Poslanec NR SR Adam Lučanský - nominant SNS
Diskuse na paletě s poslancem NR SR za SNS Adamem Lučanským.
Rozhovor začal tématem opětovného otevření případu smrti jeho otce, bývalého policejního prezidenta gen. Milana Lučanského.
Syn připomněl, že v případě je od začátku více otazníků než odpovědí a slibuje si od toho, že se konečně podaří vyřešit množství neobjasněných skutečností.
Poznamenal, že není možné, aby si otec ve vazbě sám způsobil téměř deset zranění závažného charakteru. Když se to nevyšetří teď, tak už nikdy," dodal.
Vyjádřil také nespokojenost, že vyšetřovatelé, tzn. čurillovci, kteří "páchali zvěrstva", jsou médii a opozičními politiky glorifikováni.
Další část rozhovoru byla věnována pozměňovacímu návrhu zákona o neziskových organizacích, jehož je Lučanský předkladatelem.
Plán úpravy této právní normy právní normy byla součástí předvolebního programu SNS, jakož i programového prohlášení vlády.
Zprůhledňuje fungování nevládních organizací a měl by mimo jiné zabránit, aby nevládky ovlivňovaly politickou scénu, volby nebo se podílely na politice přes politické strany.
Poslanec SNS připomněl známý výrok novináře a publicisty Martina Šimečku, který svého času prohlásil, že nevládky financované Georgem Sorosem pomohly v roce 1998 svrhnout tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara.
Zákon podle něj nijakým způsobem nevládkám nic nezakazuje, ani neomezuje jejich činnost, zprůhledňuje však jejich fungování, zejména přes mechanismus výkazů.
Lučanský zmínil, že v souvislosti s novým zákonem už někde zachytil slovní spojení "kladivo na nevládky".
Jak pokračoval, bude to platit pouze pro nevládky zneužívající své postavení - například, když přes síť takových organizací někdo financuje masivní činnost, která nesouvisí s původní činností, kterou by měly vykonávat.
Zákon také pro zástupce nevládních organizací, setkávajících se s členy vlády a jinými veřejnými funkcionáři, stanoví povinnost označit se jako lobbisté a vést evidenci setkání.
Poukázal na to, že lobbisté už desetiletí oficiálně fungují například při Evropském parlamentu, kde jich působí až 30 tisíc.
Občané si také budou moci na internetu prohlédnout, od koho a jaké sumy nevládky dostaly – ty to budou muset povinně zveřejňovat.
Takto budou velmi jasně vidět, "kdo za koho kope".
Označení organizací s politickou náplní a financovaných ze zahraničí za "zahraničního agenta", jako je to například v USA či Rusku, se zákon vyhnul.
Poslanec to zdůvodnil, že to nemá smysl, protože všechny působí ve volném trhu v rámci EU.
Právní norma obsahuje i finanční sankce a v případě opakovaného poručování je možné podat návrh na zrušení organizace, o kterém bude rozhodovat soud. útoky ve spojitosti se zákonem ještě přijdou.
Zákon by mohl být v parlamentu podle jeho slov schválen příští rok.