Lymská borelióza: Byla klíšťata nebo hmyz použitý v takovém experimentu omylem vypuštěna mimo laboratoř nebo to bylo součást experimentu?

19.07.2019

Využívala americká armáda klíšťata jako biologické zbraně? Každý rok je více než 300.000 Američanů postiženo lymskou boreliózou přenášenou klíšťaty.

Americká sněmovna reprezentantů nařídila generálnímu inspektorovi amerického ministerstva obrany, aby prozkoumal, zda Pentagon prováděl v letech 1950 až 1975 experimenty s použitím klíšťat a jiného hmyzu jako biologické zbraně.
Autorem iniciativy byl člen Sněmovny reprezentantů ze státu New Jersey, republikán Chris Smith. Byl to on, kdo provedl odpovídající změnu návrhu zákona o alokaci rozpočtu na národní obranu na rok 2020. Jak noviny poznamenávají, poté, co byl dokument schválen ve Sněmovně reprezentantů, stále musí projít Senátem.
Smith se rozhodl navrhnout vyšetřování poté, co četl v několika knihách a článcích spekulace o pokusech americké vlády proměnit klíšťata v biologické zbraně. "Pokud je to pravda, z čeho se program skládal? Kdo to organizoval? ", argumentuje kongresman.
Lymská borelióza byla pojmenována podle městečka Old Lyme ve státě Connecticut ve Spojených státech, kde bylo v roce 1975 poprvé popsáno několik případů této nemoci. Od Lyme je vzdáleno jen několik kilometrů výzkumné centrum Plum Island Animal Disease Center, ve kterém během studené války probíhal tajný kontroverzní program biologických obranných a útočných zbraní. V okolí ostrova se objevovaly zmutované mrtvoly zvířat a až do roku 1997 byla aktivita na Plum Island veřejnosti neznámá. Kongresman Smith odkazuje na knihu vědce na Stanfordské univerzity, který byl nakažen lymskou boreliózou, Chris Newby tvrdí, že nemoc se objevila v důsledku neúspěšného vojenského experimentu a cituje svědectví amerického biologa Willyho Burgdorfera. Spolupracoval s americkou armádou a údajně jeho povinnosti zahrnovaly studium infekci přenášených blechami, komáry, klíšťaty a dalšími členovci, kteří se živí krví.
Kniha také uvádí programy na shoz klíšťat a jiného infikovaného hmyzu ze vzduchu. Autor cituje pana Burgdorfera a tvrdí, že neinfikovaný hmyz byl shozen v rezidenčních oblastech ve Spojených státech, aby mohlo být sledováno jejich šíření. Vědec, ale uvádí, že tento experiment se nemusel povést a naopak vedl k rozvoji lymské boreliózy ve Spojených státech.
Očekává se, že vyšetřování Pentagonu posoudí rozsah experimentu a určí, "zda byla klíšťata nebo hmyz použitý v takovém experimentu omylem vypuštěna mimo laboratoř nebo jestli to bylo součást experimentu ".


Zdroj:  https://www.lemonde.fr/international/article/2019/07/17/maladie-de-lyme-les-deputes-americains-veulent-savoir-si-l-armee-a-utilise-des-tiques-comme-armes-biologiques_5490385_3210.html

Q.S.