Otázka zní: Kdo v no-go zónách zajistí dodržování zákona o nekouření před hospodami a na dalších veřejných místech?

08.07.2019

Jaké zprávy jste v posledních letech četli o Švédsku? Letos jim vévodí "svatá zelená Greta" a její školní stávky proti CO2, v předchozích letech to byla nelegální migrace a s ní spojená zločinnost.

Prioritou je ale boj proti kouření.

Poslanci švédského parlamentu i vládní představitelé této socialistické země vytáhli odvážně do lítého boje s kouřením. Podle zpráv z českých médií chtějí, aby za šest let bylo Švédsko nekuřáckou zemí. Přesněji zemí bez kuřáků! Vskutku odvážný plán, který jeho tvůrcům a podporovatelům přináší plácání po ramenou od militantních nekuřáků.

Naopak nepřináší žádné riziko, protože kuřáci nemají, na rozdíl od homosexuálů, genderistů, zelených a podobně ideově až ideologicky vyhraněných skupin, žádnou lobby. Takže vytáhnout do války proti kuřákům vyžaduje asi tak velkou osobní odvahu, jako jít do sklepa pro uhlí. No, spíš pro brambory, protože v zeleném Švédsku už se uhlím asi doma moc netopí.

Každopádně je z toho zřejmé, že na tažení proti kuřákům si může troufnout každý.
Je to i v intencích dalších environmentálních aktivit made in Sweden: stávky školáků za bleskovou totální změnu energetiky a vlastně celého způsobu života, nebo odmítání létání kvůli velkému množství zplodin z leteckých motorů. Jsou to ale opravdu ty zásadní problémy, které musí severská země vyřešit co nejrychleji?

Není pro Švédsko praktičtější napřít většinu sil k obnovení vlády práva v oblastech měst, které ovládly gangy imigrantů? Nebylo by praktičtější soustředit se na repatriaci všech, kteří jsou v zemi ilegálně? Ve zhruba desetimilionovém Švédsku může pár set tisíc (jen za rok 2016 to mělo být 170 tisíc) neintegrovaných lidí úplně změnit poměry. Co se týká těch bezpečnostních, tak se jim to již s přehledem podařilo, soudě podle zpráv v médiích, včetně těch mainstreamových.

Jenže tohle téma již vyžaduje od politiků podstatně více odvahy, než je třeba na cestu do sklepa pro brambory. To už je solidní bobřík odvahy! Tomu, kdo by prosazoval ve Švédsku vládu práva a rozumu, tomu by se nežilo úplně lehce. Kromě toho je možné, ba pravděpodobné, že se tamní vládnoucí politici dokážou vzájemně přesvědčovat o tom, že hlavní problémy jejich rozvinuté socialistické společnosti jsou jinde. Třeba v tom, že země ještě není nekuřácká.

Na závěr kontrolní otázka. 

Podle Wikipedie vzrostl počet no-go zón ve Švédsku na 61, ve kterých operuje kolem 200 zločineckých gangů, což je asi 5000 lidí. Pojišťovny vám tam nepojistí absolutně žádný byznys. 

Otázka zní: Kdo v no-go zónách zajistí dodržování zákona o nekouření před hospodami a na dalších veřejných místech?


Alexandra Dítětová