Proč se spekuluje o tom, že by Trump mohl být posledním prezidentem USA?

14.03.2025

V době politických turbulencí a bezprecedentních globálních událostí se objevily spekulace o tom, že Donald Trump by mohl být posledním prezidentem Spojených států. Tato provokativní myšlenka, která má kořeny v souhře historické literatury, politických analýz a toho, co někteří považují za prorocké náhody, vyvolala diskuse o duchovním rozměru současných politických událostí. Při zkoumání tohoto tématu musíme hledat pravdu a zároveň si uvědomovat složitost výkladu současných událostí optikou kritického myšlení.

Představa, že Trump je posledním prezidentem, získala na síle částečně díky řadě pozoruhodných literárních náhod. 

V roce 1896 vydal Ingersoll Lockwood román s názvem*"1900; or, The Last President "*

Toto obskurní literární dílo se v posledních letech znovu objevilo díky svým podivuhodným paralelám se současnou politickou situací

Lockwoodova kniha vykazuje několik nápadných podobností s nedávnými událostmi:

Politické paralely

Kniha začíná vítězstvím outsidera v prezidentských volbách, které šokuje celý národ. de o paralelu s vítězstvím Donalda Trumpa v roce 2016, které se podobně vymykalo očekáváním a narušilo tradiční politické normy. 

Zvolení outsidera v románu vede k protestům a davovým nepokojům, zejména na Páté avenue, kde stojí Trump Tower

To odráží skutečné nepokoje po volbách v roce 2016 a události, jako byly nepokoje v Kapitolu 6. ledna

Fiktivní prezident vede kampaň na témata, jako je odebrání moci elitám a pomoc obyčejným lidem, což odráží Trumpova hesla jako "Vypusťte bažinu" a "Udělejte Ameriku znovu velkou"

Kniha navíc zobrazuje národ rozpolcený mezi elitami, které se bojí ztráty moci, a dělnickou třídou, která zoufale touží po změně, což připomíná současnou politickou polarizaci v USA.

Finanční a hospodářské podobnosti

Román líčí výrazný finanční kolaps, včetně krachu na burze a hospodářské katastrofy, krátce po zvolení outsidera. 

Tento prvek vyprávění rezonuje se současnými obavami z ekonomické nestability, které jsou živeny rostoucí inflací, zvětšujícími se majetkovými rozdíly a rostoucím státním dluhem. 

Kniha navíc vykresluje finanční kolaps jako hnací sílu elit stahujících své zdroje, což je scénář, který odráží moderní obavy z koncentrace bohatství a nadměrného vlivu korporací na finanční trhy. 

Tyto paralely mezi fiktivním vyprávěním a současnými ekonomickými obavami zdůrazňují trvalou povahu obav z mocenských struktur na finančních trzích a ekonomické nestability v dobách politických otřesů.

Souvislosti s rodinou Trumpových

Série Baron Trump přidává další vrstvu intrik k náhodám, které Lockwoodova díla obklopují. 

Před napsáním Posledního prezidenta byl Lockwood autorem dvou knih, v nichž vystupoval mladý aristokrat jménem "baron Trump", který sídlil na "zámku Trump" a jehož mentorem byla postava jménem "Don". 

Tyto detaily se nápadně podobají nejmladšímu synovi Donalda Trumpa, Barronovi, a Trumpovi samotnému. 

Kromě toho se v románu objevuje postava jménem Lafroy Pence sloužící v prezidentově kabinetu, což je paralela s rolí Mikea Pence jako Trumpova viceprezidenta ve skutečnosti. 

Tyto neobvyklé podobnosti mezi Lockwoodovými fiktivními postavami a skutečnou Trumpovou administrativou podnítily spekulace a debaty o prorocké povaze těchto děl z 19. století.

Širší spekulace

Další vrstvu intrik dodává knize shoda data, neboť začíná 3. listopadu 1896, což je shodou okolností také datum amerických prezidentských voleb v roce 2016

Román navíc vyvolává otázky, zda by outsiderský prezident mohl být posledním americkým prezidentem, a předpovídá tak možný rozpad politického systému. 

Tento narativní prvek rezonuje s moderními obavami o křehkost demokracie a možnost zhroucení institucí. 

Někteří teoretici k tomu přidávají i záhadu, že Lockwoodovy podrobné předpovědi by vzhledem ke své přesnosti mohly pocházet z okultních znalostí nebo dokonce z cestování v čase. 

Tyto teorie jsou sice velmi spekulativní, ale přispívají k atmosféře tajemství, která obklopuje paralely mezi knihou a současnými událostmi.

Sociální a duchovní dynamika

Obraz populismu v knize silně rezonuje s moderní politickou dynamikou. 

Líčí prezidenta nejen jako politickou postavu, ale i jako symbol naděje pro dělnickou třídu, což odráží, jak se Trumpovo prezidentství stalo kulturním fenoménem reprezentujícím širší nespokojenost s establishmentem. 

Tato paralela zdůrazňuje trvalou přitažlivost populistických hnutí v dobách sociální a ekonomické nejistoty. 

Teorie o Lockwoodově potenciálním přístupu ke skrytému vědění nebo okultním vlivům navíc souvisí s širšími obavami z neviditelných sil, které utvářejí politiku a mocenské struktury, a odráží tak přetrvávající obavy o skutečnou povahu politické moci

A konečně, provokativní název románu Poslední prezident symbolicky zpochybňuje odolnost amerického politického systému, což je téma, které je stále aktuálnější v době současných společenských a politických otřesů, kdy se občané potýkají se zpochybňováním dlouholetých demokratických norem a institucí.

Tyto shody okolností vedly některé k tomu, že román považují za potenciálně prorocký

K intrikám přispívá i to, že během předvolebního mítinku v roce 2024 Trump údajně řekl: 

"Toto je poslední bitva. S vámi po mém boku zboříme Deep State, vyženeme válečné štváče... vyženeme globalisty, vyženeme komunisty... svrhneme nemocnou politickou třídu, která nenávidí naši zemi... Ukončíme ukradené volby... Rok 2024 je naší poslední bitvou. S vámi po mém boku dokončíme, co jsme začali".

Kontroverze dále podnítil Trump, když během předvolebního shromáždění v Ohiu v březnu 2024 pronesl další výrok, který si mnozí vyložili jako pobuřující: 

"Pokud nebudu zvolen, bude to krvavá lázeň ..... Pokud tyto volby nevyhrajete, nejsem si jistý, že v této zemi ještě někdy budete mít další volby".

Je však důležité přistupovat k takovým paralelám s kritickým myšlením a rozlišováním a uvědomit si, že ačkoli jsou zajímavé, nemusí nutně znamenat příčinnou souvislost nebo předpověď. 

Kromě literárních náhod a kontroverzních výroků existují současní političtí analytici, kteří předkládají scénáře, podle nichž by Trump mohl být posledním prezidentem, alespoň v tradičním smyslu. 

Dr. Jason Johnson, profesor politiky a žurnalistiky na Morgan State University, napsal článek s názvem "Co když bude Trump prezidentem i v roce 2024?" . 

Zkoumá v něm různé scénáře, kdy by demokratické normy mohly být zpochybněny do té míry, že by mohlo dojít k narušení tradičního prezidentského nástupnictví.

K těmto obavám se přidává i to, že někteří lidé považují současné globální trendy, jako jsou diskuse kolem "nového světového řádu" nebo "velkého resetu", za potenciální předzvěst vlády Antikrista

Tyto názory považují takový vývoj za znamení, že se může blížit konec časů, což dále komplikuje politickou situaci.

Tyto scénáře jsou sice spekulativní, ale zdůrazňují možnost výrazných politických otřesů. 

Je zásadní si uvědomit, že v průběhu dějin se objevilo mnoho předpovědí o "posledním prezidentovi" nebo o konci amerického politického systému, jak ho známe. 

Tyto předpovědi často nabývají na síle v dobách společenských a politických otřesů. 

Současné politické klima představuje jedinečnou výzvu. 

Rostoucí polarizace, vliv sociálních médií na veřejný diskurz a zpochybňování dlouhodobých demokratických norem vedly některé vědce k varování před možnou erozí demokratických institucí. 

Steven Levitsky a Daniel Ziblatt ve své knize "How Democracies Die" tvrdí, že demokracie mohou postupně erodovat, často legálními prostředky, pokud občané nejsou bdělí.

Když o těchto možnostech uvažujeme, je důležité si uvědomit, že nemáme vkládat naděje v pozemské vůdce nebo politické systémy. 

Text radí: "Nedoufejte ve vznešené, v pouhé lidi, kteří nemohou zachránit.... Šťastný je ten, jehož pomocí je Bůh, jehož naděje je v Hospodinu, jeho Bohu." 

Měli bychom se zaměřit na to, abychom byli solí a světlem v naší společnosti bez ohledu na politickou situaci.

I když je myšlenka, že Trump bude posledním prezidentem, zajímavá a zaujala veřejnost, zůstává spekulativní. 

Paralely mezi současnými událostmi a Lockwoodovým románem spolu se současnými politickými analýzami však poskytují podněty k zamyšlení. 

Když se pohybujeme v této nejisté době, pamatujme na slova: "Královo srdce je v Hospodinových rukou jako vodní toky; nakloní je, kam se mu zlíbí. " 

Naším úkolem je rozvážně se zapojovat do občanského života a důvěřovat ve Vyšší svrchovanost nad všemi pozemskými záležitostmi...


Zig Fowler