„Jaký to kolovrátek máš? A jak mi divně na něj hráš! Zahraj mi, paní, ještě znova, nevím, co chtějí tato slova: přeď, má paní, přeď!“

12.01.2024

Internetem, ale i mainstreamem proletěly záběry, jak náš derniér – láskyplně též přezdívaný Blyštivý Péťa nebo Nutelliér – sedí v Indii na rohoži a na jakémsi kolovratu cosi přede. Instruuje ho k tomu indická seniorka, načež po pár otočeních kolem prohlásí náš předseda vlády svojí specifickou angličtinou: "Ájem sákcesfl!" (rozuměj: I am successful! – česky: Jsem úspěšný!). Skutečně?

Máme premiéra, který při každé férové otázce začne rozhazovat ruce jako Pinoccchio a má-li říct Čechům něco bez přípravy před kamerami, začne se lesknout a vydává takový světelný odraz, že zloduch Willard Whyte z filmu Diamanty jsou věčné, by jej mohl užít místo laserové zbraně. 

Je to premiér, který nosí černý elektronický prsten, který mu údajně hlídá zdraví. 

Je to ten premiér, který na konfrontaci s faktem, že sliboval nezvyšovat žádné daně sdělí "To jsem nikdy neříkal. Já jsem vždycky říkal, že zachováme celkovou daňovou zátěž, ale že se můžeme bavit o úpravách některých daní".

Krátce si to připomeňme:

10. května 2022 (tedy několik měsíců po ruském útoku na Ukrajinu) napsal Petr Fiala následující: 

 "Nebudeme zvyšovat daně, považujeme to za špatné. Je dobré, když mají lidé a firmy víc peněz. Zvyšováním daní sebereme lidem víc peněz, stát je pak spotřebuje, rozpustí a přerozdělí je jinak. Pro společnost, ekonomiku i stát je lepší, když peníze mají k dispozici lidé a firmy."

Nebudeme zvyšovat daně, považujeme to za špatné.
Je dobré, když mají lidé a firmy víc peněz. Zvyšováním daní sebereme lidem víc peněz, stát je pak spotřebuje, rozpustí a přerozdělí je jinak. Pro společnost, ekonomiku i stát je lepší, když peníze mají k dispozici lidé a firmy. pic.twitter.com/3np4lWJMZD
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 10, 2022

15. října 2022 Petr Fiala v pořadu Napřímo TV Nova říká: 

"Nebudeme zvyšovat daně živnostníkům, podnikatelům ani občanům. Válečná daň je speciální věc, jiné daně zvyšovat nebudeme. Máme to v programovém prohlášení a chceme to dodržet. Nevěříme v to, že máme vybrat od lidí více peněz a vše to zase přerozdělit. To opravdu není správná politika. (…) Ne, ne, zvyšování daní nebude. Nebudeme zvyšovat daně, tečka."

13. května 2023 ministr financí Stanjura říká: 

"To je zkratka z billboardu. My jsme říkali, že nechceme zvýšit celkové daňové zatížení." 

– Blyštivý Péťa mlčí…

18. května redakce Blesku ukáže Petru Fialovi jeho vlastní billboard s textem "Nebudeme zvyšovat žádné daně"

Petr Fiala odpovídá: 

"To jsem nikdy neříkal. Já jsem vždycky říkal, že zachováme celkovou daňovou zátěž, ale že se můžeme bavit o úpravách některých daní."

No a teď mi řekněte, kdo se tady chová bizarně?!

P.S.: 

S tím kolovratem si naposledy hrály děti kanadského premiéra Justina Trudeau, jehož cestu do Indie v roce 2018 svorně označila všechna média za trapné "Bollywood turné".

Tak, pokud si s tím mohou hrát Trudeaovy děti, proč by nemohl pohrát i náš Světový lídr, který má desku na chodníku v Kyjevě, že?!

Inu, jak už psal Karel Jaromír Erben:

"Pojď se, má paní, posadit, upřeď mi z lásky zlatou nit." 

Ke kolovrátku chutě sedla, jak zatočila, celá zbledla běda, jaký zpěv!

"Vrrr , zlou to předeš nit! 

Přišla jsi krále ošidit: nevlastní sestru jsi zabila,

 údův a očí ji zbavila 

vrrr, zlá to nit!"

"Jaký to kolovrátek máš? 

A jak mi divně na něj hráš! 

Zahraj mi, paní, ještě znova, 

nevím, co chtějí tato slova: 

přeď, má paní, přeď!"


Zdroj


Q.S.