Jen těžko by se hledal lepší důkaz, že dotace jsou skutečným zlem, než právě ukončené vyšetřování kauzy Čapího hnízda.

18.09.2019

Skutečnost, že dotace křiví trh tím, že nastavují nestejné podmínky podnikatelům, by v minulosti leckdo mohl zpochybňovat tvrzením, že dotace naopak umožňují rozjezd začínajícím a drobným podnikatelům, kteří přicházejí s dobrým nápadem, ale chybí jim prostředky do začátku podnikání a žádná banka jim neposkytne úvěr, protože nemají čím ručit. 

Tato naivní představa však vzala za své, když se ukázalo, jak to funguje doopravdy.

To stačí, když někdo dostane nejlepší nápad svého života. To vůbec neznamená, že by objevil nějakou díru na trhu, po jejímž zalepení zákazníci touží, nebo skvělý způsob, jak skutečně přispět ke zlepšení životního prostředí.

Ten chytrý nápad spočívá v tom, že magnát ze svého mamutího koncernu odloupne kousek právě tak velký, aby vyhověl požadavkům na udělení dotace. 

Zdánlivě vyděděná dcerka však není vydána napospas tvrdé konkurenci. Její bývalá matka ji pilně podporuje třeba masivními platbami za reklamu. Říká se tomu daňová optimalizace; matka přece dobře ví, že stačí vydržet pět let od udělení dotace, a pak může svou na čas ztracenou a dotací nabobtnalou dceru znovu přivinout na svou hruď.

Pane premiére, děkujeme vám za lekci chytrého podnikání. Je jen škoda, že pro drobné a začínající podnikatele je tento způsob nepoužitelný. 

Pro pochopení, jaký je skutečný význam a přínos dotací, je však k nezaplacení.


Emrich Sonnek

Q.S.

Dotace jsou vychytralým nástrojem globalizačních elit ke korupčnímu ovládnutí států a zničení konkurence.

Následné vydírání, nátlak atd....