U Prahy vyrostla laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry, je v ní 500 klecí ...

04.04.2024

Tuzemská nejmodernější laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi se ve čtvrtek otevřela v centru Biocev ve Vestci u Prahy. Laboratoř umožní vědcům zkoumat infekce a jejich léčbu, čímž má přispět ke zlepšení kvality českého výzkumu infekčních onemocnění.

"Laboratoře BSL-3, tedy v režimu takzvané úrovně biologické bezpečnosti 3, se používají ke studiu infekčních agens nebo toxinů, které se mohou přenášet vzduchem a způsobovat potenciálně smrtelné infekce

Do této kategorie kromě SARS-COV2 spadá například i virus žluté zimnice, virus západonilské horečky, venezuelské koňské encefalitidy, východní koňské encefalitidy a MERS-CoV," řekl Radislav Sedláček, vedoucí Českého centra pro fenogenomiku při Biocev.

K výstavbě laboratoře dopomohla pandemie koronaviru, během které si podle Sedláčka odborníci uvědomili, že česká infrastruktura pro studium virových i bakteriálních infekcí pokulhávala.

"Je to dáno i tím, že po rozdělení Československa zůstal envirologický ústav ve Slovenské republice, a doposud se celá tato část v České republice nevyvíjela. 

Proto, když přišla pandemie a my jsme potřebovali studovat biologii SARS-COV2 a zkoušet protilátky, případně další terapie, tak bylo jenom velmi těžké to zorganizovat," uvedl Sedláček.

Tisíce infikovaných myší

Laboratoř spustí zkušební provoz příští týden. 

Vedoucí fenotypizačního modulu Jan Procházka nastínil, že testování na zvířatech by mělo být zahájeno do měsíce. 

Podle Procházky se do laboratoře vejde až 500 klecí, přičemž každá pojme maximálně šest myší.

"Myši se infikují, umístí se do klecí. Budou se odebírat vzorky, které nám budou pomáhat monitorovat průběh infekce, a hlavně budou aplikována experimentální léčiva a budeme sledovat, jestli tedy mají ten kýžený účinek, nebo ne," vysvětlil ČTK proces výzkumu Procházka.

Kromě nové středočeské laboratoře funguje ještě obdobná menší laboratoř v Českých Budějovicích, která ale podle Sedláčka nesplňuje nejmodernější požadavky daného výzkumu. 

Sedláček ovšem dodal, že se plánuje úprava této jihočeské laboratoře, kterou vede virolog Daniel Růžek. Růžek se stal garantem také laboratoře ve Vestci.

"Do budoucna ale České centrum fenogenomiky připravuje ještě další pracoviště v brněnské univerzitě, kde bude speciální centrum pro preklinická studia, a součástí toho bude i veliká laboratoř s BSL-3 zázemím, která bude vybavena i přístroji pro studium fyziologických funkcí u těch zvířat," nastínil Sedláček.

Biocev je biotechnologické a biomedicínské centrum, které patří k velkým vědeckým projektům, takzvaným centrům excelence. 

Biocev je společným projektem šesti ústavů Akademie věd ČR (Ústav molekulární genetiky, Biotechnologický ústav, Mikrobiologický ústav, Fyziologický ústav, Ústav experimentální medicíny a Ústav makromolekulární chemie) a dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze (Přírodovědecká fakulta a 1. lékařská fakulta).


Zdroj


Respirátory, dezinfekce, plicní ventilátory či termokamery. Čeští vědci v boji proti koronaviru v rekordních časech přicházejí s "vynálezy", které dokážou nahradit chybějící ochranné prostředky. Akademie věd pomáhá s testováním nakažených, tisknou se masky, zapojují se studenti. Pandemie získává z vědy to nejlepší.
Koronavirus zmobilizoval české mozky. Vědci se organizují a hledají řešení - 4. dubna 2020


Tisková zpráva... 10.3. 2023


"BIOCEV je skvěle vybavené hřiště pro vědce." Q.S.

Nechť hry započnou...

Vskutku...

Nechci se uchylovat k demagogii a tvrdit, že všichni ti lidé tam nedělají užitečnou práci, že v té vědě je všechno nějak poplatné sponzorům, že výsledky výzkumů nakonec končí v cizině, kde se přemění ve výnosný obchod, ze kterého zdejší věda a výzkum dostanou drobky...

Že nás odborníci a vědci přesvědčovali o všech těch nesmyslech kolem covidu a vakcín, které teď lezou na povrch skrze hustou síť cenzury a mlčení...

Poblíž Chomutova
Poblíž Chomutova

Ani nemohu říci, že moje představa budoucnosti této země je prostorem oplývajícím montovnami, transportními halami, poli a loukami zastavěnými fotovoltaickými panely jejichž toxicita se jaksi nechává "na potom", že moje oko a duše jásá nad zemí obestavenou biolabáky, výrobnami umělého masa vedle polí s geneticky modifikovaným obilím a kukuřicí...

Ralsko
Ralsko

Že moje srdce jásá nad takovou transformací země, která dokázala uživit 10 miliónů pracovitých a vzdělaných lidí vlastními potravinami, vyvážela letadla, automobily, stavěla po celém světě vodní elektrárny a přehrady, ropovody a plynovody, tak nějak budovala lepší zemi na celé Zemi pro všechny...

Že jsem nadšen, když vidím jak se transformuje v překladiště, betonovou krajinu, pokusný polygon a rejdiště nedobrých a nepěkných věcí...

Letiště Náměšť nad Oslavou
Letiště Náměšť nad Oslavou

I náš mediální prostor, vzdělávací systém se transformovaly v takovou obří laboratoř k přeměně lidského myšlení, k přeměně lidí...

Ale v co vlastně...?