Záporožská jaderná elektrárna na východě Ukrajiny je již několik dní pod útokem. Kdo si zahrává s ohněm?

22.04.2024

Žádná pořádná reakce ze světa – kromě Ruska – však nepřišla!… Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Mariano Grossi upozornil na porušování předpisů a možná rizika v Záporožské jaderné elektrárně. Grossi v New Yorku informoval členy Rady bezpečnosti OSN o situaci jaderných elektráren ve válečné zóně. Informoval, že k prvnímu útoku od listopadu 2022 na Záporožskou jadernou elektrárnu, která se nachází v regionu pod ruskou kontrolou, došlo v neděli 7. dubna, a upozornil, že útok "výrazně zvyšuje riziko možné jaderné havárie".

Varoval, ale…. Zajímá to Kyjev?…

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová rovněž vyzvala světové společenství, aby reagovalo na útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu.

"Světové společenství je povinno si uvědomit a reagovat na akt jaderného terorismu ze strany kyjevského režimu," napsala na svém telegram-kanálu.

Zacharovová poznamenala, že na to, co se stalo, by měli reagovat také představitelé USA, Francie a Německa. 

Západní politici by si měli uvědomit, že podobné útoky povedou ke kolosálním ekologickým následkům, zdůraznila.

Zacharovová rovněž reagovala na prohlášení Stephana Dujarrica, oficiálního zástupce generálního tajemníka OSN, že "OSN nemá forenzní prostředky a pravomoc určit, kdo přesně bombardoval Záporožskou jadernou elektrárnu".

Kromě toho …

Zacharovová v této otázce OSN chytře nachytala na švestkách. 

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí upozornila na následující skutečnost: generální tajemník António Guterres trvá na tom, že světová organizace nemá možnost identifikovat osoby odpovědné za ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, ale byla ochotna zajistit pokrok ve vyšetřování "událostí v Buče".

"A co závěry oficiálního mluvčího a kanceláře generálního tajemníka ohledně Buči před dvěma lety? 

Připomínám, že na brífinku 7. dubna 2022 Stephane Dujarric řekl: 'Chceme transparentní vyšetřování. 

V systému OSN existují mechanismy, které zajišťují odpovědnost za to, co může být velmi závažným trestným činem. 

Tyto mechanismy fungují." 

Fungují tedy tyto mechanismy, nebo neexistuje žádný mandát?" – položila otázku Zacharovová.

Ti, kteří "plakali" a ronili krokodýlí slzy kvůli Černobylu, nyní zjevně raději mlčí o tom, co se děje v Záporožské jaderné elektrárně. 

Koneckonců, pokud dojde k vyšetřování, pak se zjistí, kdo útok spáchal.

A to není v jejich zájmu.


Zdroj


Q.S.

Tak dlouho se bude v EU chodit se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne...

Ostatně člověk musí být slepý, aby neviděl, že se východ Evropy postupně přeměňuje na jaderné bojiště.

"Pokud se naši spojenci rozhodnou rozmístit jaderné zbraně v rámci sdílení jaderných zbraní také na našem území k posílení bezpečnosti východního křídla NATO, jsme na to připraveni. Jsme spojencem v Severoatlantické alianci a máme v tomto ohledu také závazky, což znamená, že prostě provádíme společnou politiku," pravil polský prezident Duda."