Sorosova nadace a sídlo... Prázdná schránka sídlící v chatové oblasti s jedním zaměstnancem - to je pro ČT autorita. Virtuální...

05.10.2019

Kauza Xaver vs. Česká televízia pokračuje. Český moderátor Luboš Xaver Veselý sa rozhodol vziať si na paškál Ústav nezávislej žurnalistiky, o ktorom počas škandalózneho rozhovoru hrdo hovorila redaktorka ČT. Bol však trochu sklamaný, keď namiesto skutočnej kancelárie Ústavu našiel prázdnu chatu. "Oni sú takí virtuálni," vysvetlil im sused

Xaver Veselý na začiatku svojho nového videa vysvetlil, že počas rozhovoru ohľadom portálu Strážneho psa a Ústavu nezávislej žurnalistiky, ktorý daný portál podporuje, sa moderátor vôbec nezorientoval. Ale keď sledoval nahrávku spätne ... "A to je tá chvíľa, kedy som si povedal, pozor ', keď to je Ústav nezávislej žurnalistiky, tam by si sa, chlapče, mohol niečo priučiť," uviedol ironický Xaver.

Novinár veľa informácií o Ústave na internete nenašiel, našiel však aspoň ich sídlo a to ho trochu ohromilo. "Pravda, trošku ma prekvapilo, že Ústav nezávislej žurnalistiky podľa registra sídli, prosím, v Líšnici popisné číslo 208," uviedol Xaver Veselý s tým, že na mapách Googlu našiel hneď dva objekty s týmto popisným číslom.

"Ale nedá mi to, chcem vidieť, ako vyzerá inštitúcia, ktorou sa zastrešuje Česká televízia. Podotýkam, tá Česká televízia, ktorá je platená z vašich koncesionárskych poplatkov," zdôraznil Veselý a vydal sa do obce Líšnica.

Stretnúť sa so zástupcami ústavu sa mu však nepodarilo. Namiesto toho novinár len obišiel opustenú a zarastenú chatu. "Čakal som, že narazím na odborníkov, a že sa niečo nové dozviem, trebárs na tému ako robiť nezávislú žurnalistiku a v čom sa zlepšiť, ale som, priatelia, sklamaný," uviedol.

Moderátor teda preskúmal aspoň verejne dostupnú prílohu k účtovnej závierke spomínaného Ústavu za rok 2017 a zistil, že táto inštitúcia má jediného zamestnanca. Z tejto správy sa dozvedel, že náklady na tohto jediného zamestnanca činia 550 tisíc českých korún ročne (asi 22 000 eur).

Odkiaľ sú tie peniaze? Medzi darcami je Open Society Foundations amerického miliardára Georgea Sorosa. Vôbec najväčším darcom je potom Nadačný fond Českých priemyselníkov. Z toho Xaver Veselý vyvodil, že buď istá časť slovenských priemyselníkov stojí o nezávislú žurnalistiku, alebo to vraj môže byť tak, že ide o lobistickú skupinu, cez ktorú českí priemyselníci obhajujú svoje záujmy.

"Ústav nezávislej žurnalistiky je podľa môjho prázdna schránka sídliaca v chatovej oblasti, s jedným zamestnancom a bez akejkoľvek váhy," zhrnul svoje pátranie Xaver Veselý, ktorý nechápe, ako sa o tento ústav (o túto chatu) môže opierať Česká televízia.


Zdroj