To se ví ...

16.09.2019

Mno, trošku s odstupem jednoho dne si dovolím podat svůj komentář na pořad "To se ví". Najdete v archivu ČT.

S jistou dávkou napětí jsem očekával nový pořad ČT obsazený hvězdami - pravda některé už trochu vyčpěly, ale třeba takovou Halinu Pawlovskou jsem si v této roli moc představit nedokázal .

Ona, dříve hvězda bonmotů a krátkých úsměvných průpovídek se pustí do výuky co je a není "fake news"?

Přiznám se, že ač jsem věděl, že ČT tento pořad chystá a byl jsem zvědavý, tak jsem na tuto vrcholnou událost s dílny ČT nějak pozapomněl. Ne však moje přítelkyně, přiběhla, řka, "To musíš vidět!". A dodala, "vydržela jsem se na to dívat celých 5 minut!"

Jsem tvrdší povaha, takže posilněn pár panáky pravého kubánského rumu jsem nalistoval v archívu ČT pořad "To se ví".

Nejsem si jistý zda jsem udělal dobře, ale rozhodně to ve mě zanechalo hluboký zážitek.

Počáteční ukázka toho co je "fake news" mi přišla podobná jako weby co Vás nalákají na "neuvěřitelné odhalení" zda kočička má obě přední nožičky levé, a nakonec z toho vypadne, že má jedno oko modré a druhé zelené. Byl jsem z toho úplně paf.

Další "fake news" se týkaly článků z Blesku a podobných bulvárních periodik, kde čím větší nesmysl, tím lepší titulek. Něco ve stylu komentářů "váženého starosty" Pavla Novotného.

Víte, já mám legraci celkem rád, ale kromě usmívajícího se moderátora, veselých "soutěžících" a pouštěné klaky s potleskem, mi to přišlo, jako besídka zvláštní školy. A tím se rozhodně nechci dotknout autorů Šimka a Grossmana na jejich povídku se stejným názvem.

Dokonce jsme se dozvěděli, že je "fake" i výrok piráta Ferjenčíka, že "I tatíček Masaryk tvrdil, že ne vše co je na internetu je pravda."

Opravdu jsem nečekal od tohoto pořadu žádný zázrak. Přiznám se, že jsem se nebavil a to jsem měl Halinu celkem rád. no jo no, už není zcela in, takže nějak vydělat musí.

Abych to shrnul.

Bezduché pouštění ukázek s hádání co je a není pravda, a ještě k tomu ukázek dětinských, mi přijde jako mlácení prázdné slámy, případně jako něco ve smyslu "vlk se nažral a koza zůstala celá." 

Pokud chci ukazovat rozdíl mezi pravdou a "fake news" tak musím přeci ukázat kde tu pravdu tedy najít a ne z z pořadu udělat kvíz, kde se moderátor tváří, že ví vše, ale nikomu neřekne, kde na to přišel.

Budu se těšit na příští díl, kde se třeba opravdu něco dozvíme, třeba o tom, jak se dělá "fake news" v ČT, kdy česká televize pustila v "přímém vstupu" reportéra Jiřího Hynka, který během dvou minut třikrát prohlásil o Babišovi, že je to bývalý premiér a ze studia ho paní Witovská ani jednou nezastavila.

To je totiž "fake news" v přímém přenosu.

A pokud nás chce ČT o něčem poučovat, tak ať si nejprve udělá pořádek ve vlastních řadách.

A ke kritikům co řeknou, že se ČT omluvila, tak mám jedinou připomínku - prosím, proč ne, ale zařaďte to také do svého pořadu "To se ví".

Protože teď se to opravdu ví, že zrovna ČT lže. A pro ni bohužel v přímém přenosu ...


Ivo Gardavský