Podle materiálů ministerstva vnitra se lidé nemusejí bát omezení soukromí. Je to pro jejich dobro. Jak jinak... Rakušan má starost, co čtete...

14.03.2025

Ministerstvo vnitra chce, aby poskytovatelé připojení k internetu zaznamenávali, na jaké weby lidé klikají, aby to bylo k dispozici i policii a tajným službám. Lidé se bouří, že jde o totalitní praktiky a omezování soukromí. Podle resortu vnitra ale nikdo nemusí mít obavy, protože policie bude data využívat jen v případech podezřelé komunikace.

Poskytovatelé internetu už nyní sbírají ze zákona data o tom, odkud a kdy se lidé na internet připojují

Tato povinnost zahrnuje jak domácí pevný internet, tak mobilní telefony

Sbírání informací probíhá na základě určení unikátní IP adresy toho, kdo se na internet připojí. 

Poskytovatelé internetu ale nemusejí sbírat data o tom, na jaké weby lidé klikají.

Právě to ale nyní navrhuje v novele ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. 

Internetoví poskytovatelé by měli nově sbírat i takzvané cílové IP adresy, tedy vlastně jednotlivé stránky, které uživatel navštívil

O návrhu zákona informoval server iRozhlas.cz.

Podle materiálů ministerstva vnitra se lidé nemusejí bát omezení soukromí, nová vyhláška podle vnitra dokonce soukromí ještě lépe ochrání. 

"Uchováváním cílové IP adresy se zajistí možnost předávat údaje ze strany operátorů pouze o relevantní komunikaci a minimalizovat tak předávání údajů o dalších účastnících, čímž se zvýší ochrana osobních údajů, zlepší a zrychlí se přesnost reakce na právní požadavky," píše se v materiálu.

Mluvčí policie Ondřej Moravčík vysvětluje, že operátoři dosud na vyžádání při vyšetřování podezřelých osob museli předávat stovky i tisíce adres, protože nebyli na základě aktuálních předpisů schopni přesně zacílit, z jakých zařízení podezřelá komunikace probíhala. 

Lepší zacílení tak podle něj opravdu zvýší ochranu soukromí. 

Navíc bude policie mít přístup k datům jen při vyšetřování vymezených trestných činů po schválení soudem.

Moravčík v tom nevidí žádný závažný problém ochrany soukromí a přirovnává sběr internetových dat ke sběru hlasové komunikace, která u operátorů už probíhá. 

"Je to obdobný stav, jako se uchovávají údaje o hlasové komunikaci, kde je také zřejmé, z jakého telefonního čísla proběhla komunikace, na jaké telefonní číslo," poznamenal Moravčík.

Se stejným argumentem přišla i mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. 

I podle ní budou naopak zásahy do soukromí menší, protože "odpovědi operátorů budou moci být jednoznačně určující konkrétní místo připojení v jejich síti, a protože i návazné úkony orgánů činných v trestní řízení budou cílenější".

Lidé na sítích ale mají zcela opačný názor a obávají se dalšího narušování soukromí. 

Objevují se zprávy o policejním státu, totalitě, estébáckých praktikách a možnosti zneužití systému.

"Milý vnitro, doufám, že to neprojde, jinak vám lidi začnou hromadně používat 'dark web' a půjdete se klouzat tak jako tak. Sakra nedělejte tady z toho profízlovanej stát!" stojí v jedné z mnoha nesouhlasných reakcí.

"Velký špatný a hlavně zneužitelný," mají jasno lidé.

Řada komentářů staví aktuální nápad na roveň totalitním praktikám minulého režimu. 

"KomuniSTAN!!!" píší.

"Estébáci by vás milovali," přidávají se další.


Zdroj


Q.S.

Jistě je to, jako vždy, pro naše dobro, aby orgány činné v trestním řízení mohly na základě gumových paragrafů vypínat nevhodné názory a posílat ke zrychlenému řízení jejich autory.

Nebo je to jinak?