V nejbližší době pravděpodobně padne vláda? Máme se nač těšit...

25.02.2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla policie a zadržela náměstka pro ekonomickou sekci a IT Jana Baláče. A ještě jednoho zaměstnance z odboru IT, Karla Macka. Tento policejní zákrok ovšem může mít ještě hlubší důsledky, než o kterých se doposud hovořilo. Problém se totiž přesunul na stranu Jana Hamáčka, šéfa ČSSD, který je rovněž ministrem vnitra a má pod sebou i policii. 

Situace Jany Maláčové nepředstavuje precedens. Téměř totožná situace totiž nastala v roce 2012 u ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho bývalého náměstka Vladimíra Šišky nebo u Kateřiny Valachové (ČSSD). Ta 9. května 2017 oznámila, že podá ke konci měsíce demisi na post ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Reagovala tak na vyšetřování své bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové kvůli kauze rozdělování dotací okolo fotbalové asociace.

Současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ovšem uvedla, že by si od premiéra Andreje Babiše přála větší podporu. Babiš Maláčovou veřejně kritizuje za to, že situaci kolem předražené zakázky na informační systém ministerstva nevyřešila. Maláčová Babišovi připomíná, že on sám je obviněný a také nerezignuje, tak ať ctí presumpci neviny i u ostatních. O svém konci tak zástupkyně sociální demokracie neuvažuje.

Podle námi oslovených poslanců jí však nic jiného nezbyde.

"To, že Maláčová skončí, je už nyní jasné. Asi to nepochopila, ale skončila. Mnohem závažnější problém ale nastal u Honzy Hamáčka, který de facto řídí policii a podle několika kolegů nemusí být nestranný. Takže sílí názor, že by měl být Hamáček taktéž vyzván k rezignaci," uvedl náš zdroj.

Důvodů pro Hamáčkův konec však vidí mnohem víc.

"On odjel předminulý týden na dovolenou navzdory schůzi Sněmovny, která měla projednávat společně zbraňovou novelu současně s nástavbovým zákonem, který má vytvořit právní rámec umožňující zahrnout legálně ozbrojené občany a členy branných spolků do systému bezpečnosti státu. Ministr si vymínil, že oba zákony bude předkládat on a pro jeho nepřítomnost bylo tedy projednávání těchto zákonů odsunuto až na březnovou schůzi. Důsledkem této neslýchané arogance je, že oba zákony, i když budou projednávány v "90", nezačnou platit dříve než 1. ledna 2021. Dále může dojít k uplatnění pokuty EU za pozdní implementaci ve výši až 200 milionů korun, a aby toho pro pana Hamáčka nebylo málo, při reálně hrozící pandemii nákazy koronavirem lze oprávněně očekávat, že dojde k nutnosti uzavřít hranice České republiky, k čemu stávající ozbrojené složky nemají dostatek vlastních lidí, aby uzavřeli úsek hranic delší než 200 kilometrů. A ani tím se příliš netrápí," sdělil náš koaliční zdroj.

Co by následovalo?

Zjevné vypovězení koaliční smlouvy a několik možných scénářů. 

Předčasnými volbami počínaje, jiným půdorysem vládního kabinetu konče. 

Pro ČSSD by ovšem všechny varianty znamenaly jediné: praktický konec její politické činnosti na nejvyšší úrovni a boj o to, aby se vůbec dostala nad pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.


Zdroj

Q.S.

Současná vláda zcela určitě není můj šálek čaje, ale dovedu si představit jakým tempem by probíhala demontáž státu v případě, že by se k moci dostaly opět staré známe firmy a jejich manažeři...

Čeká nás s největší pravděpodobností mnohem větší porce mediálního štvaní, kravál v ulicích dle cizího scénáře a s miliónovými herci ve stylu barevné revoluce.

Poradíme si a vyjdeme posíleni, nebo nás doba definitivně pohřbí?

Možná navždy.