Ve Varšavě to vře

12.01.2024

PiS svolala protest kvůli sporu s novou vládou o veřejnoprávní televizi a rozhlas a státní tiskovou agenturu; tato média strana během své vlády v uplynulých osmi letech ovládala. 

Nová vláda v nich hned po nástupu k moci zahájila bezprecedentní čistky.

Demonstrace se také koná pouhé dva dny poté, co policie zadržela přímo v prezidentském paláci dva politiky vládní PiS. 

Stalo se tak poté, co je soud pravomocně odsoudil za někdejší zneužití pravomocí v době, kdy stáli v čele protikorupční agentury. 

Policie k tomuto kroku přistoupila, ačkoli oba politiky dřív omilostnil prezident Andrzej Duda. 

Kaczyński na demonstraci tvrdil, že proevropská vláda Donalda Tuska, jeho úhlavního soupeře v dřívějších letech, se pokusí zničit či převzít všechny instituce a nakonec zničit i úřad prezidenta, který zastává spojenec PiS Andrzej Duda. 

Zničení Polska jako státu je podle Kaczyńského součástí širšího plánu na přeměnu Evropské unie na instituci podřízenou nejsilnějším členům, tedy hlavně Německu a částečně také Francii. 

Musíme vyhrát velkou bitvu o Polsko svrchované a nezávislé, musíme změnit tento režim, apeloval šéf PiS.

Demonstrace se od Sejmu přesunula před úřad vlády. 

V davu bylo vidět mnoho polských vlajek a transparenty s logem odborového svazu Solidarita. 

Demonstranti skandovali hesla jako "Svobodné Polsko!", "Tusk do vězení, a ne do Bruselu". 

"Němec nám nebude plivat do tváře" či "Toto je Polsko, a ne Tuskoland", stálo na transparentech.

Současná vláda Donalda Tuska vychází ovšem z toho, že před lety udělený akt milosti nebyl v souladu s právem, protože prezident milost udělil v momentě, kdy rozsudek nenabyl právní moci. 

Po volbách v listopadu 2023 resort spravedlnosti obnovil proces a 20. prosince 2023 oba poslance odsoudil znovu ke dvěma letům odnětí svobody. 

Druhoinstanční odvolací soud 8. ledna 2024 potvrdil rozsudek a v důsledku toho Kamiński s Wąsikem, pozbyli poslanecký mandát.

Kamiński a Wasik patřili před rokem 1989 k aktivním odpůrcům polského komunistického režimu, členům nezávislých organizací studentů a hnutí Solidarita. 

Režim je i na několik měsíců uvěznil. Kaminski byl celkem sedmkrát zvolen poslancem Sejmu, Wasik působil v devadesátých letech v komunální politice a později byl zvolen poslancem Sejmu třikrát. 

Podle článku 105 polské Ústavy může být poslanec zadržen pouze se souhlasem Sejmu

Moc soudní se postavila nejen proti milosti, kterou prezident udělil, ale policie navíc neváhala oba poslance zatknout v úřadu prezidenta.

Stalo se tak v momentu, kdy prezident mimo svůj úřad přijímal delegaci běloruských odpůrců režimu. 

Úřad prezidenta považuje zásah policie v sídle prezidenta za neoprávněné vniknutí do prostorů sídla hlavy státu. 

Prezident trvá na tom, že milost je platná a Kamiski s Wasikem poslanci jsou, naopak vláda Donalda Tuska tvrdí, že milost neplatí, poslanci už přestali být a že od toho se odvíjejí všechny další kroky soudní moci a policie.

Kaminski dnes ve vazbě zahájil protestní hladovku a označil akci akt politické odplaty. 

Odplata by měla spočívat v tom, že Kaminski v roce 2009 (tehdy bez politické příslušnosti) byl šéfem Centrálního antikorupčního úřadu CBA. 

Tento úřad rozkryl organizovaný zločin loterijního byznysu a sportovního sázení, který otřásl tehdejší vládou Donalda Tuska. V jeho důsledku museli odstoupit jeho blízcí a dlouholetí spolupracovníci – místopředseda vlády a ministr vnitra Schetyna,ministr spravedlnosti Czuma, náměstek ministra hospodářství Szejnfeld, mluvčí vlády Graś a náměstci v úřadu vlády Grupiński a Nowak.


Q.S.

Připomínám, že mentalita Poláků je dosti odlišná od mentality české.

Další vývoj v Polsku může být významným milníkem v demontáži EU, což Tusk jistě nezamýšlel...

Budeme asi opět jednou z posledních zemí, kam změny přijdou.

Česká ovce nadává, ale nebouří se a čeká jak to dopadne, což ji někdy pomáhá a mnohdy škodí.

Nyní je právě doba, kdy jí to škodí a kdy nějak není schopna dohlédnout trpký konec, ke kterému ji vedou falešní pastýři pětikoalice.