Overtonovo okno: Postupnými krůčky se lidem vnucuje, že daná myšlenka vlastně není až tak špatná, lidé ji pak začnou přijímat a nakonec i aktivně podporovat.
Rozsudek nad Nelou Liskovou, kdy byla odsouzena za její slova o nutnosti denacifikace ČR, ukazuje další posun Overtonova okna k podpoře nacismu. Tentokrát již i v naší justici.
Overtonovo okno je politickou technologií, která slouží k tomu, aby se myšlenka, která byla dosud zcela nepřijatelná, postupně stala normou.
Postupnými krůčky se lidem vnucuje, že daná myšlenka vlastně není až tak špatná, lidé ji pak začnou přijímat a nakonec i aktivně podporovat.
Vidíme to např. u LGBT ideologie (aktuálně u snahy povýšit stejnopohlavní páry na "manželství") nebo u klimatické ideologie (všechny ty uhlíkové daně zvané jako "emisní povolenky").
Povšimněme si, že stále více lidí ve všech těchto případech přijímá to, co by dříve brali jako nepřijatelné.
Donedávna byl zcela nepřijatelnou myšlenkou i nacismus.
Vypadalo nemyslitelné, že po těch hrůzách, které tu Němci předváděli za protektorátu, by něco podobného mohlo ve společnosti najít podporu.
(Nacismus byl spíše jen mediální nálepkou pro národoveckou opozici, které se politici a kmotři nejvíce bojí).
V posledních letech se ovšem otevřelo Overtonovo okno i v tomto případě.
Začalo to odstraněním sochy maršála Koněva, který byl hlavní osobností osvobození ČSR od nacismu (zde to spunktoval Ondřej Kolář z TOP 09).
Pokračovalo to stavbou pomníku vlasovcům, kteří kolaborovali s Hitlerem (tentokrát pod taktovkou ODS).
Celé to bylo dokresleno lísáním mnohých politiků, zejména z KDU-ČSL, k Posseltovi a jeho sudeťákům, kteří stále sní o zrušení Benešových dekretů a o revizi poválečného uspořádání.
Celý tento proces se významně urychlil poté, co se v únoru 2022 obrátil směr války na Ukrajině.
Vzhledem k tomu, že tam stále bují nacistické myšlenky (což přiznávala i prorežimní média, dokud o tom ještě směla psát), tak ukrajinizace ČR přinesla i další kolo relativizace nacismu a jeho symbolů (mezi něž lze zařadit i to heslo "Sláva Ukrajině" či symbol Azova).
Povšimněme si, jak horlivě se ve všech těchto případech angažovali politici z různých vládních stran.
To ukazuje, že posouvání Overtonvova okna směrem k podpoře nacismu není jen nahodilá událost, nýbrž plánovaná koncepce.
A nyní se ukazuje, že se tato koncepce projevuje nejen v moci ideologické a výkonné, ale už i v moci soudní.
Protivládní aktivistka Nela Lisková totiž skončila před soudem za své názory – a středobodem obžaloby byla její slova, že je nutné provést denacifikaci ČR.
Soudce ostravského okresního soudu David Blaheta ji za to odsoudil k osmiměsíční podmínce a také ke smazání účtu na síti X (Twitteru), který se přitom po masivní cenzuře na FB stal klíčovým komunikačním prostředkem.
Jinak řečeno:
Pokud jste proti nacismu a vyzvete k denacifikaci, hrozí vám odsouzení.
Napadlo by někoho ještě před 10 lety, že to tu dojde až tak daleko?
Můj praprastrýc František Simandl za protektorátu bojoval proti Němcům a padl jako partyzán.
Byl jedním z mnoha těch, kdo položili život za to, aby nás zbavili nacistických hrůz.
Kdyby viděl ten skandální rozsudek ostravského soudu, tak by musel vstát z hrobu a sám "denacifikovat" ten soud od Blahety a všech ostatních, kdo se na tom rozsudku podíleli.
Protože pokud už se na podpoře nacismu podílejí i soudy, znamená to jediné:
Overtonovo okno je již otevřeno natolik, že lze mluvit o otevřené nacifikaci ČR.
Pokud to nezastavíme, za chvíli se můžeme dočkat i toho, že opoziční politici a aktivisté budou odsouzeni nikoliv ke smazání účtů na sociálních sítích nebo ke vězení, nýbrž je takové soudy, jako je ten ostravský, nařídí postavit rovnou ke zdi.
A cestou na popraviště jim bude Reichsrichter Blaheta ukazovat, jak vysoko mu skáče pes.
RNDr. Jan Sedláček, místopředseda ND a kandidát do EP za společnou vlasteneckou koalici s názvem Aliance za nezávislost ČR.