Jedno výročí s "ale"...

21.07.2019

Máme týden významného výročí - let mise Apollo 11 na Měsíc (16. - 24. července 1969). Na povrch Měsíce vystoupili dva američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin. Letů k Měsíci a na Měsíc s lidskou posádkou uskutečnily USA v letech 1968 až 1972 celkem 8 (úspěšných). wikipedia
A od té doby ani jednou. Nikdo. Ani jednou. Za 50 let.


Máme jen jednu takovou malou, malinkatou otázečku:
Před 50 lety létali Američané na Měsíc skoro "denně". A od té doby ani jednou. A dnes, po 50 letech nepopiratelného vědeckého i technologického rozvoje, rozvoje v rozsahu, jaký zřejmě nemá v historii lidstva obdobu, po 50 letech ekonomického růstu a přímo skokového růstu celkové výkonnosti a síly ekonomiky USA, celé západní Evropy (i střední a východní Evropy) i po 50 letech obrovského nárůstu síly asijských ekonomik dnes lidstvo stojí před jednou otázkou - jak vůbec na Měsíc doletět.
To je jako zdvihnout 50 kg činku ve třech letech desetkrát za sebou a pak po 17 letech zdravého vývoje a růstu stát ve dvaceti a v plné síle nad tou činkou a nezvládnout ji uzdvihnout.
Jak to, že v letech 1968 - 1972 létat na Měsíc bylo možné a poměrně snadné (8 úspěšných letů za 48 měsíců), ale od té doby je to úplně nemožné a teprve se zkoumá, jak to vůbec dokázat znovu?
Samotná NASA hovoří celá desetiletí o "return to the Moon" (o nové misi přistání na Měsíci s lidskou posádkou) a termín se stále posouvá. (Momentálně na rok 2024 - před 50 lety každých půl roku, dnes možná, prý, asi, snad za 4 roky.)
Kdyby v mezičase došlo k zániku civilizace a ztrátě předchozího vědění (know-how, řečeno moderním jazykem), pak by to bylo pochopitelné. Ale k tomu nedošlo.
Jediné, co se ztratilo, jsou originály filmů z přistání na Měsíci, které NASA ztratila. wikipedia
Já vím. Konspirační teorie.... Nesmysl... Hloupé šťourání...

Ale mě to prostě jen přijde zvláštní - v době proti dnešku zaostalé technologicky i ekonomicky lítat na Měsíc každou chvíli - a pak, v éře enormně vyspělých technologií a ohromující ekonomické síly tam nedokázat doletět zatím vlastně ani jednou.
Jistě je na to nějaká jednoduchá odpověď.
Znáte ji?

Michal Brand


Q.S.

Je celkem běžné ztratit autentické záznamy z přelomové mise na měsíc? Ztratit něco tak přelomového a významného, co je událostí číslo jedna v dějinách vědy a civilizace....? 

Věříte tomu?