Školství jako celek v praxi

29.12.2019

Začnou rovnou bez obalu... žádné školství už dávno nemáme. Máme jen prozatím nezničené pozůstatky jakéhosi nápadu Marie Terezie, která chtěla mít vzdělané poddané a jen tak mimochodem svým nápadem zajistila, že děti chodily do školy místo do právě vznikajících továren. Narozdíl třeba od Anglie.

My dneska máme už jen školy a v nich učitele, ale žádný systém to nemá, ničeho se to nesnaží dosáhnout a čím déle to sleduju, tím větší mám dojem, že lidi v tom angažovaní už to chtějí hlavně doklepat.

Položím pár Vidláckých otázek:

Kdy jste naposled viděli nějakého ředitele základky, který by se těšil všobecné úctě a autoritě? Že by třeba vystoupil s projevem, který by se nikdo neodvážil napadnout? Který by měl hlavu a patu? Dokonce ani ti Zlatí Ámosové - když je slyšíte v televizi, kam je po vítězství pozvou, nejsou žádní géniové ducha a hlavně je vůbec neslyšíte přijít s nějakými požadavky.

Vůbec, kdy jste naposled viděli nějakého ministra školství, ředitele pražské megaškoly, rektora Karlovy univerzity nebo někoho podobného přijít s požadavky aby pedagogům nekecali do jejich práce různí neumětelové od politiky přes novináře po pokrokové, ale jinak debilní rodiče?

I ten ó velký rektor Zíma se ukázal být jen "hovno u cesty", když se zvedl ryk kvůli směšně malé čínské smlouvě. A nebyl to ryk od akademické obce. Nebyl to ryk od učitelů. Byl to ryk ulice, neznalců prostředí a především pak lidí, kteří ve vztahu k univerzitě neměli za nic odpovědnost. Ale bez problémů to stačilo na to, aby nejvyšší představený naší nejctihodnější univerzity sklapnul krovky a držel hubu a krok. Přitom ještě nedávno aspiroval na morálního arbitra politiky i celé naší země. To tam na Karlovce nemají nějkého většího řízka? Někoho, kdo by si na novináře i politiky troufnul?

Zeman ukazuje, že to jde. Že pokud se člověk nepodělá z opozice, tak prostě tu autoritu má bez ohledu na to, že je to starý, mstivý, vypitý, téměř nemohoucí dědek nad hrobem.

Ministru školství kecá do pedagogiky dokonce i čučkař z BIS a on místo aby tupou policejní a vojenskou gumu z pozice vzdělance poslal ze své pozice školské autority tam kam patří, tak si pěkně nasypal popel na hlavu a zařadil se.

Všechny ti Eduiny od Kartouze a podobní si dělají ve školství co chtějí a kecají skutečným pedagogům do jejich práce. Do kterékoliv základky přijde rodič a pokud je dostatečně asertivní, tak může kecat do řemesla učitelce, která to dělá celý život. Pár pokrokových rodičů zlikviduje hravě ředitele školy dostatečným křikem... Ale ještě horší je, že prakticky všichni ředitelé se podělají a místo aby bojovali, tak sklopí zrak a zachraňují své teplé místečko.

Pár šikanujících patnáctiletých utřinosů jsou problém s celorepublikovým přesahem a učitelky kvůli nim odcházejí na nemocenskou nebo rovnou páchají sebevraždy... Žádní dvoumetroví grázlové, normální uhrovatí blbečkové, které by srovnala jedna zprava a jedna zleva. Ale žádný školský hrdina se nenašel a chudák učitelka natáhla bačkory.

A jediný, kdo o tom mluví a je ho slyšet, je mladej Klaus.

Ten jediný o tom doopravdy píše a je to jediný člověk, kterému nikdo neupírá jeho vhled do této problematiky. A zároveň vypadá, že si z keců od Kartouzů a podobných nic nedělá.

Ale jinak jako by školství žádného dalšího zastánce ani nemělo. Všichni jsou zalezlí, nikdo raději nevystoupí, aby nepřišel o místo. Neexistuje žádná hrdost na učitelský cech a žádný učitel se nebije za žádná svoje práva. 

  Stávkovat za peníze, to by ještě uměli, ale že by třeba stávkovali za to, aby mohli vykonávat svoje povolání bez vměšování idiotů, to nikoho ani nenapadlo.

Ano, máme ve školách tu a tam schopné učitele. Máme schopné ředitele škol. Máme dokonce i dobré univerzitní profesory. Ale jako celek nejsou ničím. Nikdo je nebere vážně, každý si na ně dovolí a jsou vždycky první na řadě, když se hledá viník.

Tu a tam člověk slyší o boji za oblíbené ředitele škol, ale takový boj vedou vždycky studenti nebo veřejnost. 

Ještě jsem nezaznamenal boj, kdy by dali výpopvěď všichni učitelé dané školy, protože jejich ředitele si podal debil z Krajského úřadu.

Mladý Klaus má u nás velký potenciál už jen přes školské téma. Ono se to nezdá, ale většina rodičů chce mít vzdělané děti a nevadí jim vyučování pěkně postaru. Pokud se tohoto tématu někdo chopí, získá hodně moc voličů jen proto, že skoro každý má doma děti školou povinné.

Naše školství nepotřebuje peníze. Má jich nadbytek. 

Potřebuje lidi, kteří se budou schopni postavit za sebe sama - za to čím jsou, co umějí a budou schopni poslat do řiti všechny, kteří jim do toho kecají aniž by sami nesli kůži na trh. 

Žádný Kartouz nikdy sám učit nebude. Kdyby učil, přešly by ho jeho nápady do deseti minut. Stejně tak to má Valachová, Plaga, Koudelka i další. 

Ale reálně - kdy jste naposled slyšeli o nějakém pedagogickém nápadu přímo od nějakého zasloužilého učitele?

Svým způsobem mi učitelů není vůbec líto. Jsou jich desetitisíce a za třicet svobodných let mezi nimi napočítáte autority na prstech jedné ruky. Já vesnický Vidlák znám v podstatě jen Klause mladšího, Maxe Kašparů, Piťhu a pak už jen vzpomínám na své vlastní profesory ze střední školy, kteří jsou už dávno na Pravdě Boží. 

Proč se s reformami školství začalo až kolem roku 2000? 

Protože nejdřív museli vymřít učitelé a ředitelé, kteří ministra klidně poslali do prdele.

Ale třeba mě z toho vyvedete. Třeba se v diskusi dočkáme odkazů na desítky či stovky učitelských blogů, které budou mít dosah alespoň jako Vidlákovy kydy. 

Třeba existuje i nějaká učitelská organizace, která lobuje za to, aby učitelé mohli svobodně vykonávat svojí práci bez zásahů všech možných magorů. 

Třeba někde existuje pár učitelů, co bojují za to, aby děti doopravdy něco uměly. 


Zdroj