odpovídá i oficiálním a veřejným číslům britské vlády [2], i když čísla jsou asi o 3 miliardy nižší. 

A v dokumentu je varování.

O zdanění masa hovořila i Greta Thunberg na Ekonomickém fóru v Davosu.

Od roku 2022 se fiskální politika EU dostane, podle dokumentu, do červených čísel. Výpadek příjmů z Londýna bude muset být kompenzován v EU úspornými programy, ale ty samy o sobě nepostačí pro zalepení díry po chybějící Velké Británii a jejích příspěvcích do rozpočtů EU. 

V dokumentu se proto navrhuje "úprava daňové zátěže" a "vytvoření nových příjmových titulů z komerčního sektoru". To je jiný výraz pro "zavedení nových daní". 

A dokument uvádí příklady:

  • Karbonová daň ze spalovacích motorů automobilů
  • Karbonová daň z elektřiny určené pro nabíjení dopravních prostředků
  • Karbonová daň z masa, mléka, mléčných výrobků a produktů vyrobených z živočišných zdrojů

Dokument uvádí kompenzaci výpadku britských příspěvků ve výši 22,6 miliardy EUR ročně do roku 2030 v kombinaci s dalšími formami daní. 

Ty jsou v začerněné části dokumentu, takže netuším, co by to mohlo být. 

Daň z úspor? 

Daň za dítě? 

O dětech se píše na straně 11 v souvislosti s výpočtem CO2 emisí, kolik dítě vyprodukuje do svých 18 let věku. Dokument byl poskytnut naší redakci pod podmínkou naprosté a přísné důvěrnosti. Přestože nedokážeme přímo ověřit pravost insignií a razítek na dokumentu, dokument vypadá, že je legitimní, obsahuje všechny náležitosti bezpečnostních standardů EU pro dokumenty úrovně vyhrazené. Pokud je nám známo, kopii dokumentu by měl získat i jeden alternativní server na Slovensku v nejbližších dnech. O tomto dokumentu budu hovořit v pátek na SVCS, bude to hlavní téma.

Zdaněné jsou už cigarety, alkohol a paliva. Teď k tomu přibude bílkovinové maso

Nechci teď dělat ukvapené závěry, ale dámy a pánové, tohle najednou dává smysl. 

Všechny ty šaškárny s Gretou Thunberg by totiž v tom okamžiku byly vysvětleny. 

Její úlohou je vyprovokování a urychlení zavedení karbonových daní, aby se EU finančně nepoložila po odchodu Velké Británie z fiskálního systému EU. 

Dokument vedený v režimu vyhrazené má navíc mnoho začerněných částí, které předpokládám jsou určeny pro vyšší stupeň prověrky, anebo jsou tam věci, které ani nám nikdo nechce svěřit.

Pokud opravdu odchod Velké Británie zařízl do kasy ECB hlubokou jizvu, potom zavádění karbonové daně na nejrozšířenější věc, kterou kupuje každý v Evropě, kterou potřebuje každý v Evropě, tedy na bílkovinové maso, dává najednou smysl. 

Uvalení daně na vodu by vyvolalo nepokoje, i když vlivem sucha v celé Evropě se možná brzy dozvíme i to, že plán na zavedení daně za vodu je také možný. 

Planetárně neovlivnitelný proces klimatických změn se použije jako důvod pro finanční podojení celé západní civilizace. 

Celá hysterie okolo Grety by tak nakonec byla kvůli Brexitu a zalepení mohutné díry v rozpočtu EU po Londýnu z kapes všech občanů EU. 

Nedivím, se že ten dokument je v neveřejném režimu. 

Zajímalo by mně, jestli Věra Jourová jej měla v ruce, anebo se jedná materiál určený jen vyhrazené skupině členů EU komise.

Brexit dost možná zahájil v EU fiskální domino.

Co mně však trochu děsí, to jsou ty další navrhované zdroje peněz pro EU, které se v dokumentu navrhují. 

Nepíše se tam jenom o mase, ale o zdanění všech produktů a výrobků živočišného původu, aby se mohlo před občany EU argumentovat, že je to kvůli tomu, že ten živočišný původ produkuje CO2, tedy karbonovou stopu. 

To znamená, že pokud kromě Velké Británie odejde z EU nějaká další země a nastane další výpadek ve fiskálním rozpočtu EU, potom se můžeme dočkat i karbonové daně na mléko, na sýry, na jogurty, prostě kompletně na všechnu produkci z hospodářských zvířat.

Dočkáme se i karbonové daně na mléko, na pitnou vodu, na vzduch?

Všude se bude argumentovat stejně, že na výrobu 1 litru mléka se vyprodukuje X tun CO2. 

Tohle šílenství, které nebere konce a nedává smysl, tak podle tohoto výbušného dokumentu dává sakra velký smysl. 

Je to lest na občany EU, jak z nich vytáhnout další daně, aniž by se lidé začali bouřit. 

A aby se nezačali bouřit, musí se z nich udělat dobytci a prasata, aby cítili vinu. 

Aby se cítili viníky. A za co? 

No přece za zabíjení planety, za zabíjení dětí a Gret, které se přece budou dusit kvůli CO2. 

Jakmile lidé začnou cítit vinu, automaticky se jim otevřou peněženky, zavřou se jim huby a už jenom platí, a platí, a platí, a drží hubu a na nic se neptají.

Dotace pro zemědělce se stanou hlavní pákou na země EU pro zavedení karbonové daně na maso.

Zdanění elektřiny pro nabíjení dopravních prostředků, to je další pecka. Ta ale mně nepřekvapí, to jsem totiž čekal celou tu dobu, co existuje tohle šílenství okolo elektromobilů. 

Jakmile bude mít elektrické auto více lidí, zavede se daň na elektřinu pro dobíjení elektrických aut. Spotřební daň už je dávno na fosilních palivech, takže se zavede i na elektřinu do aut.

Znovu se zde potvrzuje to pravidlo o gójích, že jejich tupost je definována tím, jak snadno se dají přesvědčit k otevření své peněženky. 

A dnes k tomu stačí nezletilá Greta, která řve na dospělé lidi po celém světě a politici servilně se jí klaní a poslanci v EU na to margo chystají karbonové daně. 

Jenže ne kvůli snížení emisí CO2, ale kvůli zalepení fiskálních rozpočtů EU v budoucích letech poté, co Velká Británie již do Bruselu nepošle ani penny. 

Takže budeme mít dražší schnitzel, aby kasa Evropské unie nepadla po Brexitu na hubu. 

Už zase se mi chce zvracet, v jaké pokřivené iteraci to vlastně žijeme.


Zdroj