Babiš je skrze jeho výroky podle Lipavského bezpečnostním ohrožením Česka.

11.03.2024

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) začíná být podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Lipavský to řekl v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Babiš v tomto týdnu kritizoval rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenskou vládou. Uvedl, že premiér Petr Fiala (ODS) úplně ničí česko-slovenské vztahy. Aktuální Babišovo vyjádření ČTK shání.

Babiš je skrze jeho výroky podle Lipavského bezpečnostním ohrožením Česka. 

"Mě přijde, že už začíná být bezpečnostním ohrožením této země, způsob, kterým podkopává obranyschopnost a mezinárodně politické postavení naší země," řekl Lipavský. 

Babiš podle něj neví o zahraniční politice vůbec nic. 

"Provedl naprosto šílené věci s česko-polskými vztahy, on se nechal vodit od (maďarské premiéra Viktora) Orbána v evropské politice naprosto šíleným způsobem," uvedl ministr.

Česko má podle Lipavského zájem pokračovat v česko-slovenských vztazích. 

"Chceme je mít praktické, chceme je mít věcné, rozhodně se nic nezastavuje. Nicméně, aby proběhlo mezivládní jednání, ve kterém je obsaženo mnoho symboliky a sounáležitosti, tak tato chvíle v tento moment není," řekl.

České vládě jde podle něj maximálně o bezpečnost České republiky. 

Ukrajina je podle něj hrází proti ruskému vlivu v Evropě. 

Pokud jde slovenská vláda, slovenský premiér Robert Fico nebo slovenský ministr zahraniční Juraj Blanár některými svými vyjádřeními nebo kroky proti této politice, tak je to pro českou vládu poměrně silný moment", uvedl Lipavský. 

Obvinění, že česká vláda podporuje válku na Ukrajině, je podle něj absurdní. 

"Určitě nemůžeme říct, že by slovenská vláda ohrožovala bezpečnost České republiky," řekl na dotaz, zda je vláda Fica ohrožuje bezpečnost Česka.

V zahraniční koncepci podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (SOCDEM) stojí, že sousedské vztahy jsou základem české diplomacie a zahraniční politiky. 

"Nepochybuji, že se to (aktuální situace) promítne i do Visegrádu. Já se domnívám, že ten bude za chvíli ve stadiu klinické smrti," řekl Zaorálek. 

Dopady rozhodnutí českého kabinetu jsou podle něj daleko zásadnější. 

"My se sousedy nic nerušíme, my se Slovenskem spolupracujeme a komunikujeme dál," řekl v diskusi místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra.

Podle Lipavského v žádném případě nehrozí, že zrušil pozvání Blanára do Prahy na setkání ministrů zahraničí V4, které se uskuteční ve čtvrtek 21. března. 

Do uskupení dále patří Polsko a Maďarsko. 

Premiéři těchto států v Praze jednali minulý týden. 

"V4 postrádá mnoho společných témat, nicméně držíme ten dialog," řekl Lipavský. 

Na schůzce se chce zabývat i tématem podpory Ukrajině.

Podle Zaorálka je potřebují země V4 vůči tomu, co se děje na Ukrajině, držet určitou jednotu a musí se o ní usilovat. 

"Visegrád nikdy nebyl o absolutní shodě, vždycky jsme vybírali témata, na kterých se shodnout dokážeme", dodal.


Zdroj


Q.S.

Agilní omezenost ministra Lipavského je bezpečnostní hrozbou pro ČR, tvrdím zase já...

Ostatně je jí i celá tato vláda "odborníků", stejně jako jí byl před nimi Andrej Babiš.

S jedinou výjimkou - Andrej Babiš zde má zázemí pro své podnikatelské a politické aktivity a na rozdíl od současných vládnoucích loutek je přece jen o jistý stupeň zchytralé prozíravosti značně přesahuje.

Tím to ale končí, protože suma sumárum prokázal mnohokrát, že nemá problém lhát a manipulovat s lidmi způsobem, který by už měl každého rozumně uvažujícího člověka přesvědčit, že zrovna on není žádnou zárukou pozitivní změny, kterou nutně potřebujeme.

Před lety jsem tvrdil, že Babiš mohl být druhým Orbánem, ale v praktických krocích neudělal naprosto nic, aby se jím opravdu stal.

Jeho současná prohlášení proto beru v kontextu předchozích a nevěřím, že v zásadě nějak změnil svůj modus operandi: Něco jiného říkat na sociálních sítích a u parlamentního pultu směrem k veřejnosti a naprosto odlišné věci provádět v praktické rovině své politické činnosti.

Je to člověk, který umí lavírovat a tancovat na hraně ve svůj osobní prospěch, nikoli někdo, kdo by byl schopen a ochoten skutečné služby obyvatelstvu, pokud by pro něj představovala potíže a rizika.

Jeho současných 38% v průzkumech mě tedy nijak zvlášť neuklidňuje, byť si uvědomuji, že je to politik, který je ideální figurou k tomu, aby byl vytažen nahoru, jsou-li potřebné změny a kompromis "v nových geopolitických podmínkách".

Například při reinstalaci Donalda Trumpa a nutné výměně současné politické nomenklatury sedící ve Strakovce a na Hradě, jejíž činnost v současnosti vylučuje validitu změn.

Nicméně jsme se k nim /změnám/ ještě nedostali a současná situace je natolik riziková, že žádná reinstalace Trumpa, či Babiše nemusí vůbec nastat...