Petr Drulák byl z Ústavu mezinárodních vztahů vyhozen neprávem. Ve středu po poledni o tom rozhodl definitivně Městský soud v Praze.

28.03.2024

Je to definitivní. Vyhazov profesora Petra Druláka z Ústavu mezinárodních vztahů neplatí. V odvolacím řízení o tom dnes rozhodl Městský soud v Praze. Redakci PL to potvrdila Drulákova advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

Petr Drulák byl z Ústavu mezinárodních vztahů vyhozen neprávem. 

Ve středu po poledni o tom rozhodl definitivně Městský soud v Praze.

"Vyhráli jsme první soud a dnes proběhlo odvolací řízení u Městského soudu v Praze, který v plném rozsahu potvrdil rozsudek soudu prvního stupně. Znamená to, že výpověď, která byla panu profesoru Drulákovi dána, je neplatná a doručením rozsudku to bude účinné," uvedla pro ParlamentníListy.cz advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která Petra Druláka zastupovala.

Co to v praxi znamená? 

"Zaměstnavatel bude muset vzít pana profesora zpět a vyplatit mu zpátky mzdu za celé období," uvedla advokátka. Drulák dostal výpověď v lednu 2023, takže mu Ústav mezinárodních vztahů bude muset vyplatit mzdu za více než rok. 

Ústav je zřizován ministerstvem zahraničí, které v době výpovědi vedl Jan Lipavský.

"Pro pana profesora je to určitě velké nejenom právní, ale i morální vítězství. Městský soud se ztotožnil s tím, co řekl soud prvního stupně, že výpověď byla dána právně zcela nesprávně, že nebyla žádná příčinná souvislost mezi změnami, které chtěl ústav provést, a tím, že si vybral zrovna pana profesora, kterému dal výpověď. Mám z toho velkou radost, je to obrovský úspěch," dodala Jana Zwyrtek Hamplová.

Ústav mezinárodních vztahů vyhodil profesora Druláka loni v lednu a stalo se tak po opakovaných snahách vedení, které mu nejprve zasílalo vytýkací dopisy.

Drulák od počátku upozorňoval, že to byla snaha zbavit se ho kvůli jeho názorům, které za svoji osobu prezentoval v médiích, různých analýzách a dalších veřejných výstupech, hlavně v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Profesor Petr Drulák dlouhá léta patřil k vrcholným českým diplomatům. 

Byl prvním náměstkem Ministerstva zahraničních věcí, českým velvyslancem ve Francii, ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV), působí jako vysokoškolský pedagog.

V rámci Ústavu mezinárodních vztahů, který před lety vedl, působil do svého vyhazovu na částečný úvazek. 

Kromě toho často vystupuje v řadě médií a komentuje vývoj v zahraničí.

Drulákovy názory, které se mnohdy rozcházejí s oficiální linií vedení státu, začaly výrazně vadit a několik měsíců kvůli nim čelil pokusům o výpověď ze strany Ústavu mezinárodních vztahů.

Sám upozorňuje, že volné šíření vlastních názorů, které nijak nevybočují ze zákonného rámce, mu garantuje ústavní pořádek naší země a v případě vyhazovu je ochoten svést soudní bitvu. 

Vedení ústavu mu vyčítalo jeho konkrétní názory a veřejně publikované analýzy a komentáře, kromě jiného i rozhovory v PL.


Zdroj


Q.S.

Pan Drulák bude ministrem zahraničí, ale ne hned.

Ještě se toho bude muset mnoho stát.