Biometrické pokladny využívající biometrii obličeje a duhovky spouští Mastercard ve spolupráci s technologickou společností PayEye a sítí prodejen Empik. Konkrétně budou moci Poláci vyzkoušet platbu pohledem v pěti prodejnách Empik v zemi.

16.06.2024

Mastercard tvrdí, že se pilotní projekt spouští v reakci na rostoucí popularitu biometrických technologií. V Polsku prý podle provedeného výzkumu 4 z 5 respondentů uvedli, že biometrickou technologii už použili nebo ji používají, a mezi 18–25letými lidmi ji znají téměř všichni.

Globální program Biometric Checkout od Mastercard zavádí už dlouhodobě nové standardy placení a umožňuje držitelům platebních karet využívat platební metody jako je skenování dlaně a nyní už právě i obličeje a očí. 

To podle společnosti celý proces zjednodušuje, protože zákazníci už nemusí k placení používat hotovost, platební kartu ani elektronická zařízení jako mobil či chytré hodinky.

Společnost PayEye je polský fintech, který vyvíjí vlastní bezhotovostní biometrickou platební technologii využívající fúzi biometrie duhovky a obličeje. 

Aby mohla prodejna přijímat platby PayEye, musí se nejdříve vybavit speciálním terminálem eyePOS. 

Proces vyžaduje přesnou kalibraci, takže nehrozí, že se lidé náhodně podívají na terminál a zaplatí.

Program Biometric Checkout je založen na globálně použitelném souboru standardů, které banky, obchodníci a poskytovatelé technologií dodržují a zajišťují standardy zabezpečení a ochrany soukromí pro biometrické platby. 

Program by se měl řídit zásadami společnosti Mastercard pro odpovědnost za data klientů. 

Ti by měli mít právo kontrolovat, jak a kde jsou jejich osobní údaje sdíleny a kdo těží z jejich používání.


Zdroj


Q.S.

"A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména." Zj.13: 16-17