Radní České televize Hana Lipovská v rozhovoru vysvětlila, proč přišla na jednání Rady ČT s policejní ochrankou.
Sdělila šokující podrobnosti ohledně chování generálního ředitele České televize Petra Dvořáka.
V rozhovoru pro Reflex Lipovská sdělila, že z důvodu podpisu mlčenlivosti nemůže "příliš konkrétně" hovořit o případu, nicméně zmínila, že po celou dobu, co je členkou Rady České televize dostává výhrůžky.
"Vzhledem k závažnosti informací, které jsem se chystala na radě přednést, reálně hrozilo, že se nemusím bezpečně dostat na jednání.
Případně že poté, co sdělím příslušné informace, tak může být problém s mým odchodem z České televize a s návratem domů," uvedla v odpovědi na otázku, jaké konkrétní nebezpečí jí hrozí.
Lipovská rovněž řekla, že o svá zjištění se podělila také s ministerstvem financí.
"Právě když jsem o svých zjištěních rámcově informovala zástupce těchto orgánů, vznikl podnět, abych přijala policejní ochranu.
Informace, které jsem jim sdělila, se týkaly výrazného přesahu mých zjištění do bezpečnostní roviny, do roviny bezpečnosti státu," prohlásila.
"Při přezkoumávání jedné roviny hospodaření České televize, hospodaření s penězi koncesionářů, jsem objevila smlouvy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, z nichž mohou vyplývat potenciální rizika pro stát.
Jednak není zcela běžné, aby ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, NÚKIB, policejní prezidium a další instituce objednávaly služby od firmy, jejíž jeden ze dvou majitelů sídlí v daňových rájích v propletenci, který je personálně propojen se subjekty figurujícími v různých podivných kauzách.
A zadruhé jedna ze smluv pro NÚKIB obsahovala přílohu, která ukazovala, že dodavatelská firma použila pro tuto velkou zakázku subdodavatele, jímž byla americká nezisková společnost, která loni sama podlehla phishingovému útoku, při němž bylo odcizeno velké množství osobních údajů.
V této chvíli bylo nutné upozornit příslušné orgány na to, že česká infrastruktura, která se týká kybernetiky a IT, nemusí být dostatečně zabezpečena," popsala radní výsledky své práce.
"Firma, o které mluvíme, je společnost Gopas, kterou spoluvlastní generální ředitel České televize Petr Dvořák a Ladislav Bartoníček z PPF.
Mé zjištění má vlastně čtyři roviny.
Ta první je, že Česká televize odebírá služby od společnosti, kterou spoluvlastní její generální ředitel.
Druhá rovina se týká antimonopolní politiky a hospodářské soutěže, kdy můžeme spatřovat konflikt v potenciálním propojení komerčního audiovizuálního trhu s veřejnoprávním.
Petr Dvořák reprezentuje Českou televizi a pan Bartoníček za PPF reprezentuje televizi Nova a O₂ TV.
Navíc O₂ je dodavatelem pro Českou televizi za stovky miliónů korun.
Třetím rozměrem jsou zmíněné daňové ráje, což mne jako ekonoma zajímá nejvíce a mělo by to zajímat ministerstvo financí.
A čtvrtý rozměr je rozměr bezpečnostní - není zcela standardní, aby firma (Gopas - red.), která dostává zakázky bez veřejné soutěže, protože je při výběrovém řízení řečeno, že je jediná na trhu, tuhle kritickou službu postupovala americké neziskovce, která sama má problémy s ochranou dat," dodala Hana Lipovská.
Podle jejích slov je pro ni jako členku Rady České televize nejpodstatnější skutečnost, že ředitel České televize Petr Dvořák podniká s Ladislavem Bartoníčkem z PPF, což mu prostřednictvím ČT generuje zisk.
To je ovšem zákonem o České televizi, občanským zákoníkem a zákonem o střetu zájmů zakázáno.
Jí přidělená policejní ochranka, jak sama spekuluje, nemusí souviset pouze se střetem zájmů ředitele České televize Petrem Dvořákem, neboť jeho straty zájmů se už Rada České televize opakovaně zaobírala a nikdy jí ochranka přidělena nebyla.
Komentář Etzlera
Novinář Tomáš Etzler označil Hanu Lipovskou za "zmanipulovanou špinavou čubku".
Reagoval tak na její příchod do České televize s policejní ochranou.
Etzler si rovněž stěžoval, že policii bylo umožněno vstoupit na půdu České televize.
Proti Etzlerovi vystoupil kolega Hany Lipovské z Rady České televize Luboš Xaver Veselý.
Učinil tak na svém kanálu Xaver Live na sociálních sítích.
"Toto jsou, přátelé, ti spravedliví novináři, kterým se má naslouchat," prohlásil ironicky na svém kanálu Xaver Live Luboš Veselý a dodal, že je zvědavý, kdo z liberálních novinářů se bude ochoten zastat Hany Lipovské "v okamžiku, kdy jakýsi pan Etzler, "elitní novinář", řekne, že se jedná o špinavou čubku".
"Já se tady chci výrazně zastat paní Lipovské. (...)
Lidé tohoto ražení jsou nebezpečnější, než si myslíte," prohlásil po skončení videa a dodal, že sice říká, že "moderovat může skutečně každý, ale toto už je opravdu moc".
Q.S.
Komentovat "lepšolidi" a doživotní držitele jediné pravdy z ČT a okolí se mi příčí.
Tedy příčí se mi vůbec se dívat a poslouchat tyhle lokaje, hulváty, lháře, manipulátory a podvodníky.
V normální zemi a za normálních okolností by nikdy nemohli ve veřejnoprávním médiu pracovat ani na vrátnici.
Nicméně to je následek privatizace ČT do rukou vzájemně propojených osob a rodin, ke které došlo v roce 2000 /tzv. spacáková revoluce/.
Tak až sem jsme došli a miliardy zmizely skrze daňové ráje na kontech spřízněných osob?
Nebo je to jinak?
ČT se hroutí vahou klientelismu, diletantismu, neprofesionality, jednostranné propagandy a hromady lží.
A to samozřejmě v době, kdy se konečně /a zatím pouze velmi částečně/ odkrylo několik dobře a mohutně udržovaných krycích slupek.
Víte, takhle zacházet s penězi daňových poplatníků a nedobrovolných plátců ze zákona...
To je naprosto neuvěřitelná lumpárna, nemající snad ve světě obdoby.
Skupina vzájemně finančně a politicky propojených osob si vytvořila kartel avybírala a stále vybírá výpalné, vyhrožuje a zneužívá televizní vysílání k nátlaku vůči nepohodlným osobám v politickém a společenském životě. A ještě má tu drzost se ohánět svobodou slova /kterou jiným upírají/ a staví se do role obětí.
Nemám to slovo rád, ale je to opravdu CHUCPE!
Nebo tomu máme říkat jinak?