Tenhle příběh je o tom, proč se nemá privatizovat infrastruktura města, kterou jeho obyvatelé nutně potřebují.

08.01.2020

Nebo aspoň ne spřízněným politikům, jak to roku 1999 udělalo město Kroměříž. 

Počátkem roku 1999 koupila tepelné hospodářství města ostravská firma VAE tehdejšího senátora a šéfa podvýboru pro energetiku Mirka Topolánka. Vzala si na to krátkodobý úvěr 67,5 milionu u pražské První městské banky. O rok později má ale VAE na vrácení jen 53 milionů a krachující bance tak zůstává dlužna bezmála 16 milionů. Od února 2000 přestává VAE platit Teplárně Kroměříž, která se kvůli tomu sama dostává do potíží a odstřihne proto VAE od páry. Od září tak čtyři tisíce bytů na kroměřížských sídlištích přišlo o dodávky tepla a teplé vody, zvažuje se dokonce vyhlášení stavu ohrožení. Starosta Petr Sedláček tehdy mrznoucím lidem přesto z médií opakuje, že prodej tepelného hospodářství byl "nejlepší možností" (podle pamětníků ale později svůj postoj přece jen změnil). 

Dle expertů na tepelné hospodářství ale město udělalo jen to, že do vztahu dodavatel - odběratel vsunulo prostředníka, který lidem o své služby zdražil teplo. 

A to tím víc, čím naléhavěji řešil svou nepříznivou finanční situaci. 

Pikantní je, že dluh 16 milionů po Topolánkově VAE odkoupil pražský magistrát, aby jej pak za pouhých 5,5 milionů prodalo firmě Eltodo, spřízněné s ODS.

International POWER - majitel EOP a dnes tam sedí v dozorčí radě, ale za jiného majitele - EPH - a international power se prodalo Francouzům GDF SUEZ - dnes ENGIE - celá energetika přes ODS směřovala do francouzských rukou a firem, Vladimír Prerad - Teplárna Kroměříž ( vlastnil POWER Development a předtím International Power ) , Teplárna Liberec, Plzeňská energetika, Moravské Teplárny, Energetika Chropyně, CZECHPOL ENERGY, Teplárna Otrokovice, Severočeské teplárny, POWER Development, United Energy, Horizon Energy Development ( stejná adresa jako POWER Development ) - investice do UNITED Hydrogen v USA - pan Juříček BRANO - pan Prerad - ODS ??? hmmm 

Pod hlavičkou společnosti United Hydrogen Group (UHG) byla za účasti velvyslance České republiky v USA Hynka Kmoníčka, předsedy představenstva Brano Group Pavla Juříčka, generálního ředitele UHG Vladimíra Přerada a mnoha významných zástupců státu Tenessee a města Charlestonu slavnostně přestřižena páska nové továrny na zkapalněný vodík (LH2). Z investice 40 milionů USD přišlo 30 milionů USD z České republiky. Společnost United Hydrogen Group byla založena v roce 2007 čtyřmi českými podnikateli. Má čtyři dceřiné firmy, které podnikají v oblasti výroby a prodeje vodíku. Od roku 2009 se vodík vyrábí přímo v lokalitě současného umístění výrobního závodu. V roce 2016 se jedním z hlavních investorů stala společnost Brano Technik, dceřiná organizace Brano Group, která v současné době má ve vlastnické struktuře podíl 44 %. 

Ve středu 27. června 2018 v 11:00 místního času, byla pod hlavičkou společnosti United Hydrogen Group (UHG) a za účasti statutárního zástupce BRANO GROUP, a.s. Ing. Pavla Juříčka, Ph.D.,slavnostně přestřižena páska nové továrny na zkapalněný vodík v Charlestonu, Tennessee USA. Americká společnost Cinergy, vystupující v kauze kolem společnosti Nafta Gbely, popřela, že by Vladimír Prerad neměl oprávnění jednat jejím jménem. Prostřednictvím svých právních zástupců tak reagovala na dřívější informace ČTK, která s odvoláním na slovenského ministra hospodářství Íudovíta Černáka uvedla, že skupina vedená Vladimírem Preradem jednající s ministerstvem hospodářství o Naftě Gbely jménem Cinergy Global Resources neměla k takovému postupu pověření. "Ve skutečnosti je pan Prerad viceprezidentem společnosti Cinergy Global Resources, Inc., mezinárodní investiční divize Cinergy Corp., a je vedoucím investičních aktivit v centrální a východní Evropě... Zpráva ministra Černáka se netýkala oprávnění Vladimíra Prerada jednat za společnost Cinergy," uvádějí právníci společnosti Cinergy. Kauza kolem Nafty Gbely propukla 22. června, kdy byla prodána společnost Arad americké společnosti Cinergy ( Vladimír Prerad ). Arad je 85procentním vlastníkem Druhé obchodní, která za vlády Vladimíra Mečiara v roce 1996 zprivatizovala 45,9 procenta společnosti Nafty. Jejím stoprocentním majitelem byl až do prodeje Aradu trnavský podnikatel blízký Mečiarovu HZDS Vladimír Poór. 

Dohodu o prodeji ve prospěch Cinergy uzavřel Arad se společností Konsorcium IPB - AII.


Z webu....