Zvláštní zacházení aneb Sonderbehandlung 2019

15.06.2019

Na návrat z dovolené zřejmě jen tak nezapomene český turista. Na německém letišti se ohradil proti předbíhání ve frontě. Následná konfrontace s policií skončila zatčením a podle jeho slov i fyzickým násilím. Takový konec dovolené si 44letý turista Jan P. z Litoměřicka nepředstavoval ani v nejhorší noční můře. Při návratu domů z Indonésie nestihl kvůli průtahům při odbavení letadlo z Frankfurtu do Prahy a při vyřizování nových letenek došlo k incidentu, který vyvrcholil děsivým zážitkem.

Na dovolenou letěl Jan s partnerkou a čtyřletým synem. Z Frankfurtu jim do Prahy chybělo posledních 400 kilometrů z celkových 24 tisíc. První let dopravce zrušil, druhé letadlo jim kvůli průtahům při odbavení uletělo. Rodina si tak chtěla u přepážky letecké společnosti zařídit nové letenky.

"K přepážce přistoupil muž patrně arabského původu bez pořadového lístku, následován ženou zahalenou v černém nikábu a bez vyzvání začal pracovnici za přepážkou objasňovat svou situaci. Ta se okamžitě začala věnovat dotyčnému muži a mě si přestala všímat," popsal Jan.

Po všech útrapách se českého turisty zmocnil vztek, přesto se dokázal ovládnout. "Velice jemně jsem se dotkl ramene dotyčného muže a odstrčil jej. Nebyla v tom žádná intenzita, snad jen gesto, náznak a snaha, aby pochopil, že jsem teď na řadě já a moje rodina se svými problémy s cestováním," vylíčil Jan. Pracovnice za přepážkou se podle něj ale začaly chovat hystericky a situaci vyhrotily. Oboustranná slovní výměna názorů nakonec skončila, když na místo dorazili policisté. Ti Jana vyzvali, aby setrval na místě, než se situace vysvětlí.

Po dlouhých minutách však Jan potřeboval nutně na toaletu. Jeho žádost policisté nebrali vážně a opakovali mu, aby zůstal sedět. "Vzhledem k mé nutné potřebě jsem jim oznámil, že už opravdu musím. Obešel jsem je a v klidu odcházel směrem k WC. Následující okamžik mne zezadu strhli na zem a celá čtveřice policistů mne zalehla," shrnul běh událostí Jan. Policie ho poté spoutaného odvedla do letištní cely. Tam nastalo pravé peklo.

Oblečení mu potrhali, skončil nahý

Jan žádal policisty o advokáta nebo kontakt na český konzulát, ani v jednom mu nevyhověli. Když odmítl test na alkohol, násilím ho prý svlékli do naha, oblečení mu potrhali. Když si cáry na sebe znovu vzal, přes interkom v cele znovu vyžadoval přítomnost právního zástupce. Současně policii nadával a jejich počínání přirovnal ke gestapu. Policisté podle něj sérii výpadů proti němu zopakovali podruhé i potřetí.

"Připadal jsem si naklepanej jako řízek. Vybavily se mi záběry a fotografie z televize ty haldy nahých mrtvol, které zbyly po bachařích v německých lágrech, když končila válka. Byl jsem také nahý, zmlácený, říkal jsem si, sice zatím žiju, ale nejspíš budu za chvíli taky mrtvola," uvedl Jan.

Když znovu odmítl test na alkohol, dali mu policisté k podepsání dokumenty o provinění s ručně vypsanými čísly příslušných paragrafů. "Ptal jsem se policistů, co to je, neznám německé zákony. Odmítli mi odpovědět a stále opakovali, že o nic nejde, ať dopíšu svou adresu, zaškrtnu dvě kolonky a podepíšu a že jsem volný. A tak jsem tedy pod nátlakem učinil," přiblížil muž. Policie ho následně v roztrhaných šatech po několika hodinách pustila.

Doma v Čechách si Jan najal německého právníka a dozvěděl se, že mu hrozí až pět let vězení kvůli podezření pro napadení úřední osoby a odporu vůči státní moci. Podle vyjádření letecké společnosti byl Jan neukázněný vůči ostatním cestujícím i zaměstnancům. Německá policie mluví o nekontrolovaném a agresivním chování.

Muž byl agresivní, tvrdí policie

"Při identifikaci se cestující několikrát pokusil získat zpět odevzdaný cestovní pas a vyhnout se úředním úkonům. V průběhu úkonů byl muž čím dál více agresívnější a policistům kladl fyzický odpor," vysvětlila důvody zatčení mluvčí spolkového policejního ředitelství frankfurtského letiště Julia Thielová.

Státní zastupitelství ve Frankfurtu ovšem návrh na trestní stíhání českého turisty smetlo ze stolu. "Důvodem bylo, že obviněný v Německu nemá žádný záznam v trestním rejstříku a že vina pachatele by mohla být podle výsledků vyšetřování považována za nízkou. Kromě toho neexistuje veřejný zájem na trestním stíhání. Proces je dokončený," řekla Deníku mluvčí frankfurtského státního zastupitelství Nadja Niesen.

To potvrdil i Robert Řehák z Ministerstva zahraničních věcí ČR, které bylo s německým policejním prezidiem v kontaktu. "Trestní řízení německé justiční orgány zastavily, velvyslanectví ČR v Berlíně poskytlo dotyčnému konzulární pomoc a je s ním i nadále v kontaktu," doplnil Řehák.

Jan bude od letecké společnosti žádat odškodnění a připravuje podat trestní oznámení na německou policii. "V nemocnici mi lékaři provedli fixaci kolene a nasadili límec k fixaci krční páteře. Cítil jsem také brnění konečků prstů na obou rukách, neměl jsem v nich vůbec žádný cit a den po incidentu jsem si ráno sotva zapnul knoflíky na košili. Všechny moje problémy s fyzickým stavem přetrvávají doposud," uzavřel Jan.

Zdroj