Retro s odborníky

26.04.2024
Bývalý poradce ministryně obrany plk. Ivo Zelinka:
"Sázím na úspěch Ukrajiny"
"Je třeba to chápat tak, že Rusko je největší země na světě, ale, jak říkal senátor McCain, je jako benzínka převlečená za zemi," míní plukovník Ivo Zelinka. V silách někdejší velmoci podle něj není přezbrojit průmyslovou kapacitu kolektivního západu a o míle zaostává také kvalitou svého vojska.
"My hodnotíme současné Rusko, jako by to byl malý Sovětský svaz. Tak to ale není. Když si vezmete, kde byla třeba největší továrna na tanky Sovětského svazu, tak to bylo v Charkově na Ukrajině. Kde se dělala většina leteckých motorů – na Ukrajině. Ten slavný křižník Moskva byl vyroben na Ukrajině. Tím pádem Rusko bez ukrajinské průmyslové základny a bez toho, co dostávalo ze západu, má málokterý výrobní řetězec skutečně funkční," popisuje realitu, která semílá stovky ruských vojáků denně. Za mlýnek na jejich maso přitom označuje Bachmut.

Reflex.cz 2.1.2023

--------------------------------------------------------

Security magazín 10.2.2021:
Ukrajinu bojující s Rusy podporovanými oblastmi navštívil již v březnu americký senátor John McCain. Během své návštěvy prohlásil, že Rusko je víceméně obrovská čerpací stanice, která předstírá, že je skutečnou zemí. Totéž McCain zopakoval následně i v CNN, kde zdůraznil potřebu přísných ekonomických sankcí proti Moskvě společně se záplavou pomoci ukrajinské vládě a řekl, že USA potřebují "zásadní přehodnocení našich vztahů s Vladimírem Putinem".
"Podívej, Rusko je čerpací stanice maskovaná jako země," řekl McCain. "Je to kleptokracie. Je to korupce. Je to národ, který je pro svou ekonomiku skutečně závislý pouze na ropě a plynu, a proto jsou důležité ekonomické sankce."

--------------------------------------------------------------------

Zoufalé činy
Západ utáhl šrouby a Rusům nastávají krušné chvíle. Po nové sérii sankcí jsou ruské banky odpojeny od výrazné části mezinárodního obchodu a ruská centrální banka má zablokovaný podstatný díl devizových rezerv.
Následky jsou nasnadě: Rubl se propadá, zahraniční kapitál utíká, úrokové sazby letí do nadoblačných výšin…
Finmag.cz 1.3.2022

------------------------------------------------------------------

Někteří pozorovatelé si skutečně myslí, že Ukrajina může válku vyhrát na plné čáře. Ale i kdyby udržela kousky dobytého východu a jihu, náklady na válku je značně převáží. Ukrajina bude mít brzy jednu z nejlepších armád v Evropě. To je největší ironie invaze. Ruský prezident Vladimir Putin celkem jasně očekával bleskovou válku. Vtrhne dovnitř, rychle nahradí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského proruským poskokem a vycouvá. Celá věc by skončila dřív, než by Západ stačil zmobilizovat síly. Zdá se, že Putin uvěřil své vlastní propagandě, že Ukrajina je falešná země.
Nyní Rusko čelí dobře vybavené, vycvičené, v boji zkušené, dobře vedené armádě, která má hlubokou lidovou legitimitu a je podporována bohatými zahraničními mecenáši. Rusko už nikdy nebude schopno převálcovat Ukrajinu. Pokud ruská armáda v příštích měsících nezvítězí, pravděpodobně prohraje celou válku.
Tvujmagazin.cz 3.5.2022

------------------------------------------------------------

"Morálně a politicky už Rusko skutečně válku prohrálo a čím dál víc ji prohrává také na bojišti," uvedl Borrell. "Prezident Putin však bohužel dál jde nebezpečnou cestou eskalace. Snaží se zastrašit Ukrajinu a všechny země, které ji podporují," pokračuje. Tato Putinova snaha podle něj selže.
Novinky 27.9.2022

-------------------------------------------------------------------


Podle vojenského ekonoma není otázkou, zda Ukrajina válku vyhraje, ale kdy se to stane. Rusko se totiž rychle vyčerpává a brzy mu dojde vojenská technika. Výpočty dovedly ekonoma k výsledku, že Vladimir Putin válku prohraje už letos v říjnu. A technologicky tato zkušenost vrátí jeho zemi o tolik zpět, že se stane v podstatě rozvojovým státem.
Vladimir Putin podle německého vojenského ekonoma Marcuse Keuppa nemá nadějné vyhlídky na vítězství. V rozhovoru pro švýcarský časopis Bilanz řekl, že není otázkou, jestli Ukrajina Rusko porazí, ale kdy. "Rusko brzy vyčerpá své rezervy. Ukrajinu podporuje Západ a Západ má větší výdrž," konstatoval Keupp.
"Úbytek ruských sil je obrovský, větší než za druhé světové války. Každý den Rusko ztrácí pět tanků a šest bojových vozidel pěchoty. Je snadné extrapolovat, kdy mu dojde materiál," pokračuje odborník. Na základě odhadů a výpočtů Ukrajina agresora porazí v říjnu tohoto roku. "Je mýtus, že Rusko má nekonečné zásoby. Řídit tank je hračka, ale vést s ním taktickou válku vyžaduje měsíce výcviku. To vojáci naverbovaní v krátkém čase nedovedou," vysvětlil expert.
TN.Nova.cz 4.3.2023

--------------------------------------------------------------


Analytik Havlíček předpokládá, že se ruská armáda uchýlí k zoufalým útokům na civilní cíle. "Budou kolem sebe kopat tak, jak se to stalo například v Charkovské oblasti." Použití jaderných zbraní ale neočekává.
Havlíček je také přesvědčený o tom, že jsme v posledních týdnech svědky zásadního obratu v konfliktu. Rusko podle jeho názoru válku už prohrálo, když se muselo stáhnout z Kyjeva a nezískalo tak politickou moc v zemi. Teď navíc musí čelit ukrajinské protiofenzivě na dvou liniích. "Ukazuje to, v jak špatném stavu Ruská armáda je a jak špatně se dokáže přesouvat a koordinovat."
Impuls.cz 14.9.2022

------------------------------------------------------------------------

Jeho plány na ovládnutí Ukrajiny se smrskly na půlměsíc na východě od druhého největšího ukrajinského města Charkova na severu, přes separatisty držená východoukrajinská města Doněck a Luhansk, až po západněji položený přístav Cherson na jihu. Ukrajinští vojáci vybavení moderními zbraněmi a bezpilotními letouny devastují ruské obrněné kolony. Ukrajinské střely potopily křižník Moskva, chloubu ruské černomořské flotily. Ruský postup je minimální.
Putinova válka na Ukrajině se rychle stává nevyhratelnou proti protivníkovi, který má naopak vysokou morálku a bezprecedentní mezinárodní podporu. Podle řady analytiků lze očekávat pomalou, ale pokračující degradaci ruských sil, která nakonec může vést k absolutními kolapsu jako v roce 1917.
Natoaktual.cz 5.6.2022

------------------------------------------------------------------------------------

Ruský prezident Vladimir Putin žije v osamění a bojí se o svůj život. Uvedl to ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS publicista ukrajinského původu Jefim Fištejn.
CNN Prima NEWSCNN Prima NEWS 22.3.2022

----------------------------------------------------------------------------

Tohle je kupodivu aktuální: 

Putin je dementní, myslí si, že je Ježíš Kristus, tvrdí odborník. Šéf Kremlu údajně ztratil pojem o vlastní smrtelnosti.
Ruský prezident Vladimir Putin podle odborníka, který promluvil pro britský Mirror, se nejen čím dál více vzdaluje reálnému světu a snaží se prezentovat jako Mesiáš, ale také by měl být závislý na injekcích, které by mu měly vyplňovat obličej. Alespoň to tvrdí profesor Anthony Glees z Centra pro bezpečnostní a zpravodajská studia univerzity v Buckinghamu.

Extra.cz 25.4.2024

----------------------------------------------------------------------------

Západu nebyl nakonec schopný konkurovat ani Sovětský svaz, který byl hospodářsky i vojensky mocnější než dnešní Ruská federace. Domnívám se, že Západ bude i nadále bojovat především ekonomickými zbraněmi, ale pokud by napětí mělo přerůst v nové závody ve zbrojení, Rusko nemůže zvítězit. Stačí se podívat na čísla: v roce 2013 čítalo celkové HDP zemí NATO přibližně 35 bilionu dolarů, zatímco náklady na obranu přesáhly jeden bilion dolarů – tedy necelá 3 % HDP. V případě Ruska hovoří expertní odhady pro rok 2014 o 5 % celkového HDP, v následujících letech to může být mnohem víc. Ruský obranný průmysl je zastaralý, s moderními technologiemi ze Západu už počítat nemůže a na to, aby si je vyrobil sám, nemá kapacity. Opět čísla: v roce 2011 investovaly USA do výzkumu 430 miliard dolarů, EU 320 miliard... A Rusko? Pouhých 35 miliard.
Lidovky.cz 14.10.2014


A tak šel čas...

Věřte odborníkům.....

:-)

Q.S.