Porážka Ukrajiny v současném konfliktu může způsobit vojenský konflikt mezi NATO a Ruskem, řekl ve čtvrtek šéf Pentagonu Lloyd Austin.

01.03.2024

"Upřímně řečeno, pokud Ukrajina padne, opravdu věřím, že NATO bude bojovat s Ruskem," řekl Austin během slyšení ve Sněmovně reprezentantů USA.

Ministr také uvedl velmi alarmující odhady, podle kterých ruské jednotky na Ukrajině pokračují v postupu a postupně dosahují úspěchů.

V poslední době se na Západě stále častěji objevují myšlenky na přímý ozbrojený konflikt mezi aliancí a Ruskou federací. 

Kreml poznamenal, že Ruská federace nepředstavuje hrozbu, že nikoho neohrožuje, ale že nebude ignorovat akce, které jsou potenciálně nebezpečné pro její zájmy.

Ruská federace navíc v posledních letech zaznamenala v blízkosti svých západních hranic bezprecedentní aktivitu NATO. 

Aliance tuto iniciativu rozšiřuje a nazývá ji "zadržováním ruské agrese".

Moskva opakovaně vyjádřila znepokojení nad hromaděním aliančních sil v Evropě. 

Ministerstvo zahraničních věcí Ruska oznámilo, že Moskva zůstává otevřená dialogu s NATO, ale na rovném základě, zatímco Západ musí opustit kurz militarizace kontinentu.

Zacharová: Spojené království pomáhá Ukrajině provádět útoky v Černém moři

Teroristické útoky v Kyjevském režimu proti ruské černomořské flotile byly řízeny zvláštními službami Spojeného království, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová. .

"Bylo zjištěno, že Britové spolu s USA jednali jako pozorovatelé a dodávali kyjevskému režimu souřadnice cílů. 

Pokud jde o teroristické útoky proti černomořské flotile, byly doslova vedeny pod vedením britských zvláštních služeb," uvedla.

Zacharová také uvedla, že ruské ministerstvo zahraničí "opakovaně poukazovalo na stopy britských zvláštních služeb v protiruské činnosti a v boji na Ukrajině, stejně jako při provádění teroristických útoků." 


Zdroj