Vzdělanci, nevzdělanci, posvěcené bláboly

26.07.2019

Viděli jste film Rainman, hlavní postavu tam hrál Dustin Hoffman, měl to být autista. Na jedno mrknutí věděl, kolik párátek jste rozsypali. Dělal z hlavy komplikované výpočty, ale nebyl schopen řešit praktičtější úkony, jako kolik se vám má vrátit při nákupu.

Jsou případy hospitalizovaných bláznů, co z hlavy odmocňují a když se jich ptáte, jak to dělají, tak vám odpoví, že támhle nad skříní vidí žlutou dvojku, na stole tancuje růžová šestka, nade dvěřma modrá sedmička. Přesto odmocňují správně.

Je plno podobných podivných případů. Jsou to hříčky přírody a ač udivují, tak je to tak nějak v řádu věcí. Jestli jsou nějak pošahaní, že jim mozek nefunguje tak jak má, tak celkem snadno vezmete, že jim občas nefunguje tak jak má i v tom kladném směru. Všichni jsme na něco nadaní a na něco leví, jen ne v takové míře.

Ale pan doktor medicíny Vladimír Beneš, profesor to neurochirurgie, to je jiná. I když můžete vystudovat medicínu pomocí fotografické paměti, tak tam čekáte i nějaké racionální uvažování. - Ne u psychiatrů, tam se tak nějak předpokládá, že někteří budou už hodně magoři, podobně jako jejich chovanci, a člověk si tím ledajakou podivnost omluví, ale u zbytku doktorů tu racionalitu nějak automaticky čekáte.

Ale pan doktor Beneš má dokonce dost možná i vysoké IQ. Vy pak čtene na Parlamentních listech rozhovor s ním a dumáte, kde ta blbost vůbec pramení. O to víc vás překvapí větičky jako:

PL:
Kde se ta nespokojenost bere? (rozuměj naší populace se systémem)
MUDr.:
Je to asi závist. Protože spousta lidí má méně než ten jejich soused. .... Lidé by měli povinně jezdit na stáž někam jinam, kde je hůř. Stačí Rumunsko, Ukrajina, Bulharsko, Moldávie, Balkán.
Č: - To je knížecí myšlenka. Vidíte žebráka, co den nejedl. Šup s ním na vejlet někam, kde se jí jednou za tejden, aby si vážil, toho co má. Vidíte lidi co je obrali o 100 000, šup s ním za někým, koho obrali o 10 000 000. Někomu zabili manželku, šup s ním za někým komu zabili celou rodinu a hned je veseleji. - To je ale bedna ten profesor. No není divu, že byl přednostou zrovna ve vojenské nemocnici, protože i poručík Dub a plukovník Kraus byli vojáci. - Na kliniku s takovýmhle esem bych se hrnul, aby se mi trošku povrtali v mozku.

Doprdele. To ho nenapadne se těch lidí třeba zeptat? - Když už teda neslyšíte, proti čemu protestují? Jsem nespokojenej třeba s církevními restitucemi. Doopravdy závidím někomu, že žije ve lži a ještě z nakradenýho? - Ne, mě vadí, že se krade z peněz, který já dávám na vzdělání, hasiče, policii, armádu, doktory, zubaře, důchodce atd. Já bych si taky dokázal vycucat z prstu desítky náboženství, není nic jednoduššího, když je člověk cynik.  Nedělám to.
Závidím exekutorům, že dřou z kůže nevzdělaný prosťáčky, zanedbaný děti, zmatený důchodce a kde koho v pozici slabosti? Hovno. Mě to jen sere, jak je to nízký, sprostý a ubohý. Jsou pro mně stejný zrůdy, jako ti rodiče, co maj pocity nadřazenosti když zmlátěj, zesměšněj, ponížej, znásilněj vlastní dítě, který se nemůže jinak bránit.

To samý solární baroni. Závidím jim, protože bych chtěl jeden být? - Ne. Je to jen zlodějina a ne, nechtěl bych bejt jako oni. Zrovna tak můžu jít dělat sňatkovýho podvodníka, krást a prodávat děti na orgány, kšeftovat s drogama, šidit důchodce a podobný prasárny.

Závidím Tvarůžkový, že se živí omíláním lží? - Ne, mě by stačilo, kdyby tam byl někdo, kdo říká pravdu, jaká je. Někdo inteligentní by byl fajn, ale klidně by to mohla bejt i ta hloupá Tvarůžková, jen ji do těch papíru dávali něco věrohodnýho bez tolika absurdních lží.
Atd. - Co na tom doktor nemůže pochopit? Masaryk snad záviděl poserům a zlodějům, když říkal "Nebát se a nekrást." Záviděli snad husiti kostnickým, že si mohli upálit Mistra Jana a oni ne? Záviděl snad Kristus penězoměncům, že oni mohou kšeftovat v chrámu a on ne?

MUDr.
"My jsme se tu 40 let oddávali komunismu, takže si teď nemůžeme žít jako Němci, kteří makali a dřeli. Navíc u nás byli lidé zvyklí, že se o ně stát postará," říká s tím, že deziluze z polistopadového vývoje tak nutně musela nastat.
Č - Cože? Oddávali komunismu? Jako se někdo oddává alkoholu, hazardu, sexu a tak, my jsme se jako národ oddávali komunismu? Jako 40 let jsme se od toho nemohli odtrhnout a že nám to rozmlouvali? Kde to ten doktor do prdele žil? - Nikdy neslyšel ani o totalitě, ani o diktatuře, ani o zadrátovanejch hranicích, ani StB, ani Jaltě, ani o pohraničnících, ani o pétépácích, politických vězních, popravách, normalizaci, ani o emigrantech? Copak se to furt neomílá od rána do večera? Ta totalita tu snad nebyla, aby nás před tím komunismem chránila i proti naší vůli! Ta tu byla, aby nám ho vnutila!
Jak to ten doktor dokáže nevědět! Jeho tatínek, taky neurochirurg, a maminka se asi oddávali komunismu a proto on, synek vystudoval medicínu, žil si jako ve vatě, ale většina národa toho měla plný zuby.

- A my si teď nechceme bezpracně žít, jako bychom byli Němci. - Nám by stačilo, aby nás tu západ pořád neokrádal a my si mohli žít jako Češi. - My bychom byli rádi poskočili za těch 30 let jen o to, co poskočila Čína. Klidně i o polovinu toho, co Číňani. Chtěli bychom takovej luxus, jako jídlo aspoň podle komunistickejch norem a ne západní odpadky, továrny, co nám tu zrušili a odvezli si je do Německa a jinam, vodovodní sítě, co jsme si tu postavili zcela sami a teď jsou cizích korupčních firem jako Veolie, co vybírá výpalné místo vodného, kterým pak korumpuje místní politiky atd, atd.
Co na tom pan doktor nechápe?

MUDr.
Politika se mění. To, co bývalo dřív, určité zařazení buď doleva, nebo doprava, individualita versus kolektiv, se do určité míry vytratilo. Bohužel teď je politika jaksi amorfní, bez idejí, bez nápadu, bez jakékoliv snahy prosadit cokoliv, co by třeba bylo pro občany nepříjemné

Č. - Ha? Jakože doteď nám politici odezírají ze rtů a snaží se odhadnout naše přání, jak zamilovaný student kozaté spolužačky? Takže všechna ta protestní hnutí a strany vznikají proto, jak se politici předhánějí plnit přání občanů. Církevní restituce protlačené pomocí podvodu s odsouzeným poslancem, to bylo občanům příjemné? Solární tunel, to nám je příjemné? Exekuce nám jsou příjemné? Neumanové lyžařský tunel nám byl příjemný? Vnucovaná imigrace nám je příjemná? Fikce poštovního doručení nám je příjemná? Vymírání národa nám je příjemné? Odliv kapitálu do ciziny nám je příjemný? Rozvrat školství a šikana neziskovek nám jsou příjemné? Lži z ČT a bakalonovin nám jsou příjemné? Snaha o rozpoutání války s Ruskem nám je příjemná? Fízl vyhrožující v TV schvalováním atentátu, co vlastně ani nebyl, ještě k tomu na výročí vzniku protektorátu, to nám je příjemné? Homosexuální masturbátor v roli vrchního cenzora, to nám je příjemné? Neustálé pokusy o Majdan nám jsou příjemné?
Nedovedu si představit, co pan profesor považuje za nepříjemné, co by se nám, věčným rozmazlencům, mělo vnutit. (a co by tak dělali Němci,Francouzi nebo Angličani, kdyby spadli na naši, ó tak rozmazlenou, úroveň).

PL:
Hrál v posledních volbách roli populismus?
MUDr.:
Samozřejmě, ale je to víceméně celosvětový jev. Navíc populismus nemůže směřovat nikam jinam než hodně doleva, do silné role státu, do přerozdělování.

Č. - Ano, třeba populista Trump. Ten tam chce asi zavádět socialismus, kdežto liberální levice pod vedením Clintové tam chtěla tak nějak reaganovat? - Blábol. To Obama přerozděloval.
Macron představuje pravici a populistka Le Penová představuje krajní levici? - Blánol. To jí se nadává do exrémní pravice, i když je jen střed.
Žluté vesty v ulicích chtejí silnější stát a Marcon, co na ně posílá policajty, chce ten stát slabší? Ne, obráceně. To nepopulista Macron chce silnej stát.
Populistická AFD chce snad všechno přerozdělit, aby i migranti dostali svůj díl, je tedy extrémně levicová a že se jí nadává do extrémní pravice, to je jen důkaz, jak moc je nalevo?
Kdežto nepopulistická Merkelová sem imigranty vlastně snad ani nepozvala a nic jim dávat nechce? Její mláticí komanda z Antify jsou přece i v mainstreamovách novinách označována za extrémní levici a mlátí ty populisty, jimž se nadává do nácků? - A náckové jsou jako levice.
U nás je populistický Okamura podle doktora nejspíš nalevo od komunistů a nepopulistická umělecká fronta a všechny neziskovky, co si chodí s nataženým pařátkem pro další a další dotace a granty, to jsou právě ti kovaní pravičáci, hrdí na to, jak se sami uživí svým umem, důvtipem a kreativitou. - Blábol.

Člověk by se ptal, čím se tam v tý vojenský nemocnici sjížděj, že z doktora padaj takový šílený hovadiny.


Jeho názory mi připoměly soudruha Xindla X s jeho písničkou Čecháček a totáček.

Složil to k nějakýmu koncertu politické písně a celý to bylo o tom, jak čecháčci loozeři nemaj rádi náš skvělej systém a chtěli by zpět komunismus, protože se jim to líbilo.Protože je Xindl X tak hloupej, tak to neměl nějak moc promyšlený a tak looseři byli na střídačku lidi, co byli rádi za socíku vedení autoritou a teď se děsí výběru, co nabízí moderní doba havloidního blahobytu. Pak noví papaláši, co se honěj za peugeotama, octávkama, jeepama (dle autora to nejsou zbohatlíci, co současnej režim milujou, ale looseři čecháčci). Nakonec mezi ty loosery patřila i šlechta disentu, co ráda vzpomíná, jak se scházeli po bytech a vydávali samizdat (což normální lidi nedělali). Stejně to jsou looseři, i když se ve skutečnosti dostali k těm nejlepším korytům v zemi. K jejich souputníkům a doprovodu patří i sám Xindl X, protože vystudován na filmové škole, jedné z bašt posametového režimu a je tvrdě zaháčkován v médiích.
Sama písnička byla presentovaná na nějakém to festivalu kde s ním byli taková umělecko myslitelská esa jeko Tomáš Klus.

Z obou těch pánů je cítit to nehmatatelné cosi. - Jak to jen vyjádřit...

... když jste otec rodiny, tak jste pro děti šéf a vaším cílem je, aby všichni vyrostli a byli úspěšní. Nemáte snahu dát jednomu dítěti všechno a ostatní ať si chcípnou. Všechny děti jsou vaše investice. Takže tak nějak dělíte zdroje, aby se na všechny dostalo přibližně stejně, od třešní po pozornost a připomínáte jim, že jsou sourozenci a musej se dělit a pomáhat si.
Děti se podřizujou, protože spravedlivější díl je lepší než trest, ale samozřejmě pořád do určité míry bojujou každej za sebe a soupeřej spolu a někdy vidíte, jak špekulujou a hledaj, jak to překroutit, zdůvodnit a zaonačit, aby jim šlo víc. Že jsou nejstarší, že jsou nejmladší, že jsou největší, že jsou ti chytřejší, že jsou ti nadanější na jednu či druhou věc, že jsou nejhezčí, že jsou chlapečkové, že jsou holčičky, že ti druzí jsou špatní, že neposlouchaj, udělali to a ono atd.

No a právě tohle dětské špekulování právě mluví z těchle dvou a potažmo z celý kavárny. Před 30 lety a více se dostali oni, či jejich rodiče, ke korytům. Oni dobře věděj, že si zdaleka nezasloužej vše, co maj, že je to často na cizí úkor, ale jak malý, bezohledný, chamtiví, zlí haranti, co se nechtěj dělit, nechtěj nic vracet. Chtěj si jen udržet, čeho se zmocnili a každá záminka se jim hodí do krámu a když je třeba, tak budou řvát, ječet, kopat, kousat, škrábat, mlátit a v konečném důsledku i zabíjet, jen aby jim to všechno zůstalo, popřípadě si ještě polepšili.


Zeman ani Babiš nejsou mentálně sobecké děti. Jsou to hlavy rodiny. Myslí za všechny, ne jen na sebe a to je to, co kavárnu tak nekonečně sere.

Beneš a Xindl X jsou krásnou ukázkou jak to funguje. Jsou v nějaké pozici, která jim vyhovuje. Beneš je primář, má funkci, má prachy, má vysokej status, dost možná se chodí někam na univerzitu naparovat před studenty, když ne, pořád tam má mediky a další zdravotnickej dorost. Xindl X má samozřejmě taky status, živí se hopsáním na pódiu, kopíruje styl černošské muziky, děvky mu samy lezou do postele.

Oba si mohou myslet, jací nejsou pašáci, ale ruku na srdce, ani dělání přesně stejnýho řemesla jako dělal tatínek, ani obšlehnutí něčeho, co funguje jinde, není žádný velký výkon.

Né, že by to nebylo vůbec nic, ale se správným zázemím by vystudovalo medicínu devět gymnazistů z deseti a při psaní jedný písničky denně deset dobrejch za rok na album prostě napíšete vždycky. Navíc dnes i totální sračky můžete vydávat za ten náročnější styl, který primitivové nechápou, takže se prostě splést nemůžete.

Jestli máte odmněnu daleko větší než vaše zásluhy, ještě na něčí úkor, tak si to prostě nějak zdůvodnit musíte, jinak byste sám před sebou vypadal jako svině, což je morálně nepohodlné. Lepší je se podívat po okolí, z koho jiného byste tu svini udělal a kdo je lepší než ti, na které u koryta nezbylo místo a nemohou se moc bránit.

Když jste se vy dostal na medicínu, protože váš tatínek byl papaláš socialistické medicíny, tak to radši přičtete svým vrozeným kvalitám a ti, co se tam nedostali, jsou jako ti hloupější a už jste sebejisté něco. (To že byl někdo třídní nepřítel a bylo proti němu uplatňováno třídní násilí, to s trochou úsilí opomente). Každá vaše myšlenka je samozřejmě lepší, už jen protože je vaše a ty k vám kritické musí být automaticky špatně, jen je třeba to správně zdůvodnit (nejradši nějakou vrozenou charakterovou vadou kritika).
Stejně tak hoch, co kdysi objevil, že sepsat písničku není tak těžký a že je schopen se na podium dostat, holkám to roztahuje nohy. To už si pak jen musí zdůvodnit, že on je tam proto, že je nejlepší a ne, že takhle to umí kde kdo, ale na pódium se každej neprodere a někdo tam bejt musí.
Zase, vysvětlení je jednoduché, prostě jsou ti ostatní (někdy i kritičtí) neschopní, hloupí, závistiví - jen vy jste ten nejlepší.

Tohle je kořen toho, co rozděluje společnost. 

Ta neschopnost uznat, jak se věci mají, to nezadržitelný nutkání dělat z každýho kritika vlastních privilegií toho nejhoršího ze všech. Ta neférovost.

Přitom, co by se jim stalo? Kdyby doktor přiznal, že je něco divného, že 10% dětí nemá na obědy? Jako doktor by mohl vědět, proč přesně potřebujeme jíst a jak moc je to pro dítě ponižující a destruktivní, když nemá ani na jídlo, když fakani vedle mají iPhony za 20 tisíc. Nestalo by se mu vůbec nic. Stejně tak s dalšíma očividnejma problémama.

Když za války v SSSR lidi hladověli, tak jim režim neříkal, jak se mají dobře. Říkali jim, že jídlo jde přednostně pro bojové jednotky a i když nebyli blbí a věděli, že straničtí funkcionáři, důstojníci a různí kuchaři, skladníci mají víc jídla, tak to celkově brali, že přeci jen trpí za vlast a to má nějakej smysl. To uznání dělalo hodně.

Ale když slyšíte místo uznání vašich problémů jen nadávky a jste obviňován z něčeho, za co objektivně fakt nemůžete, tak vás stejně nikdy nepřesvědčí, nakonec už je nebudete ani poslouchat a při volbách pak jdete a hodíte to na truc každýmu, koho kavárna nesnáší. - Protože oni serou na vás, tak vy budete srát na ně.


Zdroj


Q.S.

Článek jsem lehce "zcenzuroval" od expresivních výrazů. Pokud se podíváte na originál, snad pochopíte proč. Jinak nelze než souhlasit s autorovou výstižnou analýzou...