Hamáček: „Chci jasně říci, že nejsem žádné monstrum, které by odmítalo pomoci malým dětem bez doprovodu" Pravda o syrských sirotcích?

13.11.2019

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají, že nechce přijmout 40 uprchlíků z Řecka, kterým ještě nebylo 18 let a jsou v EU bez doprovodu. Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) a řadě dalších lidí se pokusil vysvětlit, proč jedná tak, jak jedná. 

"Chci jasně říci, že nejsem žádné monstrum, které by odmítalo pomoci malým dětem bez doprovodu, které by byly v nějaké tíživé situaci. Nicméně podle všech informací, které máme, žádné takovéto děti se na řecké straně nenacházejí. Respektive pokud tam jsou, tak jsou součástí nějakého systému péče na řecké straně," napsal Jan Hamáček na sociální síti Facebook v odpovědi všem lidem, kteří ho kritizují, že nechce pomoct nezletilým uprchlíkům žijícím v uprchlických táborech. 

V narážce na prohlášení Miroslava Kalouska ve Sněmovně, že by "pokládal za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je Česká republika, odmítla přijmout čtyřicet dětí a postarat se o ně" Hamáček poznamenal, že Kalousek rád každého kritizuje, ale on jako ministr vnitra považuje za důležité uvést informace na pravou míru. 

"Já chci říct, že rozhodně odmítám, že bych na výzvu Řeků nereagoval. Naopak bych rád zopakoval svou žádost o poskytnutí seznamu konkrétních 40 dětí bez doprovodu, u nichž je právně i logisticky možné jejich případné přijetí z Řecka podrobit bezpečnostnímu prověření. Podle našich statistik je opravdu v Řecku přes 4000 nezletilých, tzn. mladších 18 let bez doprovodu, nicméně dvě třetiny z nich jsou Afghánci a Pákistánci, 93 procent z nich je starších 14 let a 94 procent z nich jsou chlapci," uvedl Hamáček, aby zdůraznil, že tito uprchlíci nesplňují definici malých syrských dětí bez doprovodu ztýraných válkou, kterým by občané České republiky jistě pomohli.

Příchod sedmnáctiletých Pákistánců či Afghánců na naše území by však mohl znamenat bezpečnostní riziko pro naši zemi.


Zdroj

Q.S.

Možná právě po tom "Pražské matky" touží. Vzít si domů pákistánského a afghánského adolescenta...

Na rozdíl od zbytku obyvatel ČR...