Evropská unie začala používat cenzurní zákon o digitálních službách (Digital Services Act – DSA), aby zintenzivnila zásah proti tomu, co označuje za „dezinformace“ o očkování.

30.04.2025

Evropská komise tuto kampaň zarámovala jako nezbytnou pro ochranu demokracie a jako základní opatření uvedla Evropský akční plán pro demokracii a posílený Kodex chování v oblasti dezinformací. Podle Komise tyto iniciativy, sladěné s DSA, vytvářejí "silný rámec" pro regulaci obsahu na hlavních online platformách a ve vyhledávačích.

S odkazem na prudký nárůst případů spalniček v Evropě Komise znovu upozornila na imunizační programy. 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví v rozhovoru pro Vaccines Today varoval: 

"Komise je velmi znepokojena nárůstem hlášených případů spalniček v Evropě – zejména proto, že se jejich počet v roce 2024 oproti roku 2023 zdvojnásobil." 

Mluvčí poznamenal, že instituce aktivně spolupracuje s národními zdravotnickými orgány a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) na zvládání ohnisek nákazy.

Komise tvrdí, že nízká míra proočkovanosti, označovaná jako "suboptimální" proočkovanost, umožňuje šíření nemocí, jako jsou spalničky, kterým lze jinak předcházet "bezpečným a účinným očkováním." 

V současné době prý probíhají snahy o podporu národních vlád při posilování očkovacích programů a zajištění stabilních dodávek vakcín v celé EU a zároveň o potlačení kritických projevů na internetu.

Nedůvěra veřejnosti ve zdravotnické orgány a očkovací kampaně je označována za hlavní příčinu klesající proočkovanosti. 

Představitelé EU z toho pohotově obviňují takzvané "misinformace" a "dezinformace" a naznačují, že každý příběh, který se odchyluje od oficiálních stanovisek, je ze své podstaty nebezpečný.

Komise zdůraznila: 

"Ochrana Evropy před škodlivými účinky dezinformací, informační manipulace a vměšování je pro Komisi vysokou prioritou," čímž dala jasně najevo svůj závazek agresivně kontrolovat projevy pod záminkou veřejného zdraví.

Mezitím Evropská služba pro vnější činnost (EEAS), diplomatický a zpravodajský aparát EU, zintenzivnila monitorování a analýzu informačních toků. 

Ve spolupráci s členskými státy a mezinárodními organizacemi se nyní zaměřuje na takzvané dezinformace ve stále širší škále politických oblastí, což vyvolává vážné obavy z politického překračování pravomocí.

Současně s cenzurou Komise pokračuje v řadě kampaní pro styk s veřejností, jejichž cílem je přivést občany k preferovaným názorům. 

Iniciativy jako United in Protection propagují očkování pomocí "spolehlivých, na důkazech založených informací", ačkoli to, co se považuje za "spolehlivé", určují výhradně úřady. 

EU rovněž vytvořila Evropský informační portál o očkování a spolupracuje s orgány, jako je ECDC a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), aby veřejnost nasytila oficiálně schválenými sděleními.

Propagace očkování je hluboce vetkána do politických rámců EU. 

Evropský plán pro boj proti rakovině a program EU4Health jsou nyní spojeny s propagací očkování, přičemž projekty jako Překonávání překážek očkování mají za cíl odstranit překážky v přístupu k očkování, a to vše při současném odmítání oprávněných váhání veřejnosti jako překážek, které je třeba překonat, a nikoli jako obav, které je třeba řešit.


Zdroj