Senát před dvěma dny opět selhal coby pojistka demokracie... Bez ohledu na výsledek soudního procesu to umožňuje na údajného podezřelého masivně nasadit zpravodajskou a policejní techniku a sledování...
Novela zákona byla oběma komorami schválena i přes skutečnost, že se proti vymezil nejen Nejvyšší soud (!!!) a nejvyšší státní zástupkyně, ale také například Konfederace politických vězňů.
A to činnost i ve fázi přípravy. Nerozumím senátorům, kteří pro změnu trestního zákoníku zvedli ruku. Pokud je vůči paragrafu takových námitek, pochyb a obav, proč senátoři neposlali paragraf vládě k přepracování? Právě tím by naplnili svou roli pojistky demokracie.
Co by se tím zkazilo?
O co by naše demokracie, liberální a fialovsky splasklá, přišla?
Sledoval jsem přenos za Senátu.
Slyšel jsem ministra Rakušana, jak paragraf hájí tím, že na ministerstvu seděl úředník, který, jak se později zjistilo, přeposílal informace Ruské federaci a vinou chybějící legislativy teď na něj nikdo nemůže a tak se jim s tučným důchodem úředník směje.
Pochopitelné.
Zatočit s takovým úředníkem a povodit si ho po soudech a věznicích.
Škodit zemi se nemá.
To je zcela srozumitelné.
Slyšel jsem i senátora Lásku, který snad až s opovržením plival na své kolegy, kteří se vágně napsaného paragrafu obávali a volali po jeho přeformulování.
Jen přeformulování, aby bylo zcela jasné, kdo může a bude trestán za co a také kým bude trestán a jak.
Na konci svého projevu Láska pravil, že se pořád bojíme nástupu nějaké totality.
Ale že potřebujeme bič na kolaboranty s cizí mocí.
A pokud by tu nějaký tyran povstal, tak si podle Lásky sám připraví své paragrafy za pomoci nichž si to s oponenty vyřídí.
K tomu nepotřebuje žádný paragraf 318a z rukou vlády Petra Fialy.
A co když se senátor Láska mýlí?
Co když se mýlí hluboce?
Co když se stane paragraf 318a žebříkem pro nějakého našeho lokálního tyrana, protože dostane do rukou právě tyranský bič, kterým zmíněný paragraf potenciálně je?
V útrobách státu se skrývají různí plukovníci či generálové, kteří by mohli nabýt dojmu, že je jejich svatým úkolem trestat lidi se špatnými názory.
Jenže žijeme v zemi, kde můžou rezonovat jakékoliv názory.
A plukovníkům s výložkami generála se nesmí dát do rukou nástroj, který by jakékoliv názory mohl trestat.
Co by se stalo Láskům a Rakušanům, kdyby se přílepek vrátil do Poslanecké sněmovny k přepracování, aby se do platné legislativy nezaváděl nejasně napsaný zákon, který může ničit lidem životy?
Prdlajs, abych tak řekl.
Ministr spravedlnosti den po senátním schválení ubezpečuje veřejnost, že přijde nová definice, která by mohla všechny uklidnit.
"Novou definici diskutovaného trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc dnes představím zástupcům všech klubů ve Sněmovně v rámci pracovní komise pro trestní zákon.
Myslím, že by mohla být široce přijatelná," předvedl Blažek ukázku toho, že stát se dá řídit i jako holubník plný čmelíků.
Den po senátním schválení.
Proč ji, ptám se, nezavedl do první verze paragrafu?
Proč paskvil, s kterým velká část společnosti nesouhlasí a kterého se obává, pustil do světa?
Co je to za výsměch?
Co je to za vládu?
Takhle postupuje inteligentní člověk?
A doma to ministr své ženě dělá také?
A proč vláda jedná tak, aby na ní ulpíval pel buďto diletantů, nebo totalitářů?
Ó, kdybychom na Hradě měli lidskou bytost a ne automat na podpisy.
V tu chvíli by se z Hradu zaprášilo, jak by lidská bytost bouchla do stolu a dala vládě befelem neposílat jí k podpisu paskvily.
Už by se vládní pohrobci demokracie snažili odvádět práci, která by byla ve prospěch společnosti, ne pro strach části společnosti, která se vůči této vládě cítí snad až v disentu.
A to podle přijatého paskvilu oprávněně.
A vzkaz do Senátu:
Milí senátoři, to jste ale předvedli ukázku nedospělé politiky.
Takové frackovské zvedání ruky z trucu.
Kdy konečně dospějete ve skutečné politiky?
Nový trestný čin činnost pro cizí moc, který bývá kritiky srovnáván s komunistickým paragrafem podvracení republiky, už prošel Senátem a míří k podpisu prezidentu Pavlovi. ParlamentníListy.cz přináší znepokojivá varování směrem k BIS, která vychází přímo zevnitř zpravodajské komunity. Hovoří o uzurpování moci z rukou volených zástupců a snaze vedoucí k navýšení pravomocí tajné služby, která by prý chtěla mít moc i zatýkat občany.
Senátorům se nepodařilo z návrhu lex Ukrajina 7 vypustit kritizovaný přílepek obsahující neurčitý paragraf neoprávněné činnosti pro cizí moc.
Pro odstranění zvedlo ruku 31 členů horní parlamentní komory.
Chyběly hlasy sedmi senátorů k přijetí příslušného pozměňovacího návrhu.
Široce pranýřovaná norma proto nakonec byla schválena a odeslána k podpisu prezidentu Petru Pavlovi.
Neoprávněná činnost pro cizí moc.
Nový paragraf trestního zákoníku (§318a) má potírat činnost, kterou zároveň nikterak nespecifikuje s tím, že trestná má být i příprava takové činnosti.
Stejně tak má být trestáno i to, pokud by taková činnost byla nevědomá.
Hlavním problémem změny je fakt, že v návrhu zákonné změny není nikde uvedeno, co se takovou činností rozumí.
Kritici proto důrazně varovali, že by bylo jen na státních zástupcích a soudech, jak by každý jednotlivý případ vyhodnotili a paragraf by mohl sloužit jako bič na oponenty vlády.
Dle kritiků se norma nápadně podobá paragrafu 98 trestního zákona o podvracení republiky z doby před rokem 1989 a velmi podobně by mohla být zneužívána.
Byť to nikdo oficiálně nepotvrdil, je veřejným tajemstvím, že si nový paragraf v Poslanecké sněmovně vylobbovala tajná služba BIS s tím, že formálně ho navrhl poslanec hnutí STAN Martin Exner.
Redakci PL to opakovaně potvrdilo hned několik členů zákonodárného sboru.
Podle vysoce důvěryhodného zdroje PL, který se v prostředí zpravodajských a bezpečnostních složek státu pohybuje přes 20 let, je situace okolo paragrafu vážnější než si mnozí myslí.
"Dosavadní diskuse o podobě přílepku neodpovídá vážnosti situace a je velmi krotká.
Zaměřuje se na text návrhu, ale pomíjí příčinu problému a ukazuje, jak za poslední léta výrazně vzrostl vliv bezpečnostních orgánů na ústavní činitele a politiky.
Tento legislativní přílepek je pouze důsledkem boje pana Koudelky a dalších nevolených funkcionářů z prostředí zpravodajských a bezpečnostních složek o moc.
Koudelka představuje extrém.
Při slabosti vlády a její neschopnosti se vůči němu vymezit začal politicky působit otevřeně, hodnotí činnost ústavních institucí, nepokrytě na ně skrze spřátelená média tlačí nebo vyhrožuje.
Dnes už nikoho nešokuje, když se BIS v průběhu schvalování legislativního návrhu, který přímo ovlivňuje její činnost, k tomu návrhu veřejně vyjadřuje a prostřednictvím sociálních sítí a médií vykonává tlak na zákonodárce.
Šokovat by nás to však mělo.
Jde o patologický projev v situaci, kdy se reálná moc přesouvá od parlamentu a vlády k nevoleným představitelům státních institucí," varuje.
Vláda ani parlament už prý dávno zpravodajské služby reálně nekontrolují.
"Na straně vlády k tomu chybí vůle, u poslanců a senátorů pravomoci.
Kontrolní komise nemají právo vstupovat do živých případů a šéfové služeb už si jejich členy dávno ochočili," zdůrazňuje náš zdroj.
"Nově navrhovaný trestný čin se pohybuje ve vysoké trestní sazbě a trestné je i stadium přípravy.
Bez ohledu na výsledek soudního procesu to umožňuje na údajného podezřelého masivně nasadit zpravodajskou a policejní techniku a sledování.
Také je možné rychle skončit ve vyšetřovací vazbě.
Odkud bude soud nebo policie čerpat informace o podezřelých a jejich tak zdůrazňovaném úmyslu poškodit republiku?
Přece od pana Koudelky.
Chceme mu dát tuto moc?
Opakovaně jsme viděli, jak ,kvalitní' mohou být jeho informace.
Některé případy selhání se podařilo politicky překřičet, o jiných, třeba jako o vybájeném ruském agentovi s ricinem, se dnes decentně mlčí," podotýká zkušený zdroj ze zpravodajské komunity.
Po rozruchu, který silná kritika způsobila, se pokouší situaci zachránit ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který ve čtvrtek ráno avizoval, že hodlá předložit novou definici trestného činu činnost pro cizí moc.
"Novou definici diskutovaného trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc dnes představím zástupcům všech klubů v Poslanecké sněmovně v rámci pracovní komise pro trestní zákon.
Myslím, že by mohla být široce přijatelná," napsal Blažek dopoledne na X.
Rovnou pod ministrův příspěvek reagoval senátor Jan Paparega.
"A mohu se zeptat, proč se to neudělalo už před včerejším projednáváním Lex Ukrajina v rámci něhož byl i tento trestný čin projednáván a schvalován?" narážel senátor z klubu ODS a TOP 09 na fakt, že ministr Blažek avizuje novelizaci den po senátním schválením návrhu a odeslání k podpisu prezidentovi.
"Bohužel nemám to nové znění k dispozici, měl jsem možnost se pouze seznámit s jakousi neoficiální verzí.
Obávám se, že pokud by to měla být ta změna, tak pochybnosti, které jsem při včerejším jednání o tomto paragrafu v Senátu před přijetím nové skutkové podstaty říkal, zůstávají," sdělil pro ParlamentníListy.cz senátor Zdeněk Hraba.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek dosud své návrhy nezveřejnil, přestože je ve čtvrtek po poledni prezentoval poslancům ve sněmovně.
Redakce PL měla možnost hovořit s některými účastníky dané schůzky, podle nichž problém přetrvává.
"To přepracování spočívá v tom, že byly použity nové formulace.
Oproti tomu, co schválil Senát, jde o standardní jazyk odpovídající logice celého trestního zákoníku.
Jinými slovy běžná struktura právní normy: hypotéza, dispozice a sankce a odpovídá to na kritiku Nejvyššího soudu.
Jenže ty hlavní kontroverze zůstávají a to včetně trestnosti přípravy," řekl ParlamentnímListům.cz jeden z poslanců, který se jednání s ministrem Blažkem účastnil.
Q.S.

To by bylo, aby se při nasazeném sledování někdo neprokecl a nebylo to použito jako důkaz...
Třeba "císař pán je vůl..." nebo tak něco, na tom v podstatě nezáleží, protože bude možno člověku přišít cokoli a z ničeho vyrobit případ...
Jako kdybychom v minulosti neměli názorné příklady, jak toho lze zneužít proti rebelujícím.
Opravdu chceme přeměnit tento stát v pracovní tábor, kde bude většina držet hubu a krok a významná část bude žít z toho, že je bude sledovat a převychovávat?
To tady chce vážně někdo žvanit o demokracii a hodnotách?
S něčím takovým v zákoníku?
Vlády předtím byly strašné, tahle je skutečná katastrofa.
Zůstane po ní vybrakovaná, zadlužená země a represivní aparát ve stylu nacistické III. říše...
Transformace mocenského aparátu v Abwehr, Sicherheitsdienst a Gestapo je na postupu...
Nebo je to jinak?