Školení prodejců

16.04.2024

Kongres ODS je za námi. Ale nenechte se mýlit. Vlastně to nebyl tak docela kongres. Bylo to spíš školení distributorů nutričních produktů.

Napřed motivační projev nejúspěšnějšího prodejce Petra Fialy, který dokola opakoval, že zrovna jeho koktejl na hubnutí je ten nej – zatímco konkurence nabízí sajrajt, po němž se dostaví jojo efekt, nevolnost a pocit hladu. 

O vedlejších účincích nebo stížnostech zákazníků žádná zmínka. 

Řadoví distributoři pak všemu nadšeně tleskali, i když zhruba 20 % z nich dalo svým hlasováním najevo, že s takovým vedením by se celá slavná pyramidová hra mohla lehce zřítit. 

O tom, jak pádu zabránit, ale nepadlo ani slovo…

"Nespokojenost se sebou samým je ctnost. Nespokojenost s jinými je chyba a počátek velkého trápení," prohlásil kdysi čínský filosof Konfucius. 

Ale řekl to už dávno. 

Tehdy ještě ODS neexistovala. 

Dnes je všechno jinak. 

Dnes se o nespokojenosti se sebou samým zarytě mlčí a předstírá se, že pro ni není sebemenší důvod. 

"Nic špatně neděláme, žádní voliči nám neodcházejí, vláda je úspěšná. Kdo to nechápe, je dezinformacím podléhající dezolát." 

V nespokojenosti s jinými, ať už jde o voliče nebo o opozici, se občanští demokraté blaženě rochní.

Kdyby průběh kongresu ODS sledoval někdo, kdo se o politiku příliš nezajímá, musel by nevyhnutelně nabýt dojmu, že se včera konaly volby a občanští demokraté je na plné čáře vyhráli. Jako kdyby snad delegáti vůbec nevěděli, jak si aktuálně jejich strana stojí. 

Nebo hůř – kdyby jim to bylo jedno. 

Případně jako kdyby chtěli nechat Fialu, ať si ještě nějaký čas na vrcholu pyramidy prodává ty svoje hubnoucí preparáty. 

A jakmile mu obrat klesne, bude stejně nahrazen nějakým jiným dealerem s ostřejšími lokty. 

Tak nač si teď pálit prsty?

Jenže tady už o moc nižší "prodeje" být nemohou. 

Za více než deset let neudělala ODS pod Fialovým vedením jediný výsledek, na který by mohla být hrdá. 

Dnes se partaj raduje z 15 procent, dříve by i za 20 nemilosrdně padaly hlavy. 

Vedení sice hlásá do světa, že jejich doplňky stravy jsou ty nejlepší, ale sami tomu moc nevěří. 

Chybí drive, chybí tah na branku a očividně chybějí i noví prodejci, schopní oslovit další zákazníky. 

A ty stávající udržet.

Bylo to jasně vidět i na volbě vedení – počet protikandidátů na předsedu: nula. 

Počet kandidátů na prvního místopředsedu: jeden. 

Počet kandidátů na čtyři místopředsednická místa: čtyři. 

Vnitrostranická diskuse a debata o problémech: nula. 

Aktuální preference: 14 procent. 

Výsledek hubnoucí kůry po dvou letech pití Fialova koktejlu: plus dvacet kilo.

Důvěra v produkt vymizela a řekněme si upřímně, že ten produkt už hlavně dávno není, co býval. 

Obal sice zůstal, ale obsah vypadá, chutná i funguje jinak. 

Už nejde o to, že nabízíme kvalitu. 

Cílem je pohanit konkurenci a doufat, že nám to přinese alespoň tolik zákazníků, abychom se ještě chvíli mohli vyhřívat na vrcholu celé pyramidové hry a užívat si výhody, jež z toho plynou. 

A protože naděje umírá poslední, nezbývá než doufat, že to tak bude i po volbách. 

"Snad si ten náš citronový koktejl ještě někdo koupí – i když už se z citronů dávno nevyrábí. 

Ani po citronech nechutná. 

Vlastně vůbec nechutná. 

O to víc se za něj musíme pochválit. 

O to víc s ním musíme být my sami spokojeni. Realitě a zákazníkům navzdory."

Začínali jsme citátem čínského filosofa, tak pojďme skončit větou amerického vynálezce. 

Thomas Alva Edison jednou řekl: "Ukažte mi úplně spokojeného člověka a já vám v něm odhalím naprostého smolaře." 

Věčná škoda, že se Edison tohoto přespokojeného kongresu ODS nedožil. 

To by, panečku, bylo odhalení.


Zdroj


Q.S.

Jak vidět o post principála v cirkuse není extra zájem...

Klauni už jsou okoukaní, záchranná síť protrhlá a na žrádlo pro tygry není dost vyděláno.

Navíc ještě dost návštěvníků by chtělo vrátit peníze za lístky...

Snad ještě několik citátů z minulých projevů Velkého Kormidelníka, jež za letadýlka mohl políbit prsten řediteli planety:

 • "Nemusím nikomu tajit, že ODS prošla velkou krizí, ztrátou důvěry voličů, poškozením značky, vnitřními spory, opuštěním pravicového programu, znejistěním, co jsou hodnoty a principy, na kterých stojí její politika…"
 • "Jestli někoho máme dobře poslouchat, tak naše zklamané voliče. Musíme dobře poslouchat, proč nám věřili a proč nás nyní nevolí…"
 • "To, co musíme především udělat, je nechat je (lidi) v klidu žít. Je to pro všechny výhodné… Vše bude fungovat lépe a bude to stát míň. Zní to jako malý zázrak nebo utopie? Ne, je to jen použití zdravého rozumu. Rétoricky odmítáme socialismus, ale stejně jsme si nechali namluvit, že když všechno bude stát řídit, regulovat, kontrolovat, tak to bude dobré. Co je na tom proboha pravicového, chci říci rozumného? Začněme znovu odmítat socialismus svými činy. Přestaňme regulovat, přestaňme se cpát – a našel bych i příhodnější slovo – lidem do jejich životů…"
 • "Máme dál likvidovat náš venkov a malá města, protože nás válcují zahraniční řetězce, hloupé dotace, špatná sociální politika, nesmyslné ekologické předpisy? Máme akceptovat každý nesmysl vymyšlený v Bruselu jenom proto, že je z Evropy…?"
 • "Potřebujeme kontrarevoluci normálních lidí, aby nám nebyla zase ukradena naše svoboda, náš každodenní život, náš domov…"
 • "Nenechejte se otrávit "blbými náladami", žehráním v médiích, těmi neustálými řečmi o tom, jak jsou všichni kolem dobří, uvědomělí, spořádání, sociální, schopní a jak my jsme neukáznění, zkorumpovaní, líní, švejkové a já nevím co ještě, kteří musejí být vychováváni dobrými opatřeními z Evropské unie. Naše největší chyba je, že si to necháváme namluvit a občas tomu i věříme…"
 • "Prostor svobody se nám zmenšuje. Někdo nás pořád kontroluje, reguluje, pozoruje, nutí nás vyplňovat mraky papírů, pro samý předpis už nedokážeme ani uvařit dobrý guláš… Nemůžete skoro nic. Stát vám nevěří, vede vás za ruku a prosvěcuje vás rentgenem. Zatím to není dokonalé, ale Velký bratr sleduje, odposlouchává, natáčí, monitoruje. Šťastný život se neslučuje s nesvobodou. Blahobyt nestačí. Podívejte se na oheň. Aby hořel, potřebuje nejen palivo, ale i vzduch. I my potřebujeme vzduch, vzduch svobody…"
 • "Kráčíme ke kolapsu našeho sociálního systému. Nejen my, ale různou rychlostí celá Evropa. Nelze udržet sociální stát v tomto rozsahu, když je nás stále méně, když svoji ochotu mít děti nahrazujeme přílivem pracovníků z kultur, které se s námi nechtějí nebo nedokáží integrovat…"
 • "Kdekdo se zaklíná Evropou. Spoléhá na nějaké bruselské recepty. A které to jsou? Znáte nějaký, který opravdu funguje? Já tedy ne. Na všechno má Brusel jednu odpověď. Když se něco nedaří, tak je to proto, že jsme ještě málo evropští… Nefunguje euro, aspoň tedy na jihu? No asi tam mají moc horko. Jsou vysoké ceny energií pro domácnosti a podnikatele? Tak stanovíme povinně procenta obnovitelných zdrojů, zakážeme jadernou energii, několikanásobně zdražíme energie a budeme konkurenceschopnější s ostatním světem, který na takovéto ideologické nesmysly kašle a dělá, co je pro něj výhodné. Připadá vám to logické? Mně tedy ne. Je to proti zdravému rozumu, dokonce mám občas dojem, že politika Evropské unie je už i proti mírně nemocnému rozumu. Chováme se chvílemi jako blázni, ti si také myslí, že jsou úplně normální. Evropa neustále ztrácí své postavení…"
 • "Chtěl bych, aby se vláda konečně začala starat o naši bezpečnost, o naše národní zájmy…"
 • "Buďme naplno tím, čím máme být. Svobodnými občany a přesvědčenými demokraty… Svoboda je neustále a stále více ohrožována. Ale – a to říkám z tohoto místa s plnou vážností všem, kteří volají po vůdcích, omezují svobodu, svazují trh, nehájí naše národní zájmy a vymýšlejí, jak naši demokracii spoutat – těm všem říkám, nedáme vám to snadno. Budeme bojovat. Ano, je čas znovu začít bojovat. Už ne proti jednomu nepříteli, ale proti těm, kteří demokracii svou hloupostí, ideologickou předpojatostí, obchodními zájmy, multikulturním pokrytectvím a falešnou politickou korektností ohrožují…"
 • "Občanská demokratická strana žije mezi vámi, s vámi a pro vás. A společně dokážeme to, aby se v naší zemi normální, pracovití a slušní lidé cítili zase dobře a mohli být šťastní. Jsme tady. Pro svobodné lidi, kteří chtějí žít v dobré zemi. Pojďme o to bojovat…"
/To aby si náhodou někdo nemyslel, že je to nějaký prolhaný hňup, ten principál, ale vůdce, který má vizi a stojí si za svým!!!/