Vypuknutie epidémie vírusu ebola uznali za stav núdze svetového rozsahu. Vyhlásil to generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie.

20.07.2019

Klasifikáciu udelili po tom, čo sa choroba, spôsobená vírusom ebola rozšírila počas týždňa v Gome (Demokratická republika Kongo), meste s dvoma miliónmi obyvateľov na hranici s Rwandou. Podľa publikácie WHO trikrát odmietla odporučiť OSN, aby prijalo príslušné vyhlásenie.

"Hoci riziko regionálneho rozšírenia je aj naďalej veľké, za hranicami regiónu je dosť malé," zdôraznil Ghebreyesus. Pripomenul, že táto klasifikácia znamená výzvu k svetovému spoločenstvu, aby zaktivizovalo finančnú a technickú pomoc.

Mimoriadne situácie boli predtým vyhlásené v súvislosti so šírením eboly v rokoch 2014-2016 v západnej Afrike, vírusom Zika v Severnej a Južnej Amerike, pandémiou prasacej chrípky a likvidáciou poliomyelitídy (detskej obrny).

Vlani, v máji médiá informovali o tom, že Ministerstvo zdravotníctva Demokratickej republiky Kongo potvrdilo 21 prípadov ochorenia ebolou. Štyri nové prípady boli identifikované v Iboku na severovýchode krajiny. Ďalšie štyri v Mbandace s 1,2 miliónmi obyvateľov. Svetová zdravotnícka organizácia vtedy považovala riziko rozšírenia choroby v Kongu za veľmi vysoké.

Zdroj