Už v době, kdy se v EU připravoval cenzurní zákon, bylo jasné, že další snahou bude zavést systém tak, aby byly zviditelněny jen takové stránky, které podporují jeden jediný povolený názor.

25.03.2024

To lze praktikovat zejména cenzurou internetových platforem, přes které se stránky sdílí. Necenzurované platformy budou velmi pravděpodobně dřív či později zakázány.

I když v případě Telegramu Španělsko jeho vypnutí zdůvodňuje zneužitím autorských práv, lze předpokládat, že skutečný důvod bude zřejmě někde jinde.

Již asi před měsícem cenzuroval Telegram také Macron, ale v jeho případě nechal všem Francouzům zablokovat jen dlouhý seznam pečlivě vybraných účtů, nicméně Telegram jako takový je v zemi stále dostupný.

Španělsko však zachází mnohem dál, takže už brzy se Španělé na tuto platformu nedostanou.

Je velmi pravděpodobné, že příkladu Španělska bude velmi brzy následovat celá EU.

Je také dost dobře možné, že budou vypnuty i některé jiné platformy, například v Brazílii před časem přestal fungovat Rumble, který na žádost tamní vlády odmítl zablokovat některá videa, zejména kritická ke covidovým injekcím.

Španělský národní soud v sobotu rozhodl o zastavení používání sociální platformy Telegram po obvinění z neoprávněného použití materiálu chráněného autorskými právy.

Soudce Santiago Pedraz rozhodl v případu mezi vysílacími společnostmi, jako jsou MediaSet, Atresmedia a Movistar Plus, a službou, u které soud shledal nedostatky ve správě autorských práv.

Soud nyní nařizuje poskytovatelům internetových služeb Vodafone, Orange, Digi, Movistar, Masmovil a dalším, aby Telegram "co nejdříve" zablokovali.

Podle Soudního dvora je opatření nezbytné, vhodné a přiměřené.

Používání Telegramu ve Španělsku zatím pokračuje, ale očekává se, že bude brzy ukončeno.

Telegram založili ruští bratři Nikolaj a Pavel Durovovi jako alternativu k WhatsApp a služba je aktivní od roku 2013.

K uvedenému už jen dodávám, že vzhledem k tomu, že jde o v pořadí druhou zemi EU, která proti Telegramu zasáhla, bude zřejmě skutečně jen otázkou času, než bude platforma plošně zakázána v celé EU.


Zdroj


Q.S.

To už je taková osvědčená posloupnost.

Nejprve se zneviditelní nepohodlné názory a pak přijdou na řadu lidé...

Nikam jinam tato cesta nevede.

K nesvobodě a smrti.