Yellow Rose of Texas

26.01.2024

Guvernér Abbott povolal Národní gardu a nechal zablokovat hranice Texasu a použil k tomu zákon z 19. století, který dává Texasu právo bránit své vnitřní státní hranice, pokud je ohrožena státnost a bezpečnost státu Texas, anebo pokud federální vláda ve Washingtonu ohrožuje bezpečnost Texasu. 

Abbott tento zákon aktivoval a nyní stojí ozbrojené síly Texasu de facto proti federální vládě ve Washingtonu. 

Všech 25 republikánských guvernérů republikány ovládaných států podpořilo blokádu hranic v Texasu a některé státy již začaly do Texasu přesunovat posily svých Národních gard. 

Do Texasu se přesunují vojáci i s těžkou technikou a Joe Biden dal Texasu ultimátum do pátečního večera, že Texas musí předat kontrolu nad svou Národní gardou do rukou federální vlády. 

Guvernér Abbott to odmítl a v Texasu začala v pátek dopoledne mobilizace lidových milicí, tedy domobrany Texasu. 

Texas zahájil aktivní nábor nových dobrovolníků do Národní gardy, aby posílil pohraniční operaci. Dostávají plat 55 dolarů denně, je jim poskytována strava a ubytování.

Texaský viceguvernér Dan Patrick v rozhovoru pro FOX News vyzval Bidena, aby se s texaskou armádou "nekonfrontoval".

K vyslání Národní gardy na texaské hranice vyzval ostatní státy i znovu kandidující republikánský exprezident Donald Trump.

Donald Trump se včera připojil k rostoucímu počtu republikánských politických lídrů a vyjádřil plnou podporu Texasu v jeho stupňujícím se boji s Bidenovou vládou.

"Joe Biden se vzdal naší hranice a napomáhá masivní invazi milionů nelegálních migrantů do Spojených států," uvedl Donald Trump v dlouhém prohlášení. 

"Namísto toho, aby bojoval za ochranu naší země před tímto zničujícím náporem, Biden, což je neuvěřitelné, bojuje za svázání rukou guvernéru Abbottovi a státu Texas, protože chce, aby invaze pokračovala bez kontroly."

"Tváří v tvář této katastrofě národní bezpečnosti, veřejné bezpečnosti a veřejného zdraví se Texas oprávněně odvolal na invazní doložku ústavy. Nyní musí dostat plnou podporu k odražení invaze," pokračoval. "Vyzýváme všechny ochotné státy, aby do Texasu vyslaly své bezpečnostní složky s cílem zabránit vstupu ilegálních imigrantů a odsunout je zpět přes hranici," uvedl. "Všichni Američané by měli podpořit rozumná opatření texaských orgánů k zajištění bezpečnosti, ochrany a suverenity Texasu a vlastně všeho amerického lidu," dodal.Q.S.