Už? Nebo ještě ne?

17.04.2024

Zmutovaný kmen mpox (opičích neštovic) s "pandemickým potenciálem" byl nalezen v Demokratické republice Kongo. Nový "klad" virového druhu může být smrtelný a s ohledem na jeho výskyt v konžském hornickém městečku se vědci silně obávají masivního rozšíření nákazy. A to zejména kvůli tamní značné mobilitě horníků a prostitutek. Odborníci horují pro "rychlou akci". 

Virus je "potomkem" kmene mpox zvaného klad 1 (klad je označení pro skupinu organismů, která zahrnuje společného předka a všechny z něho vzešlé potomky – pozn. red.), o kterém se celosvětově referovalo zejména v roce 2022.

Nový klad virového druhu – označený jako klad 1b - se vyvinul tak, že se stal ještě infekčnějším a lépe se vyhýbá odhalení pomocí testů než jeho předchůdce, upozorňují vědci v nové a ještě nerecenzované studii, tzv. předtisku.

Vyzývají proto mezinárodní společenství k "rychlé akci", aby mohla být další mezinárodní epidemie mpox odvrácena. Jejich studii nyní zkoumá světová vědecká komunita.

Ke znepokojivému objevu došlo v Kamituze – chudém, hustě obydleném městě těžby zlata, kde bylo dosud identifikováno 108 případů, informoval v úterý server listu The Daily Mail. 

Nové kmeny mpox jsou poměrně vzácné. Zatímco klad 1b je stále zodpovědný za velmi malý podíl případů, tak mnoho případů nepochybně neznáme a "řádění viru podle výzkumníků rozhodně neskončilo"

"Bez zásahu má toto lokalizované ohnisko Kamituga potenciál rozšířit se na národní i mezinárodní úrovni," varují autoři předběžné studie.

Genomická analýza viru v daném konžském ohnisku nákazy odhalila to, co tamní vedoucí výzkumník Placide Mbala-Kingebeni nazývá "alarmujícím zjištění". 

Nová, odlišná linie viru mpox má mutace, které jsou charakteristickým znakem účinného přenosu mezi lidmi.

"Pozorujeme evoluční změny ve viru, které naznačují zvýšený přenos mezi lidmi. A vidíme měnící se demografické údaje v této konkrétní oblasti Konga," prohlásil Jason Kindrachuk, docent infekčních nemocí na University of Manitoba v Kanadě a spoluautor zmíněného ještě nerecenzovaného odborného článku.

"To je velmi důležité, protože to naznačuje změnu v epidemiologii (distribuci) nemoci," řekl listu The Telegraph.

Konžská demokratická republika se tedy snaží ukočírovat smrtelnější formu viru, která může zabíjet až 10 procent nakažených...


Zdroj


Q.S.

Kongo je už velmi dlouho zkušebním polygonem biologické války.

No, ještě je třeba schválit tu pandemickou smlouvu a pak to může začít...?