Turecko odblokovalo hranice. Tisíce migrantů jdou k hranicím s evropskými zeměmi

28.02.2020

Erdogan včera prohlásil, že turecké pohraniční stráže nebudou 72 hodin bránit utečencům z Idlibu projít Tureckem do Evropy a to jak po moři tak i po souši.

V Idlibu, kde bojují teroristické skupiny proti syrské armádě podporované Rusy, je cca 1.000.000 migrantů, v Turecku je cca 3.600.000 migrantů

Na pozadí zpráv o tom, že turečtí pohraničníci nebudou bránit jejich přechodu přes hranici, se uprchlíci různých národností scházejí dohromady a jdou ve velkých skupinách pěšky nebo jedou dopravními prostředky směrem k pozemním a námořním pohraničním přechodům mezi Tureckem a evropskými zeměmi, oznámila televizní stanice. 

Podle informací stanice byly kolony uprchlíků pozorovány v Istanbulu, Edirne, Izmiru a Aydinu.

Syrští uprchlíci žijí v současné době v různých zemích, nejvíce jich je v sousedících se Sýrií Libanonu, Turecku a Jordánsku. Třeba jen v Turecku se nachází asi 3,6 milionu uprchlíků.

Hlavy států a šéfové vlád členských zemí EU zkoordinovali v polovině března roku 2016 s Tureckem společný plán boje proti migrační krizi. Předpokládá mj. poskytnutí finanční pomoci Ankaře pro příjem uprchlíků, návrat do Turecka všech nelegálních migrantů, kteří se dostali do Řecka z tureckého území, a příjem Evropskou unií legálních syrských migrantů z Turecka podle zásady "jeden za jednoho".

Evropská unie vyzvala všechny strany, které se podílejí na vyostření situace kolem syrského Idlibu, aby udělaly nezbytné kroky pro deeskalaci, a také slíbila, že podnikne opatření na ochranu vlastních zájmů v bezpečnostní sféře, prohlásil šéf zahraničněpolitické služby EU Josep Borrell.

"EU vyzývá všechny strany k neodkladné deeskalaci a vyjadřuje politování nad lidskými oběťmi. EU prozkoumá rovněž veškerá nezbytná opatření na ochranu svých bezpečnostních zájmů. Udržujeme kontakt se všemi patřičnými subjekty," napsal Borrell na Twitteru.


Q.S.

To načasování...

Kolik hochů z ISIS, Al Nusra a dalších spřátelených organizací potřebuje péči a objetí v EU?