Německo v rámci české iniciativy poskytne 576 milionů eur (14,6 miliardy Kč) na nákup 180 000 kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu.

03.04.2024

ČTK to dnes řekl mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler. O německém příspěvku předtím informovala agentura Reuters. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius už v polovině března oznámil, že Berlín zaplatí 180 000 dělostřeleckých granátů, konkrétní finanční sumu ale tehdy neuvedl.

Pistorius tehdy také řekl, že nová německá zbrojní pomoc pro Ukrajinu bude mít hodnotu asi 500 milionů eur (12,6 miliardy Kč). 

Köhler k tomu dnes uvedl, že nákup munice organizovaný Českem do tohoto balíku není započítán. 

"Tento balík (v hodnotě 500 milionů eur) nezahrnuje český plán. 

Německý podíl na české iniciativě činí 576 milionů eur," vysvětlil mluvčí. 

"Celková hodnota obou podpůrných opatření je tak přes miliardu eur," dodal.

Německem ohlášená suma je dosud nejvyšší, jakou zatím veřejně oznámil některý ze států zapojených do české iniciativy zaměřené na nákup munice mimo Evropskou unii. 

K tomuto projektu se zatím připojila zhruba dvacítka zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko a Lucembursko až po Polsko. 

Velkým podporovatelem je například Nizozemsko, které nejprve oznámilo příspěvek 100 milionů eur a později ho zvýšilo na 250 milionů eur (6,3 miliardy Kč).

Česko má možnost v zemích mimo EU pořídit nejméně 800 000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. 

S návrhem na nákup munice mimo unijní státy přišel český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února a následně o plánu informoval český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci.


ČTK


Q.S.

To je pouze začátek

Čínští občané jsou vyzýváni, aby opustili Oděsu a Charkov.
"Naši čínští partneři oznámili, že odcházejí z Oděsy na tři měsíce. Šéfové to nařídili… Ale kanceláře a tucet lidí bude dál pracovat"

Vysoce postavený manažer jedné z největších čínských IT společností v Moskvě novinářům řekl, že "neexistovalo žádné vládní prohlášení o nutnosti evakuace z Oděsy a Charkova".
Uvedl, že "zaměstnavatelé mohou zcela logicky vyzvat své podřízené, aby opustili nebezpečné místo", a dodal, že on sám "evakuuje personál z Charkova, Oděsy, Nikolajeva a případně i Kyjeva".

Připojme, že podle jiných zpráv Kazachstán oficiálně převedl většinu zaměstnanců ambasády v Kyjevě do Polska. Důvodem jsou "bezpečnostní problémy v Kyjevě" a "potřeba stabilního fungování mise".


Štafetu přebírají země bývalého východního bloku poté, co Ukrajině docházejí materiální a lidské zdroje.....