Aktuálně ve většině zemí světa zaváděné digitální identity mají být časem navázány také na digitální měny (CBDC).

09.02.2024

Vše se již připravuje tak, aby byly vzájemně propojitelné, včetně systémů sociálních kreditů a očkovacího průkazu, který bude podle všeho i součástí ID.

Zavádění digitální měny centrální banky jde každý rok o něco víc dopředu a přibývají země, které již CBDC používají. 

Cílem je jednotná digitální měna pro celý svět.

Důvodem, proč je nyní například u nás tak silně prosazováno euro, je fakt, že tím by již nebylo možné odvrátit ukončení hotovosti a zavedení CBDC. 

Podle všeho u nás není vývoj CBDC tak daleko jako v případě digitálního eura, kde se již chystá pilotní projekt.

A například ve Švédsku, kde jsou s vývojem digitální koruny ještě mnohem dál než ECB s vývojem digitálního eura, nikdo na euro netlačí, tato debata se tam vůbec neobjevuje – a to ani okrajově.

V nejbližších letech bude tedy pokračovat snaha nejen o zavedení programovatelné CBDC, která by dokonce měla fungovat i v offline režimu. 

Digitální měna by pak časem měla být jednotná pro celý svět.

Také Světové ekonomické fórum (WEF) již prosazuje co nejrychlejší zavedení CBDC, což bude zřejmě doprovázeno stejným tlakem na ukončení hotovosti.

Světové ekonomické fórum (WEF) tvrdě razí CBDC (digitální měny centrálních bank).

To samo o sobě zřejmě nikoho neudivuje. 

Ale stojí za to držet sledovat, jak WEF provádí tuto kampaň zaměřenou na co nejširší přijetí CBDC.

V tuto chvíli je hlavním cílem, prosazovaným neformální skupinou sdružující nejvlivnější globalistické elity, přechod od pouhého obhajování ve prospěch této masivně kontroverzní formy peněz.

Nyní chce WEF předstírat, že přijetí nebo plánování přijetí CBDC je víceméně hotovou věcí, a přejít na technické detaily.

A přesto, i když se narativ tímto způsobem posouvá, jsou prosazována i některá rozhodně politická rozhodnutí, která mají učinit vlády a regulační orgány.

Jedním z požadavků je "interoperabilita" CBDC jako nezbytný předpoklad úspěchu této centralizované měny, ovládané a kontrolované vládou a svázané s identitou lidí.

Web WEF říká, že CBDC mají dvě formy: maloobchodní pro jednotlivce a velkoobchodní verzi pro banky a další finanční instituce.

Než se dostaneme k věci, článek také hovoří o tom, že neustále se vyvíjející způsoby, jak zaujmout zákazníky, jsou jediným způsobem, jak je udržet spokojené.

A co takhle nestavět lidem zlaté finanční klece a místo toho respektovat jejich soukromí a právo na nemonitorovaný a neomezený přístup k vlastnímu majetku?

Ovšem to není nic, o čem by WEF kdy neuvažovalo. 

Skupina si myslí, že problém s přijetím CBCD je otázkou technické a formální povahy – zda ​​bude v dané zemi přijata velkoobchodně, maloobchodně nebo obě verze.

Nyní se dostáváme k "interoperabilitě." WEF tomu věnuje celou bílou knihu nazvanou "Principy globální interoperability digitálních měn centrální banky."

Mezi státy, které již CBDC aktivně využívají, patří většinou malé ekonomiky: Bahamy, Jamajka, Nigérie a Východokaribská měnová unie.

Na Bahamách existuje maloobchodní CBDC od roku 2019 a nazývá se "písečný dolar" (Sand Dolar) – vázaný na americký dolar.

A to je v jedné větě docela dobré shrnutí toho, co jsou CBDC a jak je nelze zaměňovat s decentralizovanými a open source kryptoměnami.


Zdroj