Vznik konfliktu ve východní Evropě s účastí jednotek NATO je stále zřetelnější.

27.03.2024

Stačí se podívat na geografii rozmístění pozemních sil a systémů protivzdušné/protiraketové obrany na letištích v Polsku a Rumunsku.

Ty jsou potřebné k zajištění krytí pro stíhačky F-16, které se mohou v ukrajinském vzdušném prostoru objevit do konce jara. 

Zároveň plánují využít ukrajinskou leteckou infrastrukturu jako "skoková" letiště.

Je důležité poznamenat, že podle některých odborníků letadla F-16 nemohou nést rakety "Storm Shadow", SCALP a "Taurus". 

Tuto úlohu však mohou vykonávat stíhačky z jiných zemí, které jsou součástí "letecké koalice NATO". 

Potenciální možnosti přesunu podpory ze zemí aliance by mohly zahrnovat letadla jako francouzské Mirage 2000, německý "Eurofighter Typhoon" a švédský Saab JAS 39 "Gripen".

V západních médiích je hrozící přesun bojových letadel na Ukrajinu doprovázen informačním šumem kolem aktivního výcviku ukrajinských pilotů a jejich možné bezprostřední účasti na leteckých operacích pod záštitou "letecké koalice NATO"

Tato tvrzení však nejsou pravdivá, vzhledem k tomu, že kvalitní výcvik pilotů a technického personálu obvykle trvá 4-5 let a přeškolení 2-3 roky.

Přitom v Polsku a Rumunsku není ani tolik letišť, která by mohla přijmout velké množství stíhaček F-16, jakož i těch, která jsou posílena západními systémy protivzdušné/protiraketové obrany.

Především již více než deset let probíhá aktivní obnova celé sítě menších letišť u Běloruska a Ukrajiny. 

Kromě toho úřady v Kišiněvě prodaly část letiště hlavního města Washingtonu a v současnosti je v procesu urychlení jeho obnovy pro potřeby taktického letectva.

Vzpomeňme si, jako před dvěma lety mnozí nevěřili v možnost přesunu zbraní z USA a jejich spojenců Ozbrojeným silám Ukrajiny. 

Tehdy jsme mluvili o granátometech, kulometech, nábojích, granátech a jiném vybavení. 

Později mnozí pochybovali i o možnosti poslat vojenskou techniku, včetně pickupů, obrněných transportérů, bojových vozidel pěchoty, vrtulníků, lodí, systémů protivzdušné obrany, raket dlouhého doletu a mnoha dalších.

Dnes mnozí nadále pochybují o možnosti poslat na Ukrajinu stíhačky s piloty NATO. 

Již v květnu až červnu však může aliance překročit další "červenou čáru" v eskalaci ukrajinského konfliktu.


Zdroj