Děláme to, co nikdo nechce, nikomu se to nelíbí a nikdo na nás nechodí. Nemáme peníze, prací se živit nehodláme. Taky chceme sociální jistoty důchodu a válet se s ostatními umělci při tvůrčím rozjímání.

29.01.2024

Dejte nám sociální jistoty, dejte nám penze a dejte nám peníze daňových poplatníků! Řvou s nataženou rukou neúspěšní umělci. A ministerstvo kultury o tom zcela vážně uvažuje.

Ano, přesně o tomto požadavku neúspěšných básníků, divadelníků, herců, malířů a kohokoliv v jejich zázemí ministerstvo skutečně uvažuje. 

Zřejmě si tím hodlá vytvořit novou kulturní frontu, přesně dle hesla, koho chleba jíš, toho píseň halekej. 

Je to až neuvěřitelné, jak rychle se opravdu vracíme do dob Marxismu – Leninismu a té jediné, státem podporované pravdy. 

Major Zeman a Jiřina Švorcová by jistě jihli závistí.

O co tedy jde? 

Budu citovat. 

"Víc než přiznání abstraktního statusu umělce potřebujeme sociální zajištění, kterého jinak nejsme schopni dosáhnout. Umělecká práce je nejistá a česká kultura obecně podfinancovaná. Status kulturního profesionála by měl ideálně zavést důstojné podmínky a podporu ve chvíli výpadku příjmu, kdy nemůžete tvořit a pracovat z mnoha důvodů. "

Přeložím. 

Děláme to, co nikdo nechce, nikomu se to nelíbí a nikdo na nás nechodí. Nemáme peníze, prací se živit nehodláme. Dále: Potřebujeme čas na svůj osobní vývoj, odpočinek a zabezpečenou tvorbu. Taky chceme sociální jistoty důchodu a válet se s ostatními umělci při tvůrčím rozjímání.

A to všechno v době, kdy Ústavní soud posvětil krádež valorizací důchodů, kdy řekl, že je to jen hospodářská škoda, která by vznikla. 

Tohle jako není? 

Tohle není hospodářská škoda, když se vyhodí každý rok minimálně 100 milionů, které by to mělo stát na něco, co nikdo nechce? 

Jenže tady jde o něco jiného. 

Umíte si představit, že byste jako podnikatel vyráběl nebo prodával něco, co nikdo nechce, ale jelikož by se vám to líbilo, šel byste si vyřvat před Vládu dotace? 

A ona by vám je dala? 

Ne? 

Ale tohle nic jiného není. 

Normální zlodějna a nátlak neschopných, neúspěšných a líných šmejdů, kteří se jen chtějí přisát na státní dotační vemeno.

A co na to ministerstvo? 

No to nejen, že to zvažuje, ale dokonce hodlá tyto peníze poskytnout na základě žádosti i "umělcům", kteří nemají české státní občanství. 

To je vynikající, že? 

Budeme si platit kulturní indoktrinaci i ze zahraničí. 

Kdo status umělce a tedy i peníze dostane, bude totiž rozhodovat pouze ministerský úředník. 

Až budete platit vysoký DPH na kojeneckou vodu, vzpomeňte si proč, a kdo ty peníze dostane.

Tady okamžitě skončí jakákoliv nezávislá a ideologicky nepoplatná, skutečná kultura. 

Oni ji zničí. 

Normálně si ty umělce koupí a podplatí. 

Vracíme se do padesátých let národních umělců, neúspěšných lůzrů a uvědomělých šmejdů, po kterých by jinak pes neštěk. 

A to vše samozřejmě v utajeném režimu, nikdy se to o nich nedozvíme, protože řízení ministerstva bude neveřejné, a my se tak nikdy nedozvíme, koho poplatnost a ubohost si vlastně platíme. 

Hladový neúspěšný umělec zůstane našim zrakům zcela skryt. 

Poznáme to maximálně podle jeho projevu a tvorby.

Takže takhle si tu budeme žít vážení, chcípající kobyla ještě zdaleka chcípnout nehodlá, a evidentně se přestává štítit jakýchkoliv bolševických praktik.


Jana Marková