Nepřijde vám, že posledních minimálně patnáct let se u nás dokonale naplňuje Trockého vize o permanentní revoluci?

22.10.2019

Vykořeněný, vyděšený a ztracený člověk je podmínkou každé revoluce i každého kacířství. Na začátku musejí být těžké a nepřehledné časy, revoluce pak přijde sama.

Nepřijde vám, že posledních minimálně patnáct let se u nás dokonale naplňuje Trockého vize o permanentní revoluci? 

 Všímáte si, jak se u každých voleb objeví nějaká nová nečekaná naděje... prvek očekávání který je pak následován prvkem zklamání. 

Jen tak namátkou... Unie Svobody, TOP09, Strana Zelených, Věci veřejné, ANO 2011, Úsvit (SPD), Piráti... a Trikolóra.

Přjde mi zcela symptomatické, když můj oblíbený, dobře informovaný, ironický a kousavý bloger Petr Kubáč na svém blogu věří v novou naději ztělesněnou mladým Klausem. Jsem si celkem jistý, že pokud Klaus mladší tuto naději zklame, bude Kubáč jeden z prvních od koho se to dozvíme. Ale stejně mě to překvapilo.

Českému volič v průměru vlastně málo záleží na tom, co které hnutí říká, ale nechává se ovlivnit nadějí, kterou skýtá. A ta je posledních třicet let pořád stejná. Nějaká ta jistota práce, šance na malé zbohatnutí, bezpečné ulice, žádné experimenty a nepohrdat voličem. Zbytek je jen čistá filtrovaná naděje.

Kdo to pochopí, ten ve volbách slušně uspěje a kdo se tomu zpronevěří, je promtně odsunut na smetiště dějin. Jen tu a tam se najde výjimka potvrzující pravidlo v podobě Bendy nebo Kalouska. Vlastně by se dalo říci, že každé parlamentní volby jsou pohřebiště velké hromady politiků. KDU vypadla z parlamentu už jednou a dost možná si to zopakuje ODS kdysi měla 35% hlasů a ČSSD na tom byla podobně. Babiš se k vrcholu těchto stran ještě zdaleka nedostal. A byly to masové strany s desetitisíci členů, které měly buňky v každé vesnici... A kde jsou ted?

Fiala je rád, že má kolem deseti procent a zřejmě se o ně má důvod bát, když musí dávat na fejsbůk fotky, jak doma maluje byt s knihou a v obleku. Hamáček se už určit připravuje na dobu mimoparlamentní a v podstatě nemůže udělat nic, aby to zvrátil. Starého Klause už nikdo neposlouchá a Paroubek se také nechytá. Kde je Topolánek a kde Nečas?

Radek John... kde vlastně je? Živí ho ještě Adamovská a nebo se rozvedl? Vít Bárta, kdy jste o něm naposled slyšeli? Bursík se tu a tam ještě objeví v nějaké obskurní komisi, ale musejí ho tam protlačit kamarádi, u voleb by se nechytal. Pamatuje si někdo ještě Karolínu Píku? Všechno je to pryč a přitom to není vůbec dávno.

Stíháte ještě sledovat, kdo je u nás teď ministr čeho? Střídá se to tak rychle, že už to jde stále více mimo mě.

Co myslíte, že se stane, až Babiš zavede svůj institut strpění žadatele o azyl i když na něj nemá nárok? To je jednoduché... už je tu mladý Klaus, který zvládl vyvolat naději i u skeptického a chytrého Kubáče. Když to zvládl u něj, zvládl to jistě i u mnoha dalších lidí. Teď už jen stačí, aby Babiš nějaké ty naděje zklamal a Klaus mu bude šlapat na paty. Aby příští volební období nevypadalo podobně jako to po roce 2013. Babiš sice ještě bude premiér, ale Klaus ml. mu už bude brát všechny zásluhy a nechá mu jen průšvihy.

Ještě zkusím jeden potulát: 

ČSSD vládla od roku 1998 do roku 2006. Osm let. Pak vládl čtyři roky Topolánek a tři roky Nečas. Sedm let. Pak vládl Sobotka a za čtyři roky bylo jasné, že ČSSD už žádnou naději neskýtá. Od roku 2017 vládne Babiš a začíná to vypadat, že v příštích volbách už mu bude docházet dech. Nebudu asi daleko od pravdy, když řeknu, že naděje vkládané ve vládu se vypaří + - za šest let. Někteří to stihnou i rychleji.

Zkrátka a dobře, demokracie nám funguje přesně podle příruček. Volič pošle do háje každého, kdo zklame jeho naděje. 


Zdroj